Bir süre önce evimdeki bitkileri yani çocuklarımı tanıştırdığım bir video çekmiştim:) Bu videoda 2 farklı çiçeklik yapımı paylaşmıştım. Bunlardan biri Frida Kahlo’dan ilham alınarak yapılan bu saksıydı. Frida gibi güçlü bir karakter söz konusu olunca size yapacak çok bir şey kalmıyor aslında. Ama hem fikri çok sevdiğimden hem de yapılışı çok kolay olduğundan sizinle paylaşmak istiyorum.

Frida saksıyı kendiniz için yapabileceğiniz gibi sevdiğiniz birine kaktüs veya sukulent hediye ederken de yapabilirsiniz. Çünkü bu saksıyı yaptıktan sonra dikeceğiniz kaktüs Frida’nın topuzu gibi görüneceğinden daha güzel bir hediye paketleme şekli düşünemiyorum:)

Malzemeler:

  • Ten rengine yakın toprak veya plastik saksı
  • Yapay çiçekler
  • Siyah akrilik boya
  • Siyah marker kalem
  • Sıcak silikon
  • Maskeleme bandı

Saksıyı üst kısmından iki parmak kadar aşağısından maskeleme bandıyla bantlayarak işe başlıyorum. Bu kısım saç şeridi olacağından siyah akrilik boyayla boyayarak kurumaya bırakıyorum.

Bu projede amacımız çok iyi çizim yapmak, efsane bir karakter yaratmak değil tabii. Benim de böyle bir resim yeteneğim yok maalesef. Daha önce yapılışını gösterdiğim Harry Potter kumbara gibi sadece karakteristik olarak öne çıkan özellikleri uygulamaya çalışacağız.

Frida denilince aklınıza ne geliyor? Çatık kaşları, çiçek taçları ve topuzları tabii ki. Bu yüzden saksıya yüz çizerken kaşlarının arasını doldurmayı unutmayın;)

Saksının üzerine önce kurşun kalemle çizdiğim hatların üzerinden sonrasında marker kalem ile geçiyorum.

Şimdi sıra Frida’nın çiçek tacına geldi. Yapay çiçeklerden beğendiklerinizi en dipten kesip sıcak silikonla yapıştırdığınızda saksınız hazır olacak. Akrilik boya üzerine yapıştırma yapacağınız sıcak silikon kullanmanızı öneririm çünkü uhu tarzı yapıştırıcılar akrilik boyayı eritiyor.

Projeyi bitirdikten sonra içerisine bir top kaktüs diktim. Böylece tam istediğim gibi bir topuz görüntüsü yakalamış oldum. Ama keşke dudaklarını da kırmızı yapsaymışım dedim. Belki siz kırmızı dudaklısını yapıp benimle paylaşırsınız. Yeni projede görüşürüz;)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz