Bir süredir dekorasyonun ayrılmaz parçalarından biri haline gelen teraryumlar benim de radarıma çoktan girmişti. Farklı formları olsa da benim favorilerim geometrik olanlar. Aslında teraryum yapımı denilince genelde kurulumun nasıl yapıldığı konusunda bilgi veriliyor. Ben ise bugün evde ekonomik bir teraryumu nasıl yapabileceğinizi anlamaya çalışacağım.

Öncelikle araştırmalarım sonucu projeyi deneyip denememe konusunda bazı endişelerim vardı. Çünkü teraryumun şıklığını plastik malzemeyle yansıtabileceğime pek inanmıyordum. Ama sonuç beklediğimden yani hayal ettiğimden bile güzel olunca hemen paylaşmaya karar verdim. Benim teraryumum 5 TL’den bile ucuza mal oldu. Yani farklı boylarda ve formlarda teraryumlar yapmak istediğinizde bunu en ekonomik şekilde halletmiş olacaksınız.

Şimdi malzemelere geçelim:

  • Asetat
  • Sıcak silikon
  • Pipet
  • Makas, cevtel, marker

Asetatı kırtasiyelerden alabiliyorsunuz. Ben İzmir Alsancak’ta bulunan Art Kağıtçılık’tan tabakasını 7 TL’ye aldım. Bu oldukça büyük bir parça ama ben farklı projelerde de kullanmak için satın aldım. Kırtasiyede a4 boyutundaki asetat 50 kuruştu.

Asetata kenarları 20 cm yüksekliğiyse 17 cm olan bir üçgen çizip kesiyorum. Bu üçgenden toplamda 4 adet kullanacağım. Üçgenlerden birinin tek köşesini keserek burayı teraryumun ağzı haline getiriyorum.

En zor adım silikonla yapıştırma adımı ama burada kullandığınız malzemenin kalitesi öne çıkıyor. İyi yapışan bir silikonla bu adımı hızlıca geçebilirsiniz. Üçgenlerden biri tabanı diğer parçalar kenarları olacak. Sırayla parçaları önce tabana sonra da birbirlerine yapıştırıyorum. Silikonu sürdükten sonra parçalar birbirine yapışana kadar elinizle tutmanız gerekiyor. Sağlam olsun diye kenarların hem içine hem de dışına silikon sürün. Kötü görüntüsünü kafanıza takmayın, çünkü bu kenarları tamamen kapatacağız.

Şimdi sıra kenarları kapatmaya geldi. Geniş pipetleri ikiye kesin ve bakır rengi sprey boyayla boyayın. Ben memnun kaldığımdan RayMax bakır rengini kullanmaya devam ediyorum. Pipetlerin her iki tarafını da sprey boyayla boyayarak kurumaya bırakın. Tamamen kuruduktan sonra kenarlara pipetleri yapıştırın ve fazla kısımlarını kesin. Bu işlem hem silikonun görüntüsünü gizleyecek hem de teraryumun metalik kenar görüntüsünü taklit edecek.

Teraryumun detaylı yapılışını geçen hafta kanala eklemiştim ama buraya ancak sıra geldi. Bu arada denememi istediğiniz proje önerilerini de benimle paylaşırsanız çok sevinirim:)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz