Eeee yaz sıcakları geldi artık yeni adresimiz balkonlar ve bahçeler. Bu yaz enerjisiyle uzun süre ara verdiğimiz kendin yap projelerine hız verme kararı aldım. Umarım bu kararlılığım devam eder. Bir süredir denemek istediğim çiçeklik projesi için yeni evime taşınmayı bekliyordum. Evi taşıdıktan kısa süre sonra malzemelerimi önüme dizdim ve çok basit ama basit olduğu kadar da şık görünen bir çiçeklik yapmaya karar verdim. Yaptığım çiçekliğin değişik uygulamaları Pinterest‘te görülebilir.

Cam şişelerden DIY çiçeklik

Bu çiçeklik için kullandığım Coca Cola şişeleri geçen sene Migros mağazalarında satıştaydı. Coca Cola’nın geçmişte kullanılmış retro cam şişelerini çok beğenmiştim. Geçen senede depoladığım şişeleri bu sene çiçeklik yapacağım aklıma gelmezdi ama kader işte:)

20130518_132308

Şişelerin aynısından bulma şansınız yok sanırım ancak eskicilerden daha güzellerini bulacağınıza eminim. Hiç bulamazsanız yeşil camdan yapılmış şişelerle çok güzel sonuçlar alacağınıza eminim. Şimdi şişe çiçeklik için gereken malzemeleri sayalım:

  • Yeşil cam şişeler
  • Deniz kabukları
  • Kendir ipi

Gördüğünüz gibi malzeme listesi çok kısa. Nasıl yapıldığını anlatmama gerek bile yok aslında ama hızlı bir özet geçeyim. Şişelerin ağız kısımlarının hemen altından birkaç kat kendir sararak çiçekliği yapmaya başladım.

20130518_133031

Geçen kış Olympos sahilinden topladığım deniz kabuklarını delerek aralara bağlamaya başladım. Deniz kabuklarını delmek için çok ucuza aldığımız bir vidalama makinesi kullandık. Kabuları delmekte bana yardımcı olan saygıdeğer Eser’e teşekkürler!! Eğer böyle bir aletiniz yoksa boncukçulardan delik deniz kabukları bulabilirsiniz. Diyelim bulamadınız, o zaman deniz kabuğu yerine ahşap boncuklar kullanabilirsiniz.

Eski cam şişelerden nasıl çiçeklik yaptık.

Çiçekliğe renk katmak için renkli kendir ipleri hatta yünler bile kullanılabilir. Kaç şişe kullanacağınıza çiçekliği asacağınız alana bakarak karar verin. Ben dört şişe kullandım. Son şişeden duvara asmak için ipleri birbirine bağlayıp ucuna tekrar deniz kabuğu taktım. İşte bu kadar…

20130518_134437

20130518_134621

Şişelerin içine azar azar su koyup tek bir çiçek koyabileceğiniz gibi yapma çiçekler de kullanabilirsiniz. Ben tercimi kuruttuğum kırmızı kantarondan yana kullandım. Kantaronun koyu pembe çiçekleri yeşil cama ve deniz kabuklarına çok yakıştı. Basit adımlarla doğal malzemeleri kullanarak şahane bir çiçeklik elde ettik. Daha yaratıcılarını yapmak size kalmış. Mutlu günler…

20130525_131611

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz