Benim meşhur elek raf bu sefer de panda raf oldu ama nasıl? Son dönemde çevremde çok fazla arkadaşım bebek sahibi olmaya başlayınca iş başa düştü tabii. Daha önce böyle bir gereklilik olmadığından pek çocuk ve bebek odası için proje düşünmemiştim. Ama bir süredir pinterest’te gözüme çarpan eğlenceli rafları da kaydetmeye devam ediyordum. Panda şeklinde yuvarlak bir raf görünce, bende hemen ışıklar yandı. Elek rafı kolaylıkla buna benzetebilirim dedim ve sanırım başardım. Bir süre önce çocuk odası için minimalist dekorasyon örnekleri paylaşmıştım. İşte bu raf böyle bir çocuk odasına cuk oturacak türden bir şey.

Malzemeler:

  • elek
  • eleğe uygun bir raf
  • 5 mm maket kartonu
  • siyah ve beyaz akrilik boya

Elek raf yapımını biliyorsunuzdur diye düşünerek ilk aşamayı özet geçiyorum. Ben elekleri yine İzmir Kemeraltı’ndan aldım ve beyaza boyadım. Bu proje çocuk ve bebek odası olduğundan tüm boyaları su bazlı akrilik boyalardan seçtim. 2 kat akrilik boya tamamen kapanmasını sağlıyor. Katlar arasında 1-2 saat zaman bırakmanızı tavsiye ederim.

Eleğinizi aldıktan sonra tam ortasına uyacak bir raf kestirmeniz gerek. Bunu mdf’den kestirebilirsiniz. Bir marangoz veya yapı market işinizi görecektir bu aşamada.

Hazırladığınız rafı siyah akrilik boyayla boyayın. Yine 2 kat boyama işleminden sonra sıra geldi koruyucu katman aşamasına. Bu aşamada su bazlı vernik veya wax en sağlıklı seçim olur. Ben eleği ve rafı wax ile korumaya almayı tercih ettim.

Bu aşama bitince dayanamadım ve elek rafın bu siyah-beyaz halini instagram’dan paylaştım. Benim gibi minimalizm düşkünleri bence bu halini de çok sevecektir. Özellikle yazlıklarda bu rafı değerlendirebilirsiniz.

Sıra pandayı yapmaya gelince en ulaşılabilir malzeme olarak aklıma maket kartonu geldi. Ancak tamamen ahşap bir görünüm isterseniz eleğinizi alıp bir marangoza götürün. Size mdf’den bir panda kafası kesebilir:) Sİze de sadece boyaması kalır.

Maket kartonunu eleğin bir kenarına yerleştirip etrafını çizin. Bu yuvarlağı kulaklar, gözler ve burunla bir pandaya benzettikten sonra maket bıçağıyla kesip çıkartın. Siyah akrilik boyayla gözleri ve burnunu çizdikten sonra kurumaya bırakın.

Silikonla bu parçayı işaret aldığınız yere sıfır bir şekilde yapıştırınca panda rafınız hazır olacak.

Ben sonuçtan çok memnun kaldım açıkçası. Ayrıca bu fikirle pek çok farklı fikir ve karakter de yaratabilirsiniz. Artık iş sizin hayal gücünüze kalmış. Yeni projede görüşürüz;)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz