Facebook’ta bir anda karşıma çıkınca hiç aklımda olmayan bir ekinliğe kaydımı yaptırdım. Fujifilm Türkiye’nin İzmir ve İstanbul’da ücretsiz olarak düzenlediği Sokak Fotoğrafçılığı Workshop’unda hem Fujifilm’in aynasız fotoğraf makinelerini test edebilir hem de profesyonel fotoğrafçılarla sokaklarda turlayarak istediğinizi sorabilirsiniz.

kizlaragasi-12Fujifilm Shop’taki buluşmanın ardından eğitmenimiz Nilay İşlek, temel bir bilgilendirme yaparak konuya giriş yaptı. Önce fotoğraf konusundaki “bilmeyen var mı?” sorularına tek başıma “ben” cevabını vererek acaba workshop için çok mu bilgisizim diye dertlendim. Gruptakilerle tanışmaya başlayıp aslında yalnız olmadığımı ama kimsenin “bilmiyorum” demeye cesaret edemediğini kavrayınca aklıma nedense! Cem Yılmaz geliyor. (Anlayanlar anlamayanlara anlatsın veya buraya tıklayın)

Kısacası eğer sokaklarda fotoğraf çekmeyi seviyor ama fotoğraf makinesi seçmekte zorlanıyorsanız, bu workshop sayesinde Fujifilm’in aynasız makinelerini ve objektiflerini test ettikten sonra karar verebilirsiniz.

fujifilm-workshop-01

Önce makineler ve objektifler dağıtılıyor. Benim makinem Fujifilm X-E2 modeli, objektif olarak özel bir seçim yapmayarak 18-55 mm bir objektif aldım. Makinenin en sevdiğim özelliklerinden biri sensörlü vizörü oldu. Yani makineyi LCD ekrandayken gözünüze yaklaştırdığınızda, otomatik olarak vizöre geçiş yapmış oluyorsunuz. Instagram’da deli gibi paylaşım yapanlar için 1:1 yani kare çekim modu çok faydalı olacaktır. Çünkü Fujifilm’in aynasız makinelerinin tamamında Wi-Fi özelliği mevcut. Yani bilgisayar olmadan Wi-Fi ile sosyal hesaplarınızda paylaşım yapabiliyorsunuz. Aynasız makineler DSLR makinelerden daha küçük olduğundan sürekli yanınızda taşımanız için çok uygun. Makinelerle ilgili ön bilgilendirme Nilay İşlek tarafından yapıldıktan sonra çekimler başlıyor.

Büyük Kardiçalı Hanı

buyuk-kardicali-02 buyuk-kardicali-01 İlk durağımız binlerce defa önünden geçtiğim ama hiç girmediğim Büyük Kardiçalı Hanı. 1923’te inşa edilen ve Cumhuriyet tarihinin ilk betonarme mimari örneklerinden biri olan Han’ın içerisi sanat galerileri ve sergilerle dolu. Burada kapalı mekan çekimleri yaparak Kemeraltı’ndaki Yeni Şükran Oteli’ne geçiş yapıyoruz.

buyuk-kardicali-03

Yeni Şükran Oteli

İzmir Yeni Şükran Oteli

Uzun süredir görmek istediğim Yeni Şükran Oteli, sahibinin söylediğine göre 108 yıllık yaşayan bir tarih. Işınlanmanın keşfini beklemeden zaman değiştirmek isterseniz Yeni Şükran Oteli’ni ziyaret etmeniz yeterli olacak. Anılarla dolu bu otelin her köşesinde ayrı bir sürpriz bizi bekliyor. Yeni Şükran Oteli bana eski Türk filmlerinde izlediğimiz samimi otelleri hatırlatıyor.

yeni-sukran-oteli-07 yeni-sukran-oteli-06 yeni-sukran-oteli-04 yeni-sukran-oteli-03 Yeni Şükran Oteli

Kemeraltı ve Kızlarağası Hanı

Kemeraltı Çarşısı

Sokaklardaki gezimiz Kemeraltı ve Kızlarağası Hanı ile devam ediyor. Kızlarağası Hanı’na girmişken kahve içmeyi ve üst katta bulunan Lala Antika‘ya uğramayı da ihmal etmiyorum. Sahibiyle kısa ama keyifli sohbetimiz sırasında birbirinden şahane antika porselenleri İsveç’ten getirdiğini öğreniyorum.

kemeralti-01 kemeralti-02 kizlaragasi-02 kizlaragasi-03 kizlaragasi-04 kizlaragasi-05 Kemeraltı ve Kızlarağası Hanı’na oldukça sık gitmeme rağmen, her gidişimde yepyeni yerler ve insanlar keşfetmek çok keyifli.kizlaragasi-08

Han’dan çıkınca eskiden  kağıt fabrikası olan eski bir binaya daha giriş yapıyoruz. Şu an içerisinde karton satılan bu binanın da önünden yüzlerce defa geçip hiç girmediğimi hatta girildiğini bilmediğimi farkediyorum.

kemeralti-03 kemeralti-04

kizlaragasi-13Son durağımız tahmin edeceğiniz gibi Saat Kulesi oluyor. İzmir’in meşhur Saat Kulesi önünde hatıra fotoğraflarımızı da çektikten sonra makineleri teslim etmek için Fujifilm Shop’a geri dönüyoruz.

saat-kulesi-01

Gezimizde bize fotoğrafçı Murat Öğünlü ile beraber Fujifilm Shop’un deneyimli ve güleryüzlü ekibi eşlik etti. Bataryanız biterse, makineden memnun kalmazsanız veya objektif değiştirmek isterseniz hemen imdadınıza yetişildiğini de hatırlatmak isterim. Herkes çevrenizde sorularınıza cevap verebilmek için dört dönüyor. Yani ücretsiz olan workshop bu pozitif ekip sayesinde beklediğimden çok daha güzel ve eğitici geçti diyebilirim. Ayrıca Fujifilm Shop’un üst katında bulunan fotoğraf stüdyosunun önceden randevu alınarak ücretsiz kullanıldığını öğrendim. Eğer böyle bir arayış içine girerseniz aklınızda bulunsun;) Şimdi aklımda yine Fujifilm’in düzenlediği Temel Fotoğrafçılık Eğitimi’nde 😉

2 YORUMLAR

  1. Yorumunuza saglik basligi ile tesekkur etmek isterim. Fujifilm ve Artlens ailesi ile bir cok etkinlige katilmis bir fotograf sever olarak, bazen sozcuklerde fotografin amaci etkisini daha guclu kiliyor:) Bu yaziniz ile bende bu etki size tesekkur etkisini yaratti.Kaleminize Saglik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz