Sanırım kasnak dönüştürmeyi en çok sevdiğim malzeme olabilir. Hem kolay ulaşılabilir olması, hem esnek olması hem de güzel görünmesinin bunda önemli bir etkisi var tabii. Kemeraltı’ndan toplu olarak satın aldığım ucu açık ince kasnaklar bana 1 TL’ye mal oluyor. Dolayısıyla bu projenin toplamda 3 TL’ye mal olması da önemli bir detay. Minimalist bir çiçek askısı arayışınız varsa bunu kendiniz yaparak sonlandırabilirsiniz.

Ama bunu Instagram’da paylaştığımda postumun altına gelen “en ucuz kasnak 15 tl” yorumu beni çok sinirlendirdi. Bana ait bir platformda yalan söyleyeceğimi düşünüp bir de bunu utanmazca yazabilen birinin beni takip etmesinden hoşlanmıyorum. Kendin yap projelerimi paylaşırken amacım ilham verebilmek. Malzemeleri nereden ne kadar temin ettiğiniz benim problemim değil ancak bu işlere meraklıysanız malzeme bulmaya ve araştırmaya da meraklı olmalısınız. O zaman hem ekonomik hem de çok farklı malzemeler keşfedip hem de yepyeni insanlarla tanışma fırsatı yakalarsınız. Ben kasnaklarımı her zaman bahsettiğim Kemeraltı’ndaki Özgür Abi’nin dükkanından satın aldım. Eski balık halinin arkasında kalan bu isimsiz dükkandan defalarca söz ettim. Ben toptan alışveriş yaptığımdan belki siz benim kadar ucuza alamazsınız ama en fazla 2-3 liraya bu kasnakları bulursunuz.

Neyse kafanızı yeterince şişirdiysem bu kasnak çiçekliği yaparken nereden ilham aldığımdan da bahsedeyim. Çiçekliğin orijinalini Urban Outfitters’ın instagram sayfasından gördüm. Fiyatı 80 dolar civarındaki çiçekliği görünce kasnakla bir alternatifinin yapılabileceğini düşündüm. Sonuç olarak bu projeyi denemeye karar verdim ve ortaya gerçekten çok güzel bu çiçeklik çıktı.

Malzemeler:

  • 3 adet kasnak
  • Kendir ipi

Ucu açık ilk kasnağı kullanacağınız saksının etrafından dolayarak ölçü alın ve kesin. Kargaburun gayet yeterli bu iş için. Birleştirmek için ben bir döşeme yeni zımbalama aleti kullandım ama kendir ipiyle de bağlayabilirsiniz.

Diğer 2 kasnak ilkinden daha büyük ve eşit olacak. Onların da uçlarını sabitledikten sonra sıra hepsini birleştirmeye geldi. Altta kalan kasnağın iki tarafına diğer iki kasnağı kendirle birleştirdim. Bu işlemi kendiri bir alttan bir üstten geçirerek yaptım ama videoyu izlerseniz çok kolay olduğunu göreceksiniz.

Kendirle kaç sıra yapacağınıza çiçekliğin sağlam olduğuna emin olana kadar devam edin. Ben görüntüsü hoşuma gidince fazladan birkaç sıra daha örmeye devam ettim.

Askıyı tamamladıktan sonra saksıyı yerleştirin ve üst kısmına yine kendir ipiyle 2 kat ip takın ve askı tamamlandı. Çiçek severseniz çiçek askılıkları hayat kurtarıyor. Bu askılıklardan farklı boylarda yapıp asimetrik olarak asarsanız harika bir görüntü yakalayacağınıza eminim;)

Peki aynı videdoda yapımını gösterdiğim Frida saksı yapımını gördünüz mü? Denediğiniz projeleri benimle Instagram’dan paylaşmayı unutmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz