Bazı projeler var ki kendim yapmamışcasına benimsiyorum. İşte Up filminden ilham alarak yaptığım bu beşik dönencesi de onlardan sadece biri. Türkçe’ye “Yukarı Bak” ismiyle çevrilen bu şahane animasyonu çoğunuz biliyorsunuzdur diye umuyorum. Bir şekilde eksik kaldıysanız kesin izlemelisiniz. Bu filmin en akılda kalıcı öğesi filmin posterlerinde de karşımıza çıkan kulübe ev aslında. Yani balonların uçurduğu renkli bir evden daha masalsı ne olabilir ki?

İşte benden bir beşik süsü yani tam adıyla beşik dönencesi istenince işte bunu yapmalıyım dedim. Bu sefer yapım aşaması beni ciddi anlamda zorlasa da sonuç umduğumdan çok daha güzel oldu. Yani kendisini hediye ederken biraz zorlandığımı itiraf etmem gerekiyor.

Neyse sadece bebek odası için değil bence çocuk odası için de son derece uygun. Hatta bu filmi sevenlerdenseniz kendinize hediye olarak yapmalısınız mutlaka.

Malzemeler:

  • Pastel renklerde ince ve kalın keçeler
  • Kürk veya keçe ponponlar
  • Strafor top
  • Kasnak
  • Elyaf
  • İğne-iplik
  • Yapıştırıcı

Öncelikle Up (Yukarı Bak) filmindeki kulübeyi birebir yapmak oldukça zor olacağından ben basit bir kulübe yapmayı tercih ettim. 4 yüzü farklı basit bir kulübe yapacağız öncelikle.

Kağıt üzerine 6cmx12cm bir dikdörtgen ve 6 cm genişliğinde ve 10 cm uzunluğunda bir kulübe şekli çiziyorum. Bu şablonları 4 farklı renkteki kalın keçeyle ikişer adet kesip çıkartıyorum. Parçaların üzerine ince keçeyle kapı ve pencereler dikiyorum. Daha sonra da bu parçaların hepsini bir kulübe şeklinde dikerek birleştiriyorum.

Yuvarlak straforun tam ortasını bir çöp şişle delerek işe başlıyorum. Bu delikleri kapatmayacak şekilde çevresini renkli ponponlarla kaplamaya başlıyorum. Bunu yavaş kuruyan bir yapıştırıcı ile yapıyorum.

İstediğiniz görüntüyü elde edince aralara ipler ekliyorum. Bu ipler balonları tutan ipler gibi görünmeli. Yerleşimini buna göre ayarlayabilirsiniz.  Son olarak deldiğiniz delikten de geçirin. İplerin hepsini birleştirip kulübenin üst kısmına sabitleyin.

Turuncu renk keçeyle kulübenizin çatısını kesip birleştirin.

İnce beyaz keçeye bulutlar çizip 2’şer adet kesin. Bu parçaların içerisini elyafla doldurun. Ben toplamda 4 adet bulut yaptım:)

Ahşap kasnağın kendi görüntüsünü de çok severim ama bu sefer pastel mavi bir iple kaplamaya karar verdim.

Son olarak tüm parçaları kasnağa takmanız gerekli. Kulübemiz tam ortada kalacak şekilde çevresine bulutlar (pambık gibi bulutlar) takılacak.

Projeyi videoda çok ayrıntılı bir şekilde anlattım. Yani mutlaka videoya göz atmanızı tavsiye ederim. Bu arada çok aşamalı olmasına rağmen sonuçtan çok memnun kaldığım projelerden biri oldu. Bir şekilde denerseniz lütfen benimle fotoğraflarınızı paylaşmayı ihmal etmeyin. Instagram’a beklerim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz