Yaz geldi, heryeri tropik desenler ve yaz renkleri sardı. Hal böyle olunca ben de hayatımda ilk defa kumaş baskısı denemeye karar verdim. Pinterest’te yüzlerce fikirle karşı karşıya kalınca önce silgiyle baskı yapmaya sonra baharın etkisiyle herkesin elinin altına olan doğal malzemelerle baskılar yapmaya karar verdim.

Kumaş baskısı için elma, limon ve farklı formlarda yapraklar kullandım. Bu baskıyı yapmadan önce güzel bir doğa yürüyüşüne çıkmanız mecburi yani. Yaprakları seçerken damarları belirgin olanları terchih edin. Yaprak baskısında damarlar ne kadar belirginse sonuç o kadar iyi oluyor.

Gelelim boya konusuna. Aslında ben öncelikle proje için kumaş boyası almayı düşünüyordum. Ancak renkli bir tasarım yapmayı planladığımdam kumaş boyasına çok para harcamak istemedim. Elimin altında sürekli kullandığım akrilik boyalar duruyordu. Su bazlı olan akrilik boyaların kumaşta kalıcı olup olmayacağı konusu kafama takılıp dururken internette biraz araştırma yaptım. Pek çok kişi akrilik boyayla kumaş boyadığını ve yıkamada herhangi bir problem yaşamadığını paylaşmış. Hal böyle olunca ben de ilk kumaş baskısı denememi akrilik boyayla yaptım.

Akrilik boyayla baskı yaparsanız önce boyanın tamamen kurumasını bekleyin, daha sonra ütüyle boyayı sabitleyin. Ben bu işlemleri yaptıktan sonra boyadığım masa örtümü 30 derecede çamaşır makinesinde yıkadım ve ilk yıkamada boyada hiç çıkma hatta solma bile olmadığını gördüm. Yani test edildi onaylandı, akrilik boyayla kumaş boyayabilirsiniz;)

Kumaş baskısının yapım aşaması ise hem çok kolay hem de çok eğlenceli. İlkokul sıralarında patates baskı yaptığımız günlere geri döndüm desem yeridir. Önce elmayı ve limonu düzgün bir şekilde ikiye böldüm. Boyayla tamamen kapladıktan sonra kaydırmadan kumaşa basabilirsiniz. Limonda elma kadar başarılı olamayınca farklı bir taktik denemeye karar verdim. Limonu kesip bir gün kuruttuktan sonra baskı için kullanınca hatlarının daha belirgin olarak kumaşa geçtiğini farkettim. Yapraklarda işiniz çok daha kolay. Yaprak baskısı kesinlikle favorim ama elmanın da çok başarılı olduğunu söylemem lazım. Bundan sonrası için planım silgi ve süngerle damga yapmak. O zamana kadar hoşçakalın;)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz