Bir süredir hayatımı olduğundan da sade hale dönüştürmeye çalışıyorum. Tüketim dayatmasından yoruldukça ve aslında sizinle bu blogda paylaştığım projeleri üretmeye devam ettikçe alışverişten bir o kadar uzaklaşıyorum. Vicdanım rahat bir şekilde para harcadığım tek şey gezmek için harcadığım para haline dönüşünce hayatımdaki gereksiz yapay detaylarla da tek tek vedalaşıyorum.

Plastik yılbaşı ağaçlarıyla vedalaşmam uzunca bir süre önce oldu aslında. Daha sonra başta IKEA sayesinde aklımı başımdan almaya başlayan İskandinav stili beni iyice içine çekmeye başladı. Az ve doğal eşya kullanımı ve minimalist bir zarafet içeren bu tarz bu seneki yılbaşı temam haline dönüştü. Bu seneki ve geçen senelerdeki kendin yap yılbaşı önerilerimi ise tek bir sayfada topladım.

Benim hayatımdaki en büyük antidepresan bu blogda gördüğünüz projeler. Dünyanın çılgınlığını uzakta bırakıp stresten arınmak için sığınıyorum yaptıklarıma. Çıkan sonuca odaklanmadan hayallerimi gerçeğe dönüştürüp sizinle paylaşıyorum. Önümüzdeki senenin daha güzel bir yıl olmasını temenni etmekten başka da bir şey gelmiyor aklıma.

Minimalist Yılbaşı Ağacı

iskandinav-yilbasi-dekorasyonu

İskandinavları bile kıskandıracak minimalistlikteki yılbaşı ağacım için daha önce kedi çadırı kurduğum tahta çubukları kullandım. 4 çubuğu videodan göreceğiniz şekilde sabitledikten sonra üstüne IKEA’dan aldığım Strala aydınlatmayı koydum.  Aldığım gün ışığı pirinç ışıklarıyla ayakları sardıktan sonra artan kısmı aydınlatmamın içine koydum. Böylece şimdiye kadar yaptığım en minimalist yılbaşı ağacına kavuşmuş oldum. Sonuçtan ben çok memnunum ama sizce nasıl?

Yılbaşı çelenkleri

yilbasi-celenkleri-yapimi

Doğal malzemeler ve minimalizmden bahsedip doğal yılbaşı çelenkleri yapmazsak olmaz. Geçen sene de doğal malzemelerle bir çelenk yapmıştım ama bu seferki çelenklerim ondan bile basit. İzmir’de Kent Ormanı’na ve Terapi Ormanı’na giderek budanmış dalları ve kozalakları topladım. Kozalaklarla yılbaşı aranjmanımı hazırladıktan sonra dallarla yuvarlak çelenkler yaptım. Çiçek teliyle de yapabilirsiniz ama ben elimin altında olan kendir ipiyle çelenkleri sağlamlaştırdım.

Çelenklerimden birini üçgen yaptım. Bunun için 3 kuru dalı önce birbirine bağladım. Daha sonra tek kenarını boş bırakarak üstüne dallar sardım. Sonuç çok başarılı oldu, öneriririm;) Ayrıca yine kuru dallardan bir yılbaşı yıldızı da yaptım. Dalları eşit uzunlukta kesip yıldız şeklinde yerleştirdim ve yine kendir ipiyle bağladım. Bunu çevresine ışık sararak da kullanabilirsiniz.

Geyik yastık

kendin-yap-geyik-yastik

Geyiksiz yılbaşı geçiremiyorum sanırım. Bu sene de aldığım düz beyaz bir yastık kılıfını geyik başıyla süsledim. Bunun için şurdaki geyik şablonunu kağıda çıkarttım ve ince kırmızı keçeden bunu kestim. Yastığın tam ortasına sıcak silikonla geyiği yapıştırınca işlem tamamlandı.

Bu arada dekorasyonda kullandığım ahşap geyik başını da ben yaptırttım ve satın almak isterseniz mail atmanız veya Sopsy dükkanımdan sipariş vermeniz yeterli olacaktır;)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz