Dekorasyonda moda olan parçaları kendim yapmayı hep seviyorum. Özellikle modayken fiyatları çok yükselen aksesuarları basit adımlarla uyarlamak mümkün olabiliyor. Gün ışığı aynalar bir süredir radarımdaydı. H&M Home’da küçük boyları oldukça pahalıydı. Ondan daha uygun fiyatlısını da pek göremedim zaten.

Bir süre önce kalın çöp şişlerle bir ayna denemesi yapsam da sonuç tam istediğim gibi olmamıştı. Bu sefer ince çöp şişlerle yeni bir deneme daha yaptım. Sonunda istediğim görüntüyü yakaladığımdan gönül rahatlığıyla sizinle paylaşabilirim. Şimdi yapım aşamalarına geçelim.

Malzemeler

  • Çöp şiş (16 cm olarak kestim)
  • Altın renk sprey boya
  • Makas
  • Şeffaf yapıştırıcı
  • Ataş
  • Sıcak silikon
  • Karton parçası
  • Yuvarlak ayna (Benimkinin çapı 11 cm)

Öncelikle yuvarlak aynayı bir karton üzerine koyup aynı boyda kalıp çıkartıyorum. Bu kalıbın ortasına bir çember çiziyorum. Kenarlarda biraz boşluk kalması gerekiyor. Benim kullandığım aynanın çapı 11 cm’di. Daha sonra ahşap çöp şişleri boyutlandırıyorum. Ben hepsini 16 cm’e göre ölçüp kesiyorum. Adet veremiyorum çünkü sıklığı tamamen size kalmış.

Şeffaf bir yapıştırıcıyla öncelikle iç halkanın çevresine çöp şişleri yapıştırıyorum. Şeffaf yapıştırıcının kuruma süresi uzun olduğundan bu aşamada elinizle çöp şişleri düzelterek hizalayabilirsiniz.

İlk çember bitince sıra dışarıdaki çembere geliyor. Bu sefer çöp şişleri bu çemberin etrafına yapıştırmaya başlıyorum. Yine elimle düzelterek işleme devam ediyorum. Bitikten sonra kurumaya bırakın ve yapıştırıcının tamamen donmasını bekleyin.

Kuruduktan sonra arkasını çevirip bir ataş yapıştırıyorum. Bu ataş aynanızın askılığı olacak. Bunu sıcak silikonla sıkıca yapıştırıp hatta biraz silikona boğmanızı öneririm.

Aynı şekilde çöp şişlerin olduğu yüzeyi de tamamen sabitlemek sıcak silikon kullandım. Önce boşlukları doldurdum. Sonrasındaysa aynamı silikonla yapıştırdım .Silikon da kuruduktan sonra önünü ve arkasını altın rengi sprey boyayla boyuyorum. Bu aşamada kuruma sürecine dikkat edin ki ayna yüzeye yapışıp kalmasın.

Projenin detaylı yapılış aşamasına Koçtaş Youtube kanalındaki Ev Yenileme videdomdan ulaşabilirsiniz.

Boyanın kuruması en fazla yarım saat sürüyor. Sonrasında aynanızı asarak tadını çıkartabilirsiniz. Projeyi denerseniz sonucu Instagram’dan benimle paylaşmayı unutmayın;)

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz