Başlıktan anlayabileceğiniz gibi ne olduğuna benim bile karar veremediğim bir kendin yap proje ile karşınızdayım:) Youtube kanalıma ekleyip henüz bloga eklemeye fırsat bulamadığım projelerden birini sonunda bugün paylaşıyorum. Geçen ay House Beautiful dergisi için yaptığım çadırı bu kez kedilerime uyarladım. Esasında bohem bir kızılderili çadırının nasıl yapıldığını anlatacağım. Bu çadırın en güzel tarafı hem herkes tarafından kolayca yapılabilecek olması, hem de farklı amaçlar için değerlendirilebilecek olması.

Öncelikle House Beautiful dergisi için yaptığımız gibi bahçe dekorasyonunda kullanabilirsiniz. Bahçe versiyonunda verdiğim ölçüleri ikiyle çarparak kullandım.

house-beautiful-tarzmeselesiBunun dışında bu çadırı çocuk odalarında oyun çadırı olarak kullanabilirsiniz. Bu durumda çadırı daha renkli ve süslü hale getirmek size kalmış.

diy-oyun-cadiriBohem bir düğün yapıyorsanız fotoğraf alanınızda bu çadırı değerlendirebilirsiniz. Tüller, danteller ve kuş tüyleriyle bu çadırı çok şık bir hale getirebilirsiniz. Farklı alternatifler sizin hayal gücünüze kalmış. Vereceğim ölçüleri kullanacağınız alana göre boyutlandırmayı unutmayın.

diy-dugun-cadiri

Malzemeler:

  • 1 m uzunluğunda 4 adet ahşap çubuk
  • 1 m 2 m uzunluğunda kumaş
  • Kendir ipi
  • Kumaş yapıştırıcısı

Öncelikle kumaşı ikiye katlayarak 1mx1m olacak şekilde düz bir zemine serin.

Ahşap çubuğu kumaşı katladığınız köşeye yerleştirin ve pergel gibi hareket ettirerek kumaşı keseceğiniz noktaları işaretleyin.

Kumaşı işaretlediğiniz yerlerden yuvarlayarak kesin.

Kumaşın üst köşesini de küçük bir yarım yuvarlak şeklinde kesin.

Çadırın iskeletini kurmak için 4 çubuğu birleştirerek iple geniş bir şekilde bağlayın.

Çubukları yanlara açarak çapraz bir şekilde birbirlerine dayayın.

Daha sonra kendir ipiyle yukarıda kalan ahşap uçları sıkıca birbirne tutturun. Bunu yaparken ipi bir alttan, bir üstten geçirerek gelişigüzel dolayın.

Son aşamada gelişigüzel doladığınız iplerin üzerini yine kendir ipiyle sarın ve çadırınızı sağlamlaştırın.

İskeletin üstüne kumaşı geçirin ve ön kısmını tutturmak için kumaş yapıştırıcısı veya sıcak silikonla yapıştırın. Dilerseniz bağcıklar veya klipslerle de tutturabilirsiniz.

Çadırınızı koyun postu, kırlentler, kuş tüyleri ve çiçeklerle dekore ederek bahçenize enerji katabilirsiniz.

bohem-cadir-yapimi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz