Geçen sene annemden kalan eski çeyiz sandığını nasıl boyadığımı paylaşmıştım. O proje için Annie Sloan Chalkpaint boyasından 1 litre almak zorunda kalmıştım ve boyanın büyük bir çoğunluğu kalmıştı. Bu boya her zemine uygun olduğundan bu sefer boyayı kumaş boyamada denemek için bir süredir balkonumda kullandığım koltuğumu boyamaya karar verdim.

Neredeyse 15 yıllık olan koltuk ilk aldığımda kan kırmızısı rengiyle beni kendine aşık etmişti. Geçen yıllara göğüs gerip halen sapasağlam olmasına rağmen doğal olarak rengi çok soldu. Ben koltuğu  atmaya kıyamadığımdan boyayarak yenilemeye karar verdim. Heyecanlı bir süreç beni bekliyordu:)


İlk olarak internette ne kadar koltuk boyama videosu varsa izledim. Daha sonra uzun bir boyama sürecine kendimi psikolojik olarak hazırladım:) Şaka bir yana bu projede en az 3-4 kat boyama işiniz olacak. Öncelikle koltuğu iyice temizlemek gerekiyor. Yüzeyin tozsuz olması şart. Yaz günü olunca ben koltuğu balkonda boyamaya karar verdim. Yüzeye boya koruyucu naylonlar serip işe koyuldum.

Öncelikle boya tahmin ettiğimden çok daha iyi durumdaydı. Tabii ki biraz koyulaşmıştı ama Annie Sloan boyaları su bazlı olduğu için hiç problem olmadı. İyice karıştırıp sulandırınca boyam kullanıma hazırdı. Koltuk boyarken boyayı normalden biraz daha fazla sulandırmak gerekiyor. Ben ilk katta su oranını çok az tutmuşum ama size önerim ilk katta kapatıcı olmasına takılmayın yoksa kumaşınız çok sertleşebilir.

Bir su püskürtme aparatıyla öncelikle koltuğu biraz nemlendirmek gerekiyor. Böylece kumaş boyayı çok daha iyi bir şekilde içine çekebiliyor. Boyayı geniş ağızlı bir fırçayla kumaşa yedirmeye başlayın. Bölge bölge çalışmak işinizi kolaylaştıracaktır.

Benim boyadığım koltuk fazla dikişli ve gergin olmayan bir yapıda olduğundan beni biraz zorladı. Koltuklarınızın kumaş yüzeyi tamamen gerginse hiç zorlanmadan çalışabileceğinize eminim.

1. kat

İlk kat tamamlandıktan sonra koltuğu kurumaya bırakmanız gerekiyor. Boya katları arasında en az 24 saat beklenmesi tavsiye edilir. Ancak benim gibi 40 derece İzmir sıcağında çalışırsanız bu süreç çok daha kısa olacaktır. Tam tersi olarak soğuk ve nemli bir mevsimde bu işe girişirseniz 24 saat yeterli olmayabilir. Bu süreçte deneme yanılma yöntemiyle kendi doğrunuzu bulmanızı tavsiye ederim;)

Bir gün bekledikten sonra ilk katın gayet kapatıcı olduğunu farkettim. Bu aslında biraz benim hatam. Boyayı az sulandırdığımdan kumaşım da sertleşmişti. İkinci katta boyayı çok daha fazla sulandırdım. Yine uygulama öncesi yüzeye su püskürtüp boyamaya başladım.

2. kat boya

Üçüncü ve benim için son boya katında daha az kapanan fitillere ve dikiş aralarına yoğun çalıştım. Ayrıca koltuğumun paslanan metal iskeletini de son aşamada boyadım.

3. kat

Koltuğun kuruması için yine en az 24 saat beklemek gerekiyor. Koltuğum tamamen kuruduktan sonra kumaş yüzeyi oldukça sertleşmişti. Sanırım her kumaşta aynı etki olacaktır. Boyayı korumaya alacak ve bu yüzeyi yumuşatacak şeyse wax işlemi olacak. Boya wax’ını ilk kez sandığımı boyadığım zaman kullanmıştım. Yine Annie Sloan markasının şeffaf waxını satın almıştım. Fiyatı biraz yüksek olmasına rağmen mobilya üzerindeki dokusuna ve koruyuculuğuna bayılmıştım. Uyguladıktan sonra sanki hiç koruyucu etkisi yokmuş gibi geliyor ama kullandığım tüm verniklerden çok daha başarılı diyebilirim. Özellikle mat bir bitiş istiyorsanız verniklerden uzak durmanız gerekiyor.

Bu sefer farklı bir ürün denemek için Cadence markasının şeffaf wax’ını aldım ve küçük boyun tamamını kullandım. Üründen gayet memnun kaldım ama ahşap üzerinde her iki markayı da kullanmadığımdan karşılaştırma yapmam mümkün değil:(

Temiz bir fırçayla wax işlemini yapabilirsiniz. Kumaş waxı iyice emdikten sonra kumaşınız yumuşamaya başlıyor. Tüm koltuğu wax ile kapladıktan sonra yine en az bir gün beklemeniz gerekiyor.

Sonuç:

Waxtan sonra kumaş yumuşadı ve deriye benzer bir dokuya büründü. Hani dokunduğunuzda deriymiş gibi his veren kumaşlar var ya, işte kumaş onun gibi bir doku kazandı diyebilirim. Bence sonuç oldukça başarılıydı. Ama kumaşın yumuşak dokusunu kaybetmek istemiyorsanız boyama işlemini size önermiyorum. Ben yeni halini balkonumda kullanmaya devam edeceğimden herhangi bir sıkıntı yaşamadım açıkçası.

Koltuğumu boyadıktan sonra bir aydan uzun bir süre geçti ve koltuğun katlanma yerlerinde bazı dökülmeler olduğunu farkettim. Ancak benim boyadığım koltuk normalin dışında bir model olduğundan bence bu problem çok normal. Koltuğun gergin olan yerlerindeyse hiçbir problem yok. Kısacası gergin döşemeli bir koltuk boyarsanız herhangi bir problem yaşayacağınızı düşünmüyorum. Yine de sorularınızı bana yorum olarak iletebilirsiniz.

Projenin detaylı yapılışı Youtube kanalımda mevcut. Projeyi denerseniz yakışıklı fotoğraflarınızı Instagram’dan benimle paylaşsanıza, şanımız yürüsün;)

8 YORUMLAR

  1. Açıklamaların bana çok faydalı oldu Allah razı olsun. Koltuk kanepe boyamaya dair çok içime sinen bilgiler yoktu türkiyede çünkü çok korkuyor cesaret edemiyor sevgili hemcinslerim 🙂 bende yurt dışı araştırma yapmıştım ama ordaki boya markaları burada bulunmıyordu ne yapacağımı şasırmış halde ilk katta sertleşmiş koltuğuna rtada kaldım eşimde Bi sürü boya masrafı yapmıştı. Kara kara düşünüyordum ne yaparım nasıl işin içinden çıkacağım diye.. Wax kafama çok yattı çooook teşekkür ederim ben ful takımı boyuyorum bakalım nasıl olacak.

  2. mrb bende cadense boya ile tekli koltuk boyadim ve tahta gibi sertleşti wax işe yariyor mu ve hangisi kullnilir sivi olan mi digeri mi ve kac kutu almam gerekir sizce

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz