İskandinav dekorasyon bir süredir kendini çocuk odalarında da iyice hissettirmeye başladı. Öyle ki görünce yeniden çocuk olmak isteyeceğiniz tasarımlara daha fazla kayıtsız kalamadım ve beğendiğim dekorasyon örneklerini sizinle paylaşmaya karar verdim.

Aslında umarım kısa bir süre içerisinde Youtube kanalıma çocuk odası dekorasyonu için kendin yap öneriler çekmeyi planlıyorum. Ama bu planı hayata geçirene kadar ilham aldığım bu çocuk odalarını da paylaşmak istedim. Ayrıca çocuğu olmayanların bile bu dekorasyon örneklerinden çıkartabileceği çok fikir olduğunu düşünüyorum ve beğendiğim detayları listelemeye başlıyorum.

Pastel Renkli Duvarlar ve Minimalist Duvar Kağıtları

Pastel renkler en çok çocuk odalarına yakışıyor. Düz boyamak istemeyenler için desenler, geometrik detaylar da dekorasyonu güçlendirecek bir etki sunabiliyor. Seçtiğiniz rengin tonlarını kullanma trendini de çok beğendiğimi belirtmem gerekiyor. Çocuk odasında tercih edeceğiniz boyanın su bazlı ve kokusuz olması önemli. Sadece estetik görüntüyü ön planda tutmayın ve daha pahalı olsa bile sağlıklı seçimler yapmaya çalışın.

Duvar kağıdıysa hayatımıza jet hızıyla geri döndü ama sunduğu çeşitliliği düşünürsek bir daha kaybolacağını sanmam. Çocuk odası için görür görmez aşık olunacak seçenekler mevcut. Artık siz nasıl seçim yaparsınız bilemem ama benim çocuğum olsa çocuk büyüyene kadar seçemem gibime geliyor 🙂

Eğlenceli ve Yaratıcı Raf Sistemleri

Çocuk odalarına hareket katmanın yolu kesinlikle raflardan geçiyor. O kadar çok raf alternatifi var ki. Öncelikle geometrik küçük rafları sevenler mutlaka yapılışını paylaştığım altıgen raflara bir göz atsınlar. Tabii özellikle renklendirdiğim elek raflar da çocuk odasında değerlendirilebilir. Daha sevimli fikirlerin peşinde koşanlar için bulut, ev, uçak görünümlü raflar var. Bu rafları bir marangoza yaptırmak ise gerçekten çok kolay. Siz fotoğrafı gösterin yeter. Açık raflara koyacağınız eğlenceli aksesuar ve oyuncaklarla odaya renk katacaksınız.

Hayvan başları ve Hayvan Portreleri

Gerçekleri ne kadar ürkütücü ve korkunçsa yapay olanları da bir o kadar sevimli olan hayvan başları çocuk odalarına çok yakışıyor. Bu trendi iki farklı şekilde çocuk odasına taşıyabilirsiniz. Hayvan portrelerini duvara asmak veya odanın bazı köşelerine yerleştirmek en kolay olanı. Peluş hayvan başlarını kendiniz yapabilirsiniz. Yine hazır versiyonları mevcut tabii. Flamingolar, pandalar, geyikler duvarları süsleyince şahane bir orman atmosferine de geçiş yapabilirsiniz belki.

Tepee yani Kızılderili Çadırları

Bir süre için kendi kedi çocuklarım için yapılışını gösterdiğim Kızılderili Çocuk Çadırları bir süredir çocuk odası dekorasyonunda çok moda ve modası geçeceğe de pek benzemiyor. İskandinav dekorasyonun en destekleyici parçalarından olan bu çadırlar kendi alanında gizlenmeyi seven çocuklar için birebir. Yapılışı çok kolay olsa da uğraşamam diyenler için onlarca farklı versiyonu zaten satışta. Açıkçası bence her çocuk odasında bir tane olmalı.

Geometrik ve Etnik Desenler

İskandinav dekorasyonun olmazsa olmazı geometrik ve minimalist desen detayları olabilir. Artılar, üçgenler, bazen daha etnik desenlerin minimalist versiyonları bence çocuk odalarına da çok yakışıyor. Hele siyah-beyaz temalı bir dekorasyon yaparsanız bu desenlerin etkisi çok daha güçlü bir hale geliyor.

Kraft Torbalar

Geçen sene yapılışını gösterdiğim kraft torbalar çocuk odalarının favori aksesuarları arasında. Kolay kişiselleştirilmesinin yanında doğu dostu bir proje olması da önemli tabii ki. Kraft torbaları özellikle siyah beyaz kullandığınızda İskandinav dekorasyona tam uyum sağlayabiliyor. Üzerine istediğinizi çizebilir, kullanacağınız alanın ismini veya çocuklarınızın isimlerini yazabilirsiniz. Yapılışıysa hem ucuz hem de kolay. Bozulunca yenisini yapıverin konu kapansın.

Led Işıklar

Yurtdışına çıkınca led ışıklar arasında kendini kaybeden biri olarak led ışıkların önemini yadırgayamam. özellikle renkli ve flamingo gibi şekilli alternatifleriyle gönlümüzü çalan led ışıklar çocuk odasına renk katmanın en kolay yolu. Kaktüs, flamingo gibi şekilli olanları sevenler için kendin yap bir kaktüs aydınlatma projem mevcut:) Kağıt bardakları, kokteyl şemsiyelerini, boyadığınız pinpon toplarını düz led ışıklara geçirerek kendi mucizenizi yaratabilirsiniz.

Son dönemde benim gözüme çarpan çocuk odası dekorasyon trendleri böyleydi. Benim atladığım ama sizin sevdikleriniz varsa lütfen yorumlarla katkıda bulunun. Ayrıca bu fikirlerin hangilerini kendin yap proje olarak görmek isterdiniz? Yazarsanız çok sevinirim.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz