Geri dönüşüm projeleri bazen sıkıcı ve çok zorlama olabiliyor ama bu öyle değil. Tuvalet kağıdı rulosundan neden oyuncak yapayım ki diye düşünmeden önce çocukların ne kadar hızlı sıkıldığını gözünüzün önüne getirmeniz gerekiyor.

Kendi yeğenimin günlerce ağlayarak istediği oyuncağı aldıktan yarım saat sonra kenara attığını görmüş insanım ben. Tabii abimin öfkeden kızaran suratını da unutamıyorum 😀 Neyse yurtdışında çocuklarla beraber yapılabilecek kendin yap projeler oldukça revaçta. Çocukları etrafınıza toplayıp atık malzemelerden farklı oyuncaklar yapabilirsiniz. Mesela plastik tabaklardan maskeler veya deterjan şişelerinden tuhaf canavarlar yapılabilir. Tamamen yaratıcılığınıza bağlı olan bu projeler hem çocuklarla beraber güzel zaman geçirmenizi hem de yepyeni oyuncaklara sahip olmanızı sağlıyor.

Tuvalet kağıdı rulosundan bir Hula kızı yapma fikrini Pinterest’te görmüştüm ve denemeye karar verdim. Bittikten sonra o kadar hoşuma gitti ki, itiraf ediyorum bir süre oynamış bile olabilirim.

Malzemeler:

  • Tuvalet kağıdı ruloları
  • El işi kağıdı
  • yapıştırıcı
  • makas
  • marker kalem
  • ruj 🙂

tuvalet-kagidi-rulosundan-oyuncak

Öncelikle fırfırlı etekle başlıyorum. El işi kağıdını ruloyu saracak uzunlukta kesiyorum ve eşit aralıklarla püsküller kesiyorum. Daha sonra rulonun etrafına püskülleri yani eteği yapıştırıyorum.

Saçlar için siyah elişi kağıdından şeritler ve perçemler kesiyorum. Yapıştırdıktan sonra uçlarını kalemle dışa doğru kıvırıyorum.

Evet hindistan cevizini anımsatan sütyen için yuvarlaklar kesip üstlerine kalemle noktacıklar koyuyorum.

Gözler ve ağzı da kalemle çizerek yanakları rujla kızartıyorum:)

Açıkçası benim düşündüğümden bile güzel oldu. Hatta sonunda hızımı alamayıp kağıt havlu rulosundan da tamamen uydurma bir canavar yaptım. Kısacası elinize ruloları alıp kendi oyuncak karakterlerinizi yaratmak gerçekten şahane bir stres atıcıymış. Sanırım ben bunları saklamaya karar verdim;)

kendin-yap-oyuncak kendin-yap-oyuncak-01

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz