Aslında başlığa “önüm, arkam, sağım, solum püskül” yazasım geldi ama son anda vazgeçtim. 2016 yaz trendlerine adını altın harflerle yazdıran püsküller bana da birkaç kendin yap fikir için ilham verdi. Bu seneye damga vuran püskül modasından bahsetmeye kalksam ne zamanım ne de sayfalar yeter. Püsküller farklı formlarda her alanda karşınıza çıkabilir. Anahtarlıklar, bluzlar, yastıklar, çantallar renkli püsküllerle kaplanmış durumda.

Gerçeği söylemek gerekirse ben bu durumdan pek şikayetçi değilim, çünkü püskülleri de yaz gelince farklı renkler kullanmayı da severim. Zaten bir önceki ponponlu sandalet yapımı yazımda püsküle giriş yapmıştım. Şimdi püskül trendlerinden en beğendiğim üç tanesini evde basit bir şekilde nasıl uygulayabileceğinizi göstereceğim. Ama önce püskül nasıl yapılırmış tabii ki onu da anlatacağım.

Püsküllü Şapka

puskullu-sapka

Eski şapkama biraz renk katma zamanı geldi diye düşünerek etrafına püsküller takmaya karar verdim. Farklı renklerde püsküller yaptıktan sonra şapkama bağlayarak kendi püskül modamı yarattığımı düşünüyorum:) Siz ne dersiniz?

Deri Püskül Anahtarlık

deri-puskullu-yapimi

Püsküllerin sadece renkli olanları değil deri olanları da çok moda. Deri püskül yapmak için parça deri satın alabilirsiniz veya benim gibi eski bir eşyanızı değerlendirebilirsiniz. Ben eski suni deri eteğimle vedalaştım ve kendisinden dikdörtgen bir parça kestim. Bu parçayı cetvelle yarımşar santim aralıklarla işaretledim. işaretlediğim yerlerden deri parçasını kestikten sonra, kendi çevresinde döndürerek püsküle çevirdim. Gerçekten yapılan bazı şeyleri yazıyla anlatmak o kadar zor ki. Kısacası videodan izlerseniz anlamanız daha kolay olacak, söz veriyorum.

Püsküllü Kolye

puskullu-kolye

Püskül yapmanın en kolay yolu bir halkanın içinden ipi geçirmek sanırım. Yani çok moda olan püsküllü kolyelerden beş dakikada falan yapmak isterseniz önce halka şeklinde bir kolye ucu alın. Ben doğal taş bir kolye ucu aldım ve bu taşa uygun renkte bir iple püskülümü yaptım. Hatta tam trend olsun diye püskülü oldukça uzun tuttum.

Yapması ve kendin yap projelere uygulanması çok kolay olduğunda püskül yeni favorim. Daha püsküllü kırlent yapma planım var hatta. Fikirlerin tamamının detaylı yapılışlarını Youtube kanalımdaki videodan izleyebilirsiniz.

Şimdilik kendinize iyi bakın;)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz