Gecikmiş bir balkon dekorasyonu videosuyla karşınızdayım:) Hava geç ısındı, tatile çıktım derken bu yaz balkonumu biraz boşladım. Sanırım bunda önümüzdeki bitmek bilmeyen inşaatın da etkisi vardır. Aslında bugün sizi evime yani balkonuma davet ediyorum.

Balkonum şu an oturduğum eve taşınmamın en önemli sebebi aslında. Şehirde çalışıp bahçeli evde oturma hayallerimin gerçekleşmesinin biraz zor olduğunu keşfettiğimde, hedefimi balkonunda nefes alabileceğim evler olarak değiştirdim. Bunun sonucunda tüm İzmir Körfezi’ni gören bu eve taşınmış oldum. Balkonun ve salonun manzarasını ve ferahlığını görünce tamam dedik. Balkonu dekore ederken de yine rahat olalım istedim. Çünkü biz yayılmacı insanlardanız:D pek düz oturamıyoruz. Bunun sonucunda balkon şimdiki halini aldı. Bu sene kendi yaptığım birkaç aksesuarla beraber balkonum için hazırladığım kendin yap fikirler şöyleydi:

Ahşap Paletten Divan

Ahşap paletten yaptığım orta sehpadan sonra tanesi 10 liraya iki palet daha satın aldım. Bu paletleri beyaz yağlı boyayla gelişigüzel boyadım. Eskitme yapmak için uğraşmamak için paketi biraz dengesiz boyayıp ara ara kuru bezle sildim. İki paleti üstüne koyduktan sonra aynı boyutta bir minder yaptırıp yastıkları eklediğimde hem uzanabileceğimiz hem de 2 kişinin oturabileceği divanımız hazırdı.

Duvar Rafından Sehpa

Alçak bir sehpa yapmak isterseniz bu fikir oldukça güzel. IKEA indiriminden 10 TL’ye kaptığım duvar rafına 4 minik tekerlek taktım. İç kısmını sukulent ve mumlarla dekore edip üstünü sehpa gibi kullanıyorum. Aynısını eski bir çekmeceyle de yapabilirsiniz.

Toprak Saksılar

Her yerde satılan küçük toprak saksıları havlu kenarı denilen parçalarla süsledim. Dantel parçaları değerlendirmek için çok bohem bir yol bence;)

Taş Boyama

Taş boyama değil aslında taş süsleme de diyebilirim. Deniz kenarına gittiğimde taş, deniz kabuğu, ağaç parçaları toplamadan duramıyorum. Taşların üzerine marker kalemle semboller çizip basit kelimeler yazdım. Minimalizmden yanaysanız bu fikri değerlendirebilirsiniz bence.

Deniz kabuğundan mumluklar

Deniz kabuklarından mumluk yapma fikrini sonunda denedim ve çok beğendim. Tealight’ların fitillerini çıkartıp  tavada ısttım. Fitilleri deniz kabuklarının içerisine yerleştirip erittiğim mumları içerisine döktüm. Birkaç dakika içerisinde donan mumlarım kullanıma hazır, hem de süper görünüyorlar.

Sepetler ve Sukulentler

Sepetler candır. Sepetlerin içerisini saksılar, mumluklar ve fenerlerle dekore etmeyi seviyorum. Hem daha derli toplu bir görüntüsü oluyor, hem de temizlerken işinizi kolaylaştırıyor.

Buzlu camlar

Buzlu cam denemesi yaptım ama sonucu tam anlamıyla beğenmesem de paylaşmak istedim. Beyaz tutkalla mint yeşili akrilik boyayı karıştırdım ve süngerle cam mumluk ve kavanozun iç yüzeyine uyguladım. Çok istediğim gibi olmasa da beğenenler oldu. Daha homojenik sonuç için hazır satılan buzlu cam spreylerine başvurunuz;)

Driftwood

Sahil kenarından topladığımız yontulmuş ağaç parçalarına driftwood deniyor. Bu ağaç parçalarıyla yapacağınız kendin yap projeler ise marin havasını yansıtmak için eşsiz bir fikir. Bunların bazıları heykel gibi oluyor. Herhangi bir işleme bile gerek kalmadan kullanıma hazır desem yeridir. Diğerleriyle rüzgar çanları, çerçeveler, mumluklar aslında aklınıza gelen onlarca farklı proje üretebilirsiniz. Balkonda ve evde kullanmayı sevdiğim doğal malzemelerin başında geliyor.

Kraft Saksılar

Daha önce yapımını anlattığım kraft torbalarımdan birini evin içinde kullandıktan sonra balkona terfi ettirdim. Balkondaki plastik saksıları kapatmak için ucuz alternatif arıyorsanız bu fikri değerlendirebilirsiniz. Eskidikçe değiştirmesi de kolay hem;)

Şişelerden Saksı Yapmak

Balkonumda ilk günden beri gururla sergilediğim şişeler sanırım bloga kendi ellerimle yapıp eklediğim ilk projeydi. Yani benim için yeri ayrı.

Eski Sandalyeyi Kaplama

Eskiden kalan metal ayaklı sandalyemden çok rahat olduğundan ayrılamıyordum. Yüzü değişebilecek türden bir koltuk değil ama yüzü çok ağardı. Üstüne ekose, saçaklı bir masa örtüsüyle kapattıktan sonra sadece bağladım. Balkonda bu şekilde kullanmaya devam ediyorum.

Işıklar ve mumlar

Bence en önemlisi aydınlatma. Kavanozları dekore edip mumlar koymanın yanı sıra renkli veya gün ışığı renkli led ışıkları da öneririm. Balkon için ışıkları daha önce yaptığımız gibi plastik bardaklarla da süsleyebilirsiniz.  Kendinize yapabileceğiniz en büyük kötülüğün o tavanda duran balkon lambasını yakmak olduğunu düşünsem de zevk sizin keyif sizin sonuçta.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz