İşte yaparken çok heyecanlandığım projelerden biri daha. Bir süredir sağda solda sıkça görmeye başladığım Cinema Lightbox’lardan denemek isteyip biraz araştırmaya koyuldum. Marangozluk işler gerektiren versiyonları eledikten sonra bu kutuyu en basit nasıl elde ederim diye düşünürken karşıma IKEA’nın Mossebo isimli çerçevesi çıktı. Böylece kendin yap projem bir anda bir IKEA Hacks’e dönüşüverdi.

Eski sinemaların yazıları değiştirilebilen ışıklarından ilham alan fikir aslına tam bir ışıklı pano:) İçerisine istediğiniz mesajı yazarak kişiselleştirebildiğiniz bu kutular internette 165 TL civarında satılıyor. Yurt dışından da isteyebilirsiniz ama kur farkı malumunuz fiyat yine biraz pahalı kalacaktır. Şimdi gelelim benim kendin yap sinema lightbox’ım için gereken malzemelere.

  • IKEA Mossebo Çerçeve (21×30 cm)
  • Beyaz Led Işık (10m)
  • Asetat
  • A4 beyaz kağıt
  • Alüminyum folyo
  • Sticker harfler
  • Koli bandı
  • Kendi sticker baskınızı yapmak isterseniz şablon: https://goo.gl/TysV5o

Öncelikle çerçeve camını (aslında asetat) alkollü bezle silerek işe başlıyorum. Çerçeveyi açarak arka kapağın içini ve kenarlarını alüminyum folyoyla kaplıyorum. Bunu yapmamdaki amaç ışığı iyi yansıtacak bir zemin hazırlamak.

cinemalightbox-yapimi

Işıkta en ucuz alternatif süs için kullanılan led ışıklar. İnternette 10 metresini 15 TL gibi fiyatlara bulabiliyorsunuz. Ben hızımı alamadım ve arka kapağın için led ışıkla kapladım. Işıkları tutturmak için bolca koli bandı kullandım.

Eğer ışık konusunda daha basit ama  pahalı alternatiflere denemek isterseniz yapışkanlı ledleri önerebilirim.

Ledleri çerçevenin arkasına sabitledikten sonra çerçeveyi kapatın. Şimdi sıra geldi ön kısmına. Üç satırlık bir lightbox yapmak için 21 cm’lik yüksekliği 7’şer cm aralıklarla işaretliyorum. Çerçevenin kendi paspartusunu 1 cm kalınlığında kesip ortasını maket bıçağıyla kesiyorum ve işaretlediğim yerlere yapıştırıyorum.

kendinyap-sinemalightbox

Asetat’dan 7 cm uzunluğunda ve 4 cm genişliğinde dikdörtgenler kesip harf stickerlarımı üzerine yapıştırıyorum. Böylece belli bir sertlikte ama esneyebilen harflerim oluyor. Sembollerle yazdıklarınızı zenginleştirebilirsiniz.

Beğendiniz mi el yapımı sinema lightbox’ımı?

Kendin yap projelerimi takip etmek için Youtube kanalıma beklerim;)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz