Duvar boyamak gözümüzde büyüttüğümüz ve genelde beceremem düşüncesiyle vazgeçtiğimiz bir süreç. İlk kez duvar boyayan biri olarak şunu rahatça söyleyebilirim: “herkes duvar boyayabilir”. Ayrıca duvar boyamak düşündüğünüz kadar yorucu olmadığı gibi çok da eğlenceli. Yeni nesil su bazlı boyalar sayesinde tiner gibi kokulu kimyasallara bulaşmadan evinizin bir köşesini hızlıca değiştirebilirsiniz.

Kısa süre önce salonumda bir yenileme çalışması yaptım. Instagram hesabımdan pek çok detay paylaşmış olsam da süreci buraya da eklemek istedim. Salonumdaki yenileme çalışmaları duvar boyamakla başlayıp dekoratif aksesuarlar tasarlamaya kadar devam ediyor. Bu yazıda sadece duvar boyama sürecini anlatacağım diğer yaptıklarımı videodan izleyebilir veya blogdaki yeni yazıları takip edebilirsiniz.

Öncelikle ilk kez duvar boyayan biri olarak süreci gözümde çok büyüttüğümü söylemem lazım. Duvar boyamak hiç öyle düşündüğüm kadar zor değilmiş. En zor kısmı tabii ki renge karar vermek. Bu aşamada ben salonda yapacağım tüm değişimi önceden planladım. Aklımda bir süredir lacivert tonları vardı. Lacivert ve antik altın renk temasını kesinleştirdikten sonra pinterest’ten ilham verici görselleri pinlemeye başladım.

Duvar boyası seçiminde size sınırsız renk kartelaları sunuluyor artık. Lacivertin bile onlarca tonu mevcut. Ben Koçtaş’larda satılan Fabel markasının M009 rengini seçtim. Renk dışında parlaklığını da seçebiliyorsunuz. Ben mat bir bitiş istediğim için mat bir baz seçtim. Mat boya bakımı en zor olan ve kolay çizilip zarar görebilen bir boya. Ancak ben fotoğraf ve video çekimlerinde mat görünümü tercih ediyorum.

Fiyat konusundaysa bu boya bilinen rakiplerinin yarı fiyatına satılıyor. 2.5 kiloluk boyanın fiyatı ben satın aldığımda 45 TL idi. Bu boyayla ben gördüğünüz iki duvarın tamamını 2 kat boyadım. Buna rağmen boyanın tamamı bitmedi. Boyanın kalitesi konusunda endişeniz olmasın ben çok memnunum.

Boyayı almaya gitmeden önce boyayacağınız duvarın ölçülerini almayı unutmayın. Boya miktarını metrekareye göre hesaplayabilirsiniz. 

Salonumun önceki hali

Malzemeler

  • Fabel Mat M009 Duvar Boyası
  • Boyacı Seti (İçerisinde rulodan, koruyucu örtüye kadar her şey var. )
  • Merdiven

Boyaya Nasıl Hazırlık Yapmalıyım?

Boyaya başlamadan önce boyanın bulaşmasını istemediğiniz her yeri maskeleme bandıyla bantlayın. Yerlere koruyucu bir örtü serin. Süpürgelikleri ve kartonpiyerleri de bantlayarak korumaya alın.

Astar Uygulamak Şart Mı?

Ben boyayı astarsız uyguladım. Çünkü boyadığım duvarda da aynı yapıda su bazlı mat bir boya uygulanmıştı. Ayrıca duvar şampanya renklerinde olduğundan daha koyu bir boyayı uygulamak bir problem yaratmadı. Koyu renklerden açık renklere geçerken veya farklı yapıdaki boyalar arasında geçiş yaparken astar uygulaması yapmanız öneriliyor.

İlk kat bittiğindeki bu korkunç görüntüye aldırmadan “zafer” işareti yapıyoruz. Paniğe gerek yok her şey ikinci katta halloluyor:)

Kaç Kat Boya Uygulamalıyım?

2 veya 3 kat boya yeterli olacaktır. Ben 2 katta tamamen kapatıcılık yakaladım ama sonuçtan emin değilseniz 3. bir kat daha uygulanabilir. Su bazlı yeni nesil boyaların kuruma süreleri yaklaşık 4 saat. Yani aynı gün içerisinde 2 kat boyama işlemini yapıp işinizi bitirebilirsiniz.

2.5 litrelik bir boyaya 1 su bardağı su ekleyip iyice karıştırarak işe başlıyorum.

Boyayı bir boya kabına döküp burada ruloya almalısınız. Ruloyu boyaya batırmayın. Boyama sırasında ruloyu “W” veya “M” şeklinde hareket ettirerek boyayı eşit olarak yayarsanız ton eşitsizliklerini engellemiş olursunuz.

Rulonun ulaşmadığı yerlerdeyse kestirme fırçası kullanıyoruz. Köşeleri ve kenarları fırçayla geçmek gerekiyor yani.

İlk katta oldukça tuhaf alacalı bulacalı bir sonuç almanız doğal:) En azından benimki öyle oldu. Ancak ikinci katta tüm eşitsizlikler kapanıyor ve boya tam rengini gösteriyor.

İkinci katta kesintisiz bir devamlılık için boya sırığı kullandım. Eliniz alışınca kullanımı oldukça pratik hale geliyor. Kuruma aşamasındaki dalgalanmalar kuruyunca yok oluyor.

İşiniz bitince maskeleme bandını çıkartın ki iyice yapışıp size zorluk çıkartmasın.

Yeni nesil su bazlı boyalar neredeyse hiç koku yapmadığından boyayı her mevsim rahatlıkla yapabilirsiniz. Ben kış ortasında boya işini tamamladım ve hızlı bir şekilde dekorasyon aşamasına geçtim. Dekorasyon için şeffaf çerçeveler, gün ışığı ayna ve rustikten çiçeklik yaptım. Onların yapımlarını videodan izleyebilirsiniz.

Nasıl buldunuz duvarlarımın yeni halini?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz