DIY Elek RafEvin eksiklerini tamamlamaya devam ederken aklıma güzel bir kendin yap fikir geldi. Kemeraltı’na gidip gelirken gözüme takılan eleklerin şahane bir rafa dönüşebileceğini hayal ettim. Sonuç ise hayal ettiğimden daha güzel oldu. Oldukça minimalist bir görünüme sahip yuvarlak raflarım televizyon arkasındaki duvarda yerini aldı. Şimdiye kadar tepkiler oldukça iyi. Şimdi gelelim yapımı çok kolay olan bu raflar için gerekenlere.

Kendin Yap Raf

Malzemeler:
  • 45 cm çapında ahşap elek
  • 43 cm uzunluğunda ahşap raf
  • Vernik
  • Halat

DIY Elekten Raf Yapımı

Eski tip ahşap elekleri ben Kemeraltı’ndan satın aldım. Elekleri satın aldığım Özgür Tahta, benim için eleğin tam ortasına göre ahşap raflar kesti. Ayrıca bu rafları tutacak küçük ahşap parçalar da kestirmiştim ancak eleğin esnek olması ve rafların kolayca sıkışması sonucu bu parçaları kullanmamaya karar verdim. Yaptığımız raf yapısı gereği çok ağır yükler taşımayacağından raflarda bir kayma veya eğrilme meydana gelmedi.

Elekten Raf Nasıl Yapılır

Ahşap malzemeyle her çalışmada olduğu gibi ilk aşama vernikleme. Elekleri ve rafları vernikledikten sonra 24 saat boyunca kurumaya bıraktım.

Basit raf yapımı

Vernik kuruduktan sonra rafları eleğe sıkıştırarak oturttum. Bu aşamada daha sağlam olması için rafları altlarından çivileyebilir veya destek amaçlı küçük ahşap parçaları rafınızı oturtmak için kullanabilirsiniz. Benim önerim rafı kestirirken boyutunun doğru olmasına dikkat ederek tam ölçüyü tutturmanız. Eleğin esnek yapısı sayesinden rafları kolayca sıkıştırabiliyorsunuz.

Yuvarlak Raf Yapımı

Ben yuvarlak raflarımı halatla asmayı tercih ettim. Siz dilerseniz eleğin arkasına görünmeyecek bir şekilde askı yapabilirsiniz. Halatı geçirmek için eleğe aralarında 30 cm mesafe olan iki delik açtım. Bu deliklerin genişliğini kullanacağınız halatın kalınlığına göre ayarlamalısınız.

elekten-raf-yapimi-06 elekten-raf-yapimi-07 elekten-raf-yapimi-08

Deliklerden halatı geçirip sağlam bir düğüm attıktan sonra yuvarlak raflarınız kullanıma hazır hale geliyor. Halat uzunluğunu asacağınız yere göre kendiniz ayarlayın.

Elek Raf Nasıl Yapılır elekten-raf-yapimi-10Ben kendi evimde üç adet raf kullanmayı tercih ederek bunları asimetrik şekilde televizyonumun arkasına astım. Elek raflarımı asmak için IKEA’dan aldığım metal renkli askılıkları tercih ettim. Bu askılıklar hem görüntü hem de sağlamlık olarak raflarımın tasarımına çok uygun.

Kendin Yap: Yuvarlak RafRaflara küçük aksesuarlar, mumluklar ve sukulentler yerleştirdim. Elek raflar daha önce yapımını anlattığım kasnak aydınlatmalara da çok uydu:) Şimdiye kadar arkadaşlarımdan gayet güzel tepkiler aldım. Yapımı çok kolay olan elek rafları beğendiyseniz hemen deneyin, pişman olmazsınız;)

DIY Elek Raf

elekten-raf-yapimi-14

Minimalist Raf Yapımı

elekten-raf-yapimi-17

Kendin Yap: Elekten Raf Nasıl Yapılır

8 YORUMLAR

  1. Bir tavsiye DIY projelerinizi instructables.com da paylaşırsanız. Sizden ilham alıp yapılanları resimleriyle birlikte yorum olarak paylaşabiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz