Düğünler için hazırlık yapmak zaten favorilerim arasında. Bu sefer Pınar ve Kıvanç’ın düğünü için daha önceden gözüme kestirdiğim bir fotoğraf arka planı hazırladım. Henüz kasnaksız bir düğün hazırlığı yapmış değilim ama bu sefer işi zirvede tamamladım diye düşünüyorum:) Ne demek istediğimi daha iyi anlamak için kendin yap düğün hikayeme ve Çeşme’de yaptığımız sahil düğünü hikayesine göz gezdirmelisiniz. Sadece düğün için değil pek çok etkinlik için kişiselleştirebileceğiniz bu arka planı hazırlamak göründüğü kadar zor değil aslında ama yapım aşamasında neler yaptığımdan ve ne kadar maliyeti olduğundan hızlıca bahsetmeye çalışacağım. Her zaman olduğu gibi projenin detaylı yapım aşamaları için videoma göz atmanız gerekiyor;)

Malzemeler:

 • 18 adet kasnak ( Çapları 14 cm ile 40 cm arasında değişen boyutlarda kullandım)
 • Eski dantel parçaları
 • Dantel şerit
 • Farklı kalınlıkta organze ve saten kurdeleler
 • Tül parçalar ( Ben IKEA’dan aldığım Alvine tül perdeyi kullandım)
 • Beyaz kuş tüyleri, inciler vs
 • Yapıştırıcı
 • Beyaz mumlu ip
 • Eski bavul
 • Polaraid fotoğraflar
 • Çiçekler

Öncelikle kasnakları her zaman olduğu gibi Kemeraltı Eski Balık Pazarı’nın arka tarafında kalan Tahtacı Özgür’den aldım. Geçmeli kasnaklar çok pahalı olduğundan düz kasnak kullanmanız lazım. Ben boyutları 14 cm ile 40 cm arasında değişen 18 kasnak kullandım. Tanesini 3 TL’den satın aldım. Normalde fiyat boyuta göre değişiyor ama biz çok adetli olunca ortalama bir fiyatta anlaştık.

Dantel parçaları da her zaman olduğu gibi evde kalan eskilerden. Hatta çevreye de eskileri bana göndersinler diye ufak bir haber saldım. Farklı boyutlarda yuvarlak parçalar kullandım. Eğer elinizin altında veya çevrenizde yoksa bu parçaları bir pazarlarından çok ucuza bulabiliyorsunuz.

Kasnakların bazılarına tül gerdim. Tüllü projelerde ben hep IKEA’dan aldığım Alvine isimli tül perdeyi kullanıyorum. Fiyatı oldukça uygun ama kumaşçılardan veya evden çıkma parçalar da iş görür.

İlk aşamada boyutlarına göre tülleri kasnaklara mumlu iple gerdirdim. Bağladıktan sonraysa fazla ipleri kesmeyin.

Tül gerdiğim kasnaklardan en altta kalanların bir tarafını saçak takabilmek için açık bıraktım. Böylece işim çok daha kolay oldu.

Benim kullandığım tülün arasından mumlu ip kolayca geçiyordu. Tülü seçerken delikli olmasına dikkat edin.

Birleştirme aşamasında tüm yaptığım parçaları yerde yerleştirdikten sonra kasnakları yine mumlu iple birbirlerine bağladım. Bu aşamada arka planı kolay taşıyabilmek için 2 parça halinde yaptım. Böylece bagajda veya arabanın arka koltuğunda kolayca taşıyabilirsiniz. Kasnakları birden fazla noktadan birleştirdiğimden çok sağlam olduğunu da söylemem lazım.

Son aşamada alttaki kasnaklara saçaklarını takıyoruz. Farklı kalınlıklarda organze ve saten kurdeleler, dantel şeritler, inci diziler ve kuş tüyleri kullandım. Beyaz renk ağırlığını bozmadan aralara düğün temasına uygun somon tonlarında da kurdeleler ekledim.

Kasnaklarla yaptığım arka planın genişliği 1.5 metre, yüksekliği 1 metreydi. Saçakları da 1 metre uzunluğunda takınca yüksekliği 2 metreye ulaştı. Bu boyutu yapacağınız alana göre düzenleyebilirsiniz ancak bu 4-5 kişi için kullanılabilecek bir fikir değil. 2 veya 3 kişi için tam uygun diyebilirim.

Ben arka planı kuracağım yeri planlarken güneşin geldiği açıyı da düşündüm. İyi bir sonuç almak için en iyisi gün batımını tam arkanıza almak olacak. Çünkü pek çok insanın rastgele fotoğraf çekeceğini unutmayın;) Mekanda benim için bekleyen 2 ağaç buldum ve tam arasına arka planımı kurdum.

Fotoğraf alanını süslemek için bir de eski bavulla bir dekor hazırladım. Anneannemden kalan eski bavul bir süredir bendeydi. Bunun içerisine düğün hashtagimiz #pinarkivanc2017’yi davetiye fontu ve görseliyle hazırladık. Pınar ve Kıvanç’ın beraberlikleri sırasında çekildikleri fotoğrafların bir kısmını da siyah-beyaz polaraid olarak çıktı alarak tahta mandallarla bavulun içerisine astım. Bavulun içerisini düğün konseptine uygun çiçeklerle doldurunca işimiz tamamlandı.

Düğün günü işimiz çok kısa sürdü. 2 parça halinde yaptığım arkaplanı birleştirip ağaçlar arasında kendirle bağladık. Bavulu da bir sandalye üzerine yerleştirince işim bitti.

Sonuçtan ben gayet memnundum ama yine tanıdığım ve tanımadığım insanlardan çok güzel sözler duyunca sanırım dünyada beni en tatmin eden şeyin para için değil sevdiğim ve istediğim için yaptığım işler olduğundan bir kez daha emin oldum.

Atomu parçalamak zor iş;)

Bu sefer yapım aşamasında bizi fotoğraflayan Karanlık Oda Fotoğraf Merkezi‘nden Nevzat Çapalov’a ve güzel videoları için İlyas Hayta’ya çok teşekkürler.

Umarım bu size de ilham verir. Eğer blogumdan görüp denediğiniz fikirler varsa benimle Instagram’dan paylaşırsanız çok sevinirim. Orada da beni Tarzmeselesi adıyla bulabilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz