Bugün yine bir dekorasyon trendini paylaşacağım sizinle. Son dönemde her yerde karşımıza farklı formlarda dekoratif led lambalar çıkıyor. Kaktüsler, palmiyeler, kalpler, yıldızlar derken hemen herkesin evine giren bu ışıklardan aslında daha önce yapmıştık. Birkaç sene öne bu ışıkların tipografik kutu harf versiyonları meşhurdu ve biz de hep beraber bunlardan yapmıştık. Şimdiyse kaktüs şeklinde bir led lamba yapacağız. Bu projenin en güzel yanıysa ana malzemenin karton olması. Kolay bulabileceğiniz bir karton parçası sayesinde kendi lambanızı istediğiniz boyutta yapabilirsiniz.

Malzemeler:

  • Karton
  • Yeşil akrilik boya
  • pinpon topu
  • led ışık

Kaktüs şekli biraz biçimsiz olduğundan şablona gerek duymadım ancak kusursuz bir şekil için internetten basit bir şablon çıkartıp kullanabilirsiniz. Ben öncelikle oluklu karton üzerine kaktüsü çizdim ve daha sonrasında maket bıçağıyla şekli çıkarttım.

Daha sonrasında ince ve kolay katlanan bir kartonla kenarlarını yaptım. Burada oluklu karton çok sert kalacağından kırtasiyelerde satılan fon kartonlarından kullanmanız yeterli. Bu aşamayı detaylı olarak videodan izleyebilirsiniz.

Işıklara pinpon topu takacağınızı hesaplayarak led ışıkların geçecekleri yerleri işaretleyip kestim. Bu işlemlerden sonra yeşil akrilik boyayla kaktüsümün tamamını boyadım ve kurumaya bıraktım. Kuruduktan sonra led ışıkları takın. Bu arada benim led ışığım yılbaşından kaldığından oldukça uzundu. Bu projede 1 m civarında bir led ışık işinizi görecektir. Ben arkadaki kısımları koli bandıyla yapıştırmak zorunda kaldım. pinpon toplarına çapraz kesikler atın. Topları ışıklardan geçirdikten sonra şahane bir lambanız olacak. Artık güle güle kullanın bence;)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz