Eğer deniz temalı bir sahil düğünü planlıyorsanız sizin için hem çok basit hem de temanıza çok uygun bir fikir verebilirim. Sezen ve Ateş’in sahil düğünü için yaptığımız masa numaralıklarının yapımı çok kolay olmasına rağmen sonucu gayet güzel oldu. Masa numaralıkları için önce kağıttan kayıklar yapıp yelkenlerine masa numaralarını yazdık. Basit olmasına rağmen yaratıcı olan bu fikir, masa düzenimizin en espirili ayrıntısıydı.

Kendin Yap Masa Numaralığı

Kağıttan kayık yapmayı herkes biliyordur diye düşünürdüm ancak çevremde bilmeyen çok insan olduğunu görünce yapımını adım adım anlatmaya karar verdim. Kağıttan kayıkların büyüklüklerine karar vermek için birkaç deneme yaparak diğer objelerin yanında olabildiğince oranlı görünecek boyuta kendiniz karar verin. Kayığınıza takacağınız yelkenlerin boyutlarına karar verirken üzerindeki numaraların rahat okunması gerektiğini unutmayın. Ben kayıklar için 15 cm’lik kareler kullandım. Yelkenler için bilgisayarda çizdiğimiz eşkenar dörtgenlerin köşegen uzunlukları 5 cm’e 13 cm idi. Biz numaraları bilgisayarda yazmak için çizimi de bilgisayarda yaparak bir baskıcıdan çıktı almayı tercih ettik. Ancak dilerseniz bu işi el yazısıyla da halledebilirsiniz.

yelken

Kağıt kayıkları dik durabilmesi için katlanabilen bir kartonla yapmanızı tavsiye ederim. Yelkenleri ve kayıkları yapacağımız kağıtları İzmir’deki Art Kağıtçılık‘tan satın aldık. Kendileri birbirinden güzel kağıt seçenekleri sunan şahane insanlardır. Bu tarz işlere meraklıysanız mutlaka uğramanızı tavsiye ederim.

Malzemeler:

  • Kayık ve yelkenler için ince karton
  • Ahşap kürdan
  • Yapıştırıcı

Düğün numaralığı yapımı

Öncelikle masa adetine göre 15 cm’lik kareler keserek kağıttan kayıklarımızı yapmaya başlıyoruz. Kare kağıdı önce ortadan ikiye daha sonra tekrar ikiye katlıyoruz.

Kağıt Kayık Yapımı

Dört kat olan kağıdın üç ucunu bir tara diğer ucunu ters tarafa doğru katlıyoruz. Oluşan üçgenin ortasını açarak ters köşelerinden tekrar katlıyoruz. Ters çevirip uçları açtığımızdaysa kayığımız hazır oluyor.

Kağıt Kayık Nasıl Yapılır

Bastırdığımız yelkenleri kestikten sonra ortadan katlıyoruz. Ahşap kürdanın en ucuna yelkenleri yapıştırıyoruz. Yelkenleri kayıkların ortasına taktığımızda masa numaralıklarımız tamamlanmış oluyor.

diy-numaralik-02 diy-numaralik-03 diy-numaralik-04 diy-numaralik-05

Masa numaralıklarını kullandığımız mekan çok rüzgarlı olduğu için kayıkları çift taraflı bantla masaya yapıştırarak sabitledik. Devrilmesi kolay olduğu için size de aynısını öneriririm. Umarım fikrimi beğenip kullanırsanız;)

Düğün İçin El Yapımı Numaralıklar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz