Ofiste çalışanları en iyi ben anlarım:) Evet, uzun saatler masa başı çalışanlardan birisi de benim. Bu çalışma ister ofiste olsun, ister evde çalışma masamda her zaman pratik çözümlere ihtiyacım oluyor. Bu yüzden bir süredir youtube’da devam ettiğim yaşam hilesi videolarıma çalışma masası düzenleme hilelerini de ekledim. Çalışma masası önerilerimi hazırlarken yine önceliğim geri dönüşüm projeleri oldu tabii. Bu fikirlerle çalışma masasını baştan aşağıya düzenleyerek çok daha kullanışlı hale getirebileceksiniz. Her zaman olduğu gibi amacım düşük bütçeyle ortaya şık detaylar çıkartabilmek bu arada. Şimdi hazırsanız ofiste ya da evde değerlendirebileceğiniz çalışma masası hilelerimi listeleyeceğim.

Mantar Kalemlikler

Mütevazi olmak istemiyorum çünkü şahane bir fikirle karşı karşıyayız. Hazır satılan rulo mantarlardan alarak kendi ofis setinizi bile yapabilirsiniz. Ben kullandığım 1 mm’lik mantar ruloyu n11’den satın aldım. Yalnız çok inceymiş size daha kalınını almanızı önerebilirim. Cam kavanoz veya teneke kutular işinizi görecektir.

Yapmanız gereken şey mantar ruloyu kullanacağınız kavanoz veya kutuya göre ölçerek kesmek ve yapıştırmak. Benim gibi ince bir mantar rulo alırsanız en az 2 hatta 3 kat dolamanız gerekecek. İşte bu sayede hem kalemliğiniz hem de notluğunuz oluyor. Yani tek taşla iki kuş. Ayrıca mantarın görünümünü çok seven biri olarak masada şu an neleri mantarla kaplarım diye küçük bir arayışta olduğumu söylemem gerekiyor;)

Yoğurt Kaplarından Düzenleyici

Yine birden fazla işlevi olan bir düzenleyici yapıyoruz. Yapacağımız düzenleyici hem ıvır zıvırları ortadan kaldıracak hem de üzerine istediğinizi yazabileceğiniz hatta not tutabileceğiniz bir kara tahta olacak. Peki nasıl olacak??

Öncelikle aynı boyda yoğurt kaplarına ihtiyacımız var. Tabii ki burada dönüştüreceğiniz malzeme yine farklılaştırılabilir. Ben kullanacağımız yoğurt kaplarını Polisan Home Cosmetics akrilik siyah boyasıyla boyadım. Çünkü elimin altında bu boya vardı ve kara tahta boyası olmamasına rağmen örtücülük ve mat bitişiyle kara tahta boyasından neredeyse farkı yok. Siz sıfırdan alacaksanız kara tahta boyası tercih edebilirsiniz. Neyse yüksek örtücülüğü olan boyayla üç yoğurt kabını iki kat boyadım. Boyamadan önce karşılıklı olarak iki yanından delik açmayı unutmayın. Yoğurt kapları kuruduktan sonra beyaz bir iple kovaları birbirine bağladım ve işim bitti;) Üzerlerine sevdiğiniz ilham verici mottolar yazabilir veya not tutabilirsiniz. Ben kovalarıma “Live, Work , Create” yazarak Youtube kanalımda küçük çaplı bir krize yol açtım. İngilizce mi, Türkçe mi tartışmalarına katılmak için bir bakarsınız yorumlara:D Ben fikri vermişim isterseniz Rusça yazın, ne bileyim.

Yumurta Kolilerinden Düzenleyici

Bu fikir tamamen Foli markasının lego şeklindeki yumurta kutularından ortaya çıktı. Migros’ta gördüğüm yumurta kutuları bir kendin yapçı için hazine sayılabilir. Ama bu ürüne ulaşamıyorsanız normal yumurta kolilerini boyayarak değerlendirebilirsiniz.

Ivır zıvır toplamak çalışma masası düzenlemenin en önemli tarafı kesinlikle. Ataşları (hayır ataç değil ataş), bantları, metal klipsleri bir araya getirmek için yumurta kolilerinin etiket kısımlarını washi tape ile kapatıp üzerilerine ne koyduğumu ekledim. Çekmece içinde hatta masa üstünde bile kullanılabilir. Her çalışma masasına lazım pratik bir düzenleyici.

Ayak Hamağı

İşte bir 5 min crafts projesi:) Ama görünce çarpıldım ve hemen sizinle paylaşmak istedim. Ayak hamağı gerçek bir masa başı çalışan dostu icat değilse nedir? Masada oturdukça ayaklar uyuşuyor ve sürekli kaykılarak aşağılara doğru kayıyorsunuz ya, işte onun çözümü bu. Şimdi tahta çubukları ve kalın keçeyi alın. Keçenin kenarlarına çubukları silikonlayın. Kuruduktan sonra masaya asmak için ip geçirin. Benim tercihim tabii ki kendir. Masa kenarlarına tutturduktan sonra ayakları uzatarak çalışmanın keyfini çıkartın.

Tablet standı

Pratik fikirler demişken tablet standı fikri paylaşmazsam olmazdı. Eski bir CD kabıyla tablet standı yapılabiliyor. Yeşim, nereden bulalım CD kabını demeyin, evde yoksa da birkaç kişiye sorun kesin evde atılmış kaplar duruyordur. Bunu tablete göre keseceğiz ama maket bıçağını önce bir mumda ısıtmanız şart. Yoksa sert bir plastik olduğundan kesilmesi imkansız gibi. Isıtınca çok kolay kesilebiliyor. Ben kestikten sonra boyamadım ama masa dekorasyonuna uygun olarak boyarsanız projeniz tamamdır.

Telefon Standı

Tablet standı yapmışken telefon standı yapmamak olmazdı. Bu standlar çalışanlar için hayat kurtarıcı olabiliyor. Acilen bir standa ihtiyacınız olduğunda üç metal kıskaç ve bir lastikle işi bitirebilirsiniz. Yapımını anlatmak biraz zor ama. Bu yüzden siz en iyisi videoyu izleyin:)

Çalışma masası için bildiğiniz pratik öneriler varsa benimle paylaşırsanız çok sevinirim. Daha sık görüşmek isteyenleri Youtube’a bekliyorum;)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz