Modaya meraklıysanız bu yaz ponponlu sandaletleri görmemiş olamazsınız. Moda trendleri arasına hızla giriş yaptıktan sonra bu yaz farklı markalarda farklı fiyatlara karşımıza çıkan ponponlu ve püsküllü sandaletler bohem/etnik görüntüsüyle benim de radarıma girmişti. Ama bu sandaletlerin radarıma girmesinin altında yatan asıl sebep kolay uygulanabilecek bir kendin yap proje olmasıydı.

Eski sandaletlerinizden ve deri parmak arası terliklerinizden kolayca ponponlu sandaletler yapabilirsiniz. Yaza neşe katan bu sandaletler için elimin altında eski bir sandalet olmayınca proje için Kemeraltı’nda alışverişe çıktım. Sonunda 3 tanesi 10 liraya gibi inanılmaz bir fiyata aldığım sandaletleri modaya çok uygun rengarenk bir ponponlu sandalete dönüştürdüm. Bu yaz boyunca bıkana kadar göreceğimiz ponpon ve püsküllerle eylemlerim devam edecek. Yeni projeler gelene kadar sizi ponponlu sandaletin yapımıyla baş başa bırakıyorum.

Malzemeler:

  • Eski sandaletler
  • 3 m deri şerit
  • Ponponlu şeritler (istediğiniz renklerde)
  • Ponponlar
  • Püsküller veya püskül yapmak için ip
  • Şeffaf yapıştırıcı
  • Makas
  • Mandal (tutturmak için)

İlk olarak çapraz bantlı sandaletin bantlarını ortadan kesiyorum. Topuk bantları için de aynı şeyi yapıyorum.

Daha sonra bantları ikiye katlayarak uçlarından yapıştırıyorum. Yapıştırdığım yerler sıkıca tutsun diye mandalla tutturarak kurumaya bırakıyorum.

Sandaletlerin iyice yapıştığından emin olana kadar en az yarım saat beklemenizi öneririm. Bu sırada sandalete takacağınız püskülleri yapabilirsiniz. Bilmeyenler için püskül yapımını videoda uzun uzun anlattım;)

Sandaletler yapıştıktan sonra 1.5 m uzunluğunda deri şeridi çaprazlama olarak geçiriyorum. Sandaletlerin kenarlarına hazır ponponlardan yapıştırıyorum. Deri şeritlerin üzerine ise ponponlu şeritlerden söktüğüm ponponları bağlayıp düğümledim.

Şeritlere gümüş rengi para şeklinde sallantılı aksesuarlardan da taktım. Sandaletin bilek kısmında kalan bağcıklarına ise püskülleri taktım ve sandaleti son haline getirdim. Bu aşamada aksesuar, püskül ve ponpon miktarını zevkinize göre artırıp azaltabilirsiniz.

Ponponlu sandalet yapımını detaylı olarak Youtube kanalımdaki videodan izleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz