Bu ay kendimi her hafta yeni bir kendin yap proje yapmaya zorlamaya karar verdim. Nisan boyunca sizden gelen geri dönüşlere göre bu tempoyu devam ettirebilir veya eski rahat günlerime geri dönebilirim. Benim için yorucu olacağını düşündüğüm Nisan ayı boyunca yeni aldığım fotoğraf makinemi de test etme şansı bulacağım;)

Ojeyle ebruli boyama nasıl yapılır

Nisan ayının ilk projesi kolay olduğu kadar başarılı bir proje. Uzun süredir denemek istediğim ojeyle boyama meselesini sizin için denedim ve sonuçtan çok memnun kaldım. Mutlaka denemeniz gereken bu kendin yap proje için 15 dakikaya, atmayı planladığınız birkaç ojeye ve sıcak suya ihtiyacınız var. Ben boyamak için küçük toprak saksıları tercih ettim ancak beyaz objelerde sonucun çok daha başarılı olacağını hatırlatmak isterim.

Kendin yap ojeyle boyama

Malzemeler:

  • İstediğiniz renklerde ojeler
  • Ilık su
  • Ne boyamak isterseniz o;)

Öncelikle kendinize boya olsa da sorun etmeyeceğiniz bir kap bulun ve bunu ılık su ile doldurun. Su sıcaklığı elinizi yakmayacak derecede olsun. Su soğuk olursa oje hemen donacak ve istediğiniz sonucu vermeyecektir.

DIY ojeyle boyama

Renklerini karıştırmak isteyeceğiniz ojeleri suya dökün ve bir çubuk yardımıyla istediğiniz gibi şekiller verin. Bu işi hızlıca yapın ki boyanız donmasın. Ben şekil vermek için çok uğraşmamayı tercih ettim ancak şekil verme sürecinde hız gerçekten önemli.

ojeyle-boyama-07

ojeyle-boyama-06

Boyayacağınız objeyi boyalı suya batırıp çıkartın ve kurumaya bırakın. Ben boyamak için Kemeraltı’nda aldığım toprak saksıları kullandım ve boyama işlemi biter bitmez beyaz bir kupada sonucun şahane olacağına karar verdim.

ojeyle-boyama-05 ojeyle-boyama-04

Ojeyle boyama işini ilk kez denediğim için planım kuruduktan sonra üzerini koruyucu bir vernikle boyamaktı ama kuruduktan sonra böyle bir işleme hiç gerek kalmadığını gördüm. Oje toprak saksıların üzerine çok iyi bir şekilde tutunarak asla çıkaramayacağım bir hal aldığından projemin sonuna geldiğimi söylemem gerekiyor.

ojeyle-boyama-03 ojeyle-boyama-02

Evet, nasıl buldunuz bakalım?

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz