Uzun süredir denemek isteyip bir türlü cesaret edemediğim bir kendin yap projeyi paylaşmanın haklı gururu içerisindeyim;) Kabare ışıkları bir süredir dekorasyona geri döndü. Hem ev, hem mekan, hem de etkinlik dekorasyonlarında gördüğüm bu ışıklı harfleri hazır yaptırmak yerine kendim yapmayı denedim ve sonuç oldukça başarılı oldu. Sakladığım karton kutularla yaptığım 3 boyutlu harfler aynı zamanda çok düşük bütçeli bir geri dönüşüm projesi.

Işıklı Kutu Harf Kendin Yap

Açıkçası sonuç beklediğimden bile iyi olunca paylaşana kadar kendimi zor tuttum. Dekorasyonda, düğünde, partide kullanabileceğiniz dekoratif kutu harfleri yaparsanız hemen benimle mutlaka paylaşmanızı isterim. Şimdi malzemeler:

Işıklı Kutu Harf Yapımı

 • Karton
 • Kraft kağıt
 • Karbon kağıt
 • Güçlü bir yapıştırıcı
 • Led dekoratif Işık
 • Pinpon topu
 • Sprey boya

Işıklı harfleri mutfakta kullanacağım için “EAT” yazmaya karar verdim ve bu linkten indirebileceğiniz şablonu hazırlayarak A4 kağıda bastırdım. Eğer farklı bir yazı yazmak için şablon oluşturma konusunda yardım gerekirse mesaj atın, biz sizin için hazırlayalım;)

Bu iş için sakladığım karton kutuların üzerine karbon kağıt kullanarak harfleri yazdım.

isikli-3d-harf-yapimi-02 Kartondan harf yapımı

Harfleri maket bıçağıyla keserek çıkardım.

isikli-3d-harf-yapimi-01

Harfi 3 boyutlu hale getirmek için orta kalınlıkta bir kraft kağıt kullandım. Öncelikle kraft kağıdı pay bırakarak işaretlemeniz ve daha sonra kesmeniz gerekiyor. isikli-3d-harf-yapimi-11isikli-3d-harf-yapimi-09

Pay kısmını katladıktan sonra harfin çevresine göre şekil vererek katlama noktalarını kestim.

isikli-3d-harf-yapimi-08 3D harf yapımı

Pay kısımlarına bolca yapıştırıcı sürerek karton harfin görünmeyecek tarafına yapıştırdım.

isikli-3d-harf-yapimi-06 isikli-3d-harf-yapimi-05

kartondan kendin yap kutu harf

Yapıştırıcı tamamen kuruduktan sonra göz kararı led ışıkların yerlerini işaretleyerek makasın ucuyla delikler açtım. Bu işlemi kenarları yapıştırmadan önce yaparsanız kenarların bozulma ihtimali kalmaz. Harfleri tamamladıktan sonra sıra boyamaya geldi.

isikli-3d-harf-yapimi-14

Kabare ışığına kırmızı yakışır dedim ve harfleri sprey boyayla boyadım. Sprey boya kullanacaksanız eski bir kutuyla kendinize ufak bir boyama alanı oluşturabilirsiniz. Böylece boya yayılmayacak ve etrafı kirletmeyecek.

isikli-3d-harf-yapimi-13

Sprey boya yaklaşık 15 dakikada kuruyor ancak ben harfleri bir gece kurumayı tercih ettim.

Kabare Işığı Nasıl Yapılır

Boyama işleminden sonra birleşme noktalarını şeffaf bantla iç kısımdan tutturmayı unutmayın!

isikli-3d-harf-yapimi-18

Ben hazır top ışık aradım ama bulamayınca top ışık yerine pinpon topu satın aldım. (Tabii ki Kemeraltı’ndan:) Pinpon toplarını yazılı yerlerinden maket bıçağıyla çaprazlama kestim.

Parti Harfleri Yapımı

Işıkları taktıktan sonra pinpon toplarını geçirdim.

isikli-3d-harf-yapimi-19 isikli-3d-harf-yapimi-20

Son aşamada arkadaki kablo kalabalığını telle olabildiğince düzgün hale getirdim. Arka taraftaki kablolar biraz karışık görünse de önden bakıldığında hiç farkedilmiyor. Duvara yaslamadan kullanacağım için ben kabloları gizleme gereği duymadım ancak karar sizin tabii.

isikli-3d-harf-yapimi-21

Veee TarzMeselesi gururla sunar 😀
Işıklı harfler nasıl yapılır?isikli-3d-harf-yapimi-27 El yapımı kutu harflerKaranlıkta ise daha bir güzel görünüyor;)

isikli-3d-harf-yapimi-24

Lütfen beğenip paylaşarak projelerimizin daha fazla kişiye ulaşmasına destek ver <3

13 YORUMLAR

 1. Merhaba ben size birsey danışmak istiyorum . Benim sözlüm asker ona nasıl birsey hazırlaya bilirim . Bu konuda düşünceleriniz varsa bana yardımcı olurmusunuz .

 2. Merhaba;

  Bana kullanmış olduğunuz ve A4 kağıdına çıkarmış olduğunuz T harfinden lazım. Ben o şablonu kullanarak Y U R T harflerini ayrı ayrı çıkartmam lazım. Bana şablonu gönderebilir misiniz? Verdiğiniz link çalışmıyorda.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz