Dışarıda vakit geçirirken ayakların rahat etmesi oldukça önemlidir. Ayak sağlığı için kullanım alanına uygun ayakkabı seçmek gerekir. Outdoor ayakkabı, kamp yapmayı ve doğayla iç içe olmayı sevenlerin vazgeçilmez ürünleri arasında yer alır. Daha çok trekking, hiking, dağcılık gibi açık havada yapılan sporlarda kullanılır. Bu sporların zorlu koşullarına uygun olarak dayanıklı, su geçirmez ve sağlam tasarımlara sahiptir. Genellikle cırtlı ve bağcıklı olmak üzere iki çeşidi bulunur. Bu sporların yanı sıra, günlük hayatta da sıkça tercih edilir. Ayakkabı olanların yanı sıra bilek kısmı daha uzun outdoor bot çeşitleri de yer alır. Botlar özellikle kış aylarında ayağı soğuktan, yağmurdan ve kardan korur.

 

 

Birbirinden Farklı Outdoor Ayakkabı Özellikleri

Outdoor ayakkabı modelleri, her mevsime uygun olacak şekilde farklı özelliklere sahiptir. Yaz mevsimine uygun olan kadın ve erkek outdoor ayakkabısı ürünleri, nefes alan kumaş ve hafif tabandan oluşur. Bu sayede ayağın sıcak havalarda terlemesini azaltır. Kış ürünleri ise darbe almaya ve zorlu hava koşullarına daha dayanıklı bir kumaştan üretilir. Ayrıca iç kısmındaki kalın astar ile ayağı soğuktan korur. 

Farklı markaların outdoor ayakkabı modelleri farklı teknolojilerle donatılmıştır. Adidas outdoor ayakkabı üreten markalardan biri. Adidas, bu ürünlerin tabanında kullandığı malzeme ile yüksek tutuş sağlar. Özellikle Terrex serisi bu kategoride öne çıkanlardan biridir. Bu seride, ayağa daha iyi oturan bir taban yer alır. Yüksek tutuş için tırtıklı dış taban ve uzun süreli kullanımlarda ayağı rahat ettiren yastıklı orta tabana sahiptir. Hem terletmeyen hem de su geçirmeyen kumaş teknolojisi ile her mevsimde kullanılabilen farklı modellere vardır. 

Columbia ise geniş bir outdoor ürün yelpazesine sahip bir diğer markadır. Hem doğa sporlarına hem de günlük kullanıma uygun ürünleri bulunur. Columbia outdoor ayakkabı birden fazla katmanlı tabana sahiptir. Yumuşak tabanı sayesinde, ayak oldukça rahat eder. Dikişsiz üretim teknikleri ile şık tasarımları bulunur. Aşınmanın olabileceği taban gibi yerlerde daha dayanıklı iplikler kullanılır. Pamuklu kumaşları ile yağmurlu ve karlı havalarda ayakkabının ıslanması engellenir. En zorlu aktivitelerde bile dayanıklı bir dış yüzeye sahiptir. Özel kumaş ile özellikle yaz aylarında ayakkabı içinde biriken buharı dışarı veren çok katmanlı kumaşla ayağa nefes aldırır. 

Her Yaşa Uygun Outdoor Ayakkabı Çeşitleri

Hem çocuklar hem de yetişkinler için farklı tasarımlar bulunur. Erkek ve kadın outdoor ayakkabısı çeşitleri benzer tasarımlara sahip olsa da renk olarak farklılaşabilir. Çocukların doğayla buluşmasını sağlayan modeller de bulunur. Özellikle bot şeklindeki bu ürünler ile çocuklar güvenle doğayla iç içe vakit geçirebilir. Her yaşa uygun çeşitler ile ailecek keyifle doğa yürüyüşleri yapılabilir. Outdoor ayakkabı ürünlerinin üst kısmı deri, nubuk veya sentetik gibi birçok faklı malzemeden üretilir. İç astarı 4 mevsime uygun ince veya kalın tasarlanır. Taban kısmı ise yeri hissettirmeyecek özelliktedir. Outdoor kadın ayakkabısı, erkekler için olan modellerdeki gibi kolayca temizlemeyi sağlayan özel kumaşla kaplıdır. Daha çok doğadayken tercih edildiği için darbeye dayanıklıdır. 

Rahatınıza ve Tarzınıza En Uygun Ayakkabı Seçimi İçin Doğru Adres Sportive!

Doğru outdoor ayakkabı seçimi için dikkat edilmesi gereken 4 detay bulunur. Eğer dağ tırmanışı gibi pürüzlü yüzeylerde kullanılacaksa sert; düz ve az engebeli alanlar için ise esnek modeller tercih edilebilir. Seçim yaparken taban özelliklerine de dikkat edilmelidir. Dağ tırmanışı veya trekking gibi sporlarda kullanılacaksa derin dişli ürünler yüksek tutuş özellikleri sayesinde daha iyi bir seçenek olacaktır. Kullanılacak mevsime göre, iç astar seçimi de yapılmalıdır. Dayanıklılık da bir diğer önemli detaydır. Yapıştırma yöntemi kullanılan ürünler günlük kullanıma, dikişle tabanı birleştirilenler ise trekking gibi sporlara daha uygundur. Keyifli bir şekilde outdoor sporları yapmak veya günlük hayatınızda ayağınızı rahat ettirmek istiyorsanız tarzınıza en uygun outdoor ayakkabılar, güvenli alışveriş seçeneği ve uygun fiyat avantajları ile Sportive’de sizi bekliyor. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz