Geçen sene Youtube’da balkon dekorasyonu videomu yayınladığımda ne bu kadar izleneceğini ne de bu kadar eleştirileceğini düşünmemiştim. Madem eleştiriliyorum o zaman yenisini neden çekmeyeyim dedim? Şaka bir yana bir süredir en çok istek aldığım konu balkon dekorasyonu olunca bu sene yeni fikirlerle geri döndüm. Neyse ki İzmir manzaralı balkonum halen benimle, yani evden taşınmadım. Bu sene balkonumu dekore ederken denemek istediğim iki projeyi de denemiş oldum. Tabii yeni proje, yeni macera demek. Bakın işte kendin yap manyağı olunca neler yaşıyorsunuz neler? Hayatınız hiç sıkıcı geçmiyor inanın bana:)

Paletlerden Divan ve Yeni Yastıklarım

Geçen sene paylaştığım paletler gayet sağlam olduklarından bu sene sadece üstlerindeki minder ve yastıkları değiştirdim. Balkonda kullanılmış paletler kullanıyorum ve yağlı boya ile beyaza boyadığım için yazın da kışın da gayet sağlam bir şekilde kullanmaya devam ediyorum. Paletlerin standart boyutu 80×120 cm oluyor. Tam bu boyutta bir minderi özel olarak yaptırmak gerektiğinde ben araştırmalar sonucu soluğu www.evodeko.com adresinde aldım. Buradan istediğiniz boyut ve kumaş seçeneklerinde minder yaptırabilirsiniz.

Moroccan yani Fas stili dış mekanların hastası olduğum için balkonumda da bu sene etnik desenli minder ve yastıklar kullanmak istedim. Aynı siteden bohem, etnik ve otantik tarzda kırlent ve puf da bulunabiliyor. Fiyat ve kalite olarak çok başarılı. Mesela yer minderinin kalın fitilli ve düğmeli olması gibi detaylar bile küçük ama önemli. Kırlentleri farklı renk, desen ve ebatlarda seçerek bolca karıştırdım. Çünkü ne kadar karışık, o kadar iyi:)

Meyve Kasalarından Çiçeklik

Meyve kasalarından harika kendin yap projeler yapıldığını görmüşsünüzdür. Benim henüz denemediğim bir fikir olduğundan balkonuma uyarlamaya karar verdim. Bazen en kolay olacağını düşündüğünüz projeler aniden en zoru haline gelebiliyor. Ahşap meyve kasası bulmak benim için palet bulmaktan çok daha zor oldu. Manava gidip ahşap limon kasası sorduk ama plastik kasalara hızla geçiş yapıldığından yakın çevreden bulamadık. Sadece Buca’daki Hal’de bulursunuz denilince soluğu orada aldık. Çok temiz olmasa da bolca kasa topladık ve tamamına 10 TL verdik. Getirdiğimiz 10 kadar kasanın yarısını eleyip sadece dört tanesini kullanabilir hale sokabildim. Zamansızlıktan yeni olanlarından bulamadım ama zamanım olsaydı bulurdum orası kesin. Neyse kasalarımı biraz zımparalayarak temizledim ve çok iyi durumda olmadıklarından şimdilik boyasız ve verniksiz olarak kullanmaya karar verdim. İlerleyen günlerde neler olur bilemiyorum tabii.

Kasaları birbirlerine sabitlemeden bir yatay, bir dikey şekilde duvara yasladım. Baktım gayet sağlamlar hemen üstlerine çiçeklerimi ve mumluklarımı yerleştirmeye başladım. Sonuç çok güzel oldu:D İyi durumda kasalar bulursanız eve kitaplık yapabilirsiniz, benden hatırlatması;)

Hasır Sepetlerle Duvar Dekorasyonu

Balkonumda uygulamaya çalıştığım Fas tarzı dekorasyona hasır sepetler ve makromeler de çok yakışıyor. Bir süredir hasır obje ve sepetlerle duvar dekore etmek oldukça moda. Hal böyle olunca bu fikri balkonda denemeye karar verdim. Hasır sepet ve servisler işinizi görecektir ancak ben istediğim hasır servisi bulamayınca halattan yapmaya karar verdim.

Halattan Sepet Yapımı

Bir salata kasesini ters çevirip streç film ile kapladım. Halatı ortasından başlayarak kendi etrafında dolayarak yapıştırmaya başladım. İstediğim büyüklüğe gelince halatın fazlasını kesip ucunu silikonla biraz daha yapıştırarak sabitledim.

Servis yapmak içinse aynı işlemi düz bir zeminde yapmanız yeterli. Yaptığım servisi eşit 8 parça olacak şekilde işaretledikten sonra siyah akrilik boyayla biraz gelişigüzel boyadım. Amacım  etnik bir görüntü yakalamaktı. Kaseyi de bordo ve mavi renkli boyalarla yine gelişigüzel desenlerle boyadım.

Bu yaptığım iki sepeti Ikea’dan aldığım ahşap bir kase, eski bir sepet ve Kemeraltı’ndan aldığım Uzak Doğu stili hasır şapkayla duvara sabitledim. Bu arada kullandığım sepet sert olduğundan onu ufak bir çiçekliğe dönüştürüverdim.

Makromeler çok yakışacağından geçen senelerde yapımını paylaştığım makrome çiçekliğimi de tavanı delerek yeni köşesine astım. Bu arada geçen senenin en çok sorulan detayı renkli ampüllerdi. Primark’dan aldığım için yönlendirme yapamadığım bu ampülleri de bu sene çengellere asmayı tercih ettim.

Balkonu dekore ettiğimden beri gitmeyen kara bulutlar da dağılırsa sizinle balkonumu yaz boyunca instagram hesabımdan paylaşmaya devam edeceğim. Denediğiniz fikirleri oradan benimle paylaşın lütfen, görüşürüz…

2 YORUMLAR

  1. Evet, oldukça güzel bir yazı olmuş. Emeğinize sağlık. Hem güzel fikirler hem de farklı pencereler açmış oldunuz. Bu tarz yazılarınızın devamını bekliyoruz. Takipteyiz.

  2. meyve kasaları günümüzde o kadar çokça kullanılıyor ve hepsi de dekoratif açıdan çok başarılı bence . Genel olarak makalenizi çok beğendim emeğinize sağlık

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz