İlk gördüğümden beri denemek istediğim bir projeyi sonunda denedim ve sonuçtan da çok memnunum. Evde sadece iki malzemeyle silikon telefon kılıfı yaptım. Kendi yaptığım kılıfı bir güzel boyamayı da ihmal etmedim. Projenin detaylı yapımını Youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz.

Malzemeler:

  • 50 gr mısır nişastası
  • 30 gr %100 silikon ( Ben Sista marka kullandım)
  • Süslemek için akrilik boya

Silikon telefon kılıfını yaparken ölçülere mutlaka sadık kalmanız gerekiyor. Aksi halde hamurunuz doğru kıvamda olmayacak ve şekil almayacaktır. Öncelikle 5 litrelik su bidonunu keserek çalışma kabı haline getirdim. Atabileceğiniz herhangi derin bir kap seçebilirsiniz.

50 gr mısır nişastasının içine 30 gr silikon dökerek yoğurmaya başlayın. Yapışkan ve yumuşak bir hamur elde edene kadar yoğurmaya devam edin.

Hamuru bir merdane veya şişeyle ince bir şekilde açın. Açarken telefonu kaplayacak büyüklükte olması da önemli.

Telefonu kapatıp streç filmle kaplayın. Hamurun ortasına yerleştirerek kalıbını çıkartın. Düzgün bir şekilde telefonu kapladıktan sonra en az 3 saat kurumaya bırakın. Eğer telefonunuzdan daha uzun süre uzak durabiliyorsanız, bir gece kurutmanızı öneririm.

Telefon kılıfınız kabaca hazır. Şimdi kamera ve tuşların olduğu yerleri işaretleyerek maket bıçağıyla açın. Ben kamera dışındaki tuşları pek kullanmadığımdan kolay olması için sadece kameranın önünü açtım.

silikon-tel-kilifi-yapimi

Son olarak telefon kılıfını süsleme kısmına geldik. Burada dilediğinizi yapma konusunda özgürsünüz. Ben akrilik boya kullanarak kılıfı boyadım ve boya kuruduktan sonra vernikle sabitledim. Verniklemezseniz kuruyan boyada dökülmeler meydana geliyor.

Silikon telefon kılıfı fikrini silikon kalıp yapımı için kullanabilirsiniz. Mum ve sabun yapanlar bu hamurla istedikleri her şeyin kalıbını çıkartarak uzun süre kullanabilirler. Projeleri Youtube’dan takip etmek için kanala abone olmayı unutmayın!

20 YORUMLAR

  1. Meraba mısır nişastası var ama silikon alamam sadece bende katılıyorum silah gibi olan silikondan var o olurmu? Yani direk eriyo hemen aktarsam yogursam olurmu?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz