Bu aralar çok çalışkanım. Kısa süre önce balkonumu dekore edip sizinle paylaşmıştım. Şimdi sıra uzun süredir gözüme takılan eski sandığa geldi. Annemden kalma eski çeyiz sandığının parlak ceviz renginden hem çok sıkılmıştım hem de çok kötü uygulanmış olduğunu düşünüyordum. Ağaç dokusundan eser bırakmayan bu eski tip görünüm hiç bana göre değil. Özellikle sandığın üzerindeki oymalar neredeyse hiç görünmüyordu bile. Ben de radikal bir değişiklik yapmak istiyordum. Hedefimde pastel yeşil ve mavi tonları vardı. Bu aramalar karşıma Annie Sloan Chalk Paint’i çıkardı. Renk paletini çok beğendiğim boyaları biraz araştırınca kolay kullanım sağlayan su bazlı bir boya olduğunu öğrendim. En güzel tarafıysa boyayı cilalı her yüzeye zımpara gerekmeden uygulanabiliyor olmasıydı. Biraz araştırdım ama internet satışlarını göremeyince Bostanlı’da Zoi Vintage isimli bayilerine gitmeye karar verdim.

Annie Sloan Chalk Paint’in 1 litresi 155 TL. İlk duyduğumda bana fiyatı çok yüksek geldi. Bu kadar boyayla 13 metrekarelik bir alan boyanabiliyor ama amacınız benim gibi tek bir eşya boyamaksa maalesef ara boy seçeneği yok. Uygulanan yüzeylere ve şahane pastel ağırlıklı renk paletini gördükten sonra kararımı değiştirmeden “Duck Egg Blue” rengini satın aldım. Mat bitişli ve su bazlı boyayı markanın kendi wax’ını kullanarak tamamlamak için 120 ml’lik paketine 30 TL verdim. Ancak bu wax’ları başta IKEA olmak üzere farklı markalardan daha ucuza alabiliyorsunuz. Ben biraz da inceleme videosu yapabilmek adına böyle bir seçim yaptım aslında.

Annie Sloan Chalk Paint Uygulaması

Neyse ben düz bir yüzeyde çalışacağımdan küçük ruloyla çalışması tercih ettim. Rulo fırçaya göre biraz daha fazla boya harcamanıza sebep olsa da fırça darbelerini kapatmakla uğraşmaktan çok daha pratik bence.

Ben boyaya başlamadan önce sandığımın oymalarını boya girmemesi için biraz wax ile doldurdum. Bunun vazelin ile yapıldığını da duymuştum ama hiç denemedim açıkçası. Daha sonra boyayı arkasındaki yazan talimatlara göre ters çevirip çalkaladım ve açtım. Annie Sloan Chalk Paint tek katta kapatıcılık iddia ettiğinden boyayı sulandırmadım. Evet, aynı akrilik boyada olduğu gibi su ile boyayı açabiliyorsunuz. Ruloyla boyayı uygulamaya başladığımda kapatıcılığının çok iyi olduğu hemen farkediliyordu. Benim için tek kat yeterli oldu. Zaten eskitme yapacağım için boyayı kurumaya bıraktım.

Boya 1 saat gibi çok kısa bir sürede kurumuş olsa da ben tam 1 gün kurumasını beklemeden işlem yapmadım. Sünger bir ince zımparayla eskitme işlemine başladım. Boyanın kuruduktan sonraki yapısı isminden de anlayabileceğiniz gibi tam bir kara tahta gibiydi. Sanırım bu yüzden eskitme uygulaması çok kolay oldu. Çok zorlanmadan ve yorulmadan istediğim şekilde bir eskitme yaptım. Özellikle köşeleri ve kenarlarda daha belirgin olacak bir eskitme işlemi yaptım. Bu işlemde kuru ve temiz bir bezle tüm tozları almayı unutmamak gerekiyor.

Annie Sloan İle Wax İşlemi

Son olarak sıra wax işlemine geldi. Ben ilk kez wax işlemi yaptığımdan Annie Sloan’ın youtube kanalında anlattığı şekilde yaptım. Şeffaf wax’ı bir fırçayla yüzeye yaydıktan sonra hav bırakmayan temiz bir bezle yüzeyi silmeniz gerekiyor. Yalnız tüm yüzeye yayılabilmesi ve boyanın bu wax’ı emebilmesi için biraz bol sürmenizde yarar var. Uygulama sırasında ben çok dalgalı göründüğünü düşünmüştüm ama boya emdikten sonra o görünüm tamamen yok oldu diyebilirim. Bu arada wax kullandığım rengi biraz koyulaştırdı. Sanırım bu kaçınılmaz bir durum. Wax uygulamasından sonra da 1 gün bekledim ve sonuç tahmin ettiğimden çok daha iyi oldu. Yani Mudo Concept’te gördüklerimden pek farkı yok sandığımın bence.

Wax vernik yerine kullanılan balmumu bazlı bir malzeme. Verniklerde kaçınamadığımız o parlak görünüm ve korkunç kokudan da eser yok. Koruyuculuğunun seviyesini de arkadaşlarım sayesinde test ettim. Sandığı içeri aldıktan 2 gün sonra üzerine şalgam sıçradı( reklam filmi gibi bir sahne) ben sandığı hemen sildim ama sabah kalktığımda silmediğim izler olduğunu farkettim. Hafif nemli bir bezle sildiğimde lekeler kolayca çıktı. Bu arada boyanın en sevdiğim tarafı da su bazlı olduğundan kokusuz olması ve suyla temizlenmesi. Yani fırçalarınız, eliniz ya da boyanın sıçradığı ne varsa suyla temizleniyor.

Sizin kullandığını böyle mat bitişli boyalar var mı? Ayrıca sandığımın yeni halini nasıl buldunuz?

4 YORUMLAR

  1. sandığın yeni hali muhteşem. Annie sloan’ı bende çok seciyorum. üzerinden uzun zaman geçmiş mutlaka biliyorsunuzdur ama cadence boya’nın very chalky boyası aynı mat bitişe sahip, kullanımı da aynı. Fiyat tabiki arada dağlar var 😊 sevgiler…

  2. Slm bende konsol boyamak istiyorum sizin bilginize ihtiyacım var.boyama yaptıktan .sonra kullanırken çizilme soyulma veya silerken boyanin kalkmasi veya akmasi gibi bir sorun yasadinizmi.yani günlük kullanıma gelirmi diğer mobilyaları ıslak bezle günlük siliyoruz bundada silme yapabilirmiyiz.siz boyayi yapali baya zaman olmuş. Tecrübe lisinizdir .keşke şöyle yapsaydim daha iy olurdu veya yapmasaydim dedinizmi.cevap verirse niz sevinirim teşekkürler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz