Bildiğiniz gibi orta sehpa meselesini ahşap paletle halletmiştik, şimdi sıra yan sehpaya geldi. Başlıktan anladığınız gibi yan sehpamızı simit tablasından daha doğrusu simit tablasının ayağından yaptık. Ayrıca bu tasarımın son dönemin dekorasyon modasına çok uygun olduğunu da belirtmem gerekiyor. Bildiğiniz gibi son dönemde çapraz ayaklı, tepsili modern sehpalar çok moda.  Şimdi malzemelere geçiyorum.

Simit tablasından yan sehpa yapımı

Malzemeler:
  • Simit tablası ayağı
  • Eski bir tepsi
  • İstediğiniz renkte boya
  • Koli bandı
  • Boya fırçası

kendin-yap-sehpa-01

Simit tablasının ayağını Kemeraltı’ndaki yegane tahtacımız:D Özgür’den 12.5 TL’ye satın aldık. Bu proje için kullandığım tepsiyi bir süre önce Mudo’dan almıştım ancak tepsinin sıcağa dayanıklı olmadığını maalesef kullandıktan sonra farkettim. Yani rengi atan bu tepsi geri dönüşüm için beni bekliyordu.DIY yan sehpa

Ben evi yaz moduna sokmaya bir süre önce Gemici düğümüyle perde bağı başlamıştım. Bu yüzden tepsiyi ve ayakların bir kısmını beyaza boyayarak yaz etkisini artırmak istedim. Ayakların tamamını değil bir kısmını boyamak için öncelikle 15 cm ölçü aldım.

Yan sehpa nasıl yapılır?

İşaretlediğim yerlere koli bandı yapıştırdım. Koli bandı sayesinde boyayı taşırma derdi yaşamadan boya işini kolayca yapabilirsiniz. Ben Polisan Home Cosmetics‘in kapalı mekanlarda kullanılabilen beyaz boyasını tercih ettim.

El yapımı ahşap sehpa

Aynı boyayla tepsiyi de boyayarak kurumaya bıraktım.

Kolay ve ekonomik sehpa yapımı

Boya tamamen kuruduktan sonra koli bantlarını sökün ve boyamadığınız kısımları veya ayağın tamamını vernikleyin.

Çapraz ayaklı sehpa yapımı

kendin-yap-sehpa-07Ben tepsiyi ayağa sabitlemeden kullanma kararı aldım ama siz daha sağlam olsun isterseniz tepsiyi cam çivileriyle alttan görünmeyecek şekilde sabitleyebilirsiniz.  Simitçi ayağıyla yapacağınız yan sehpa normalde alıştığımız sehpalara göre oldukça yüksek kalacak. Eğer bu size kullanışsız gelirse ayağı satın aldığınız yerde kısaltabilirsiniz. Ben sehpanın yüksek halini sevdiğimden kısaltmak istemedim, ayrıca bu haliyle hem servis sehpası hem de içkileri sergileyebileceğiniz küçük bir içki sehpası olarak iş görecektir.  Simit tablası ayağının üzerinde eski bavulları yerleştirerek yine çok moda olan bavul sehpalardan kolayca yapabilirsiniz. Fikir vermesi benden, yapması sizden;)

Kendin yap tepsili sehpa NOT: Tarzmeselesi‘nde görüp uyguladığınız kendin yap projeleri sosyal medyada #tarzmeselesi etiketiyle paylaşırsanız, daha çok kişiye ilham verebiliriz;)kendin-yap-sehpa-14

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz