Yoğun ve koşuşturmacalarla dolu bir dönem içerisinde olduğumdan bahsetmemin zamanı geldi de geçiyor bile. Önümüzdeki ayın 6’sında yeni bir kendin yap düğüne imza atacağız. Geçen sene Olympos’ta yaptığımız kır düğününden sonra bu kez en yakın arkadaşlarımın düğünü için çalışmalara başladık. Çeşme’de bir sahil düğünü bizi bekliyor ve bu güzel ortamı daha da güzelleştirecek ön çalışmalarımız çoktan başladı bile. Bundan sonraki bir aylık süreçte yaptıklarımızı adım adım sizinle paylaşmaya çalışacağım.

kendin-yap-masa-ortusu-01

Gelin ve damat en yakın arkadaşlarım olunca yapılacaklar konusunda beraber hareket etmek oldukça kolay oldu. İşe ilk olarak neler yapabileceğimizi belirleyerek başladık. Önceliğimiz masa örtüleri, servisler ve sandalye süsleriydi. Yemekli bir düğün olacağı için masa düzeni önemli bir ayrıntı. Gelinimiz Sezen ve damadımız Ateş ile öncelikle renklere ve genel konsepte karar vermeye çabaladık ve sahilde yapılacak düğün için doğal renklerden şaşmamaya karar verdik. Sahilin kendi renk paleti yeterince ilham vericiydi. Bu doğal ortamı yine doğal malzemelerle zenginleştirmek için masa örtüleri ve servislerini çuvalla, sandalye süslerini ise kargıyla yapmaya karar verdik.

Çuval ve dantelle masa örtüsü yapımı:

Düğünlerde genelde masaları ve sandalyeleri örtülerle sarıp sarmalamak adettendir. Sebebi ise masa ve sandalyelerin gerçekten göz zevkini bozacak kadar çirkin olmasıdır. Bizim masalarımız tik ağacından ve sahil konseptine oldukça uygun olduğundan onları tamamen kapatmamaya karar verdik. Masaların ortasında kalacak örtüleri servisler ve masaların çevresine yayacağımız deniz kabukları ile tamamlayacağız, şimdi gelelim nasıl yaptığımız konusuna.

Çuvalla Kendin Yap Masa Örtüsü

Malzemeler:

  • Çuval
  • Dantel
  • Dantel kurdele
  • Makas
  • Şeffaf Yapıştırıcı

kendin-yap-masa-ortusu-07

Öncelikle 180 cm çapındaki masalar için bir kenarı 60 cm olan kareler keseceğiz. Çuvalı işaretleyerek kesiyoruz. Bu işlemi yaptıktan sonra çuvalın kenarlarını sökmeniz gerekiyor. Bu işi yaparken etraf çok toz olacağından dışarıda, en azından balkonda yapmanızı tavsiye ediyorum.

kendin-yap-masa-ortusu-06

İkinci aşamada çuvalın ortası için dantel bir parçaya ihtiyacımız olacak. Biz bu iş için IKEA‘nın dantel perdeleri Alvine‘i tercih ettik. Perdelerden kenarları 40 cm olan kareler çıkartmamız gerekiyor.

kendin-yap-masa-ortusu-09

Çuvalların tam ortasına kare dantel parçayı yapıştırıyoruz. Dilerseniz bu işi dikerek yapabilirsiniz ancak ben hızlı ve pratik olması açısından yapıştırıcıyı tercih ettim. Tek dikkat etmeniz gereken detay yapıştırıcınızın şeffaf olması. Patex’in şeffaf yapıştırıcısı ile gayet iyi bir sonuç aldım. Son olarak hazır dantel şeridi kare parçanın etrafından geçirerek servisimizi tamamlıyoruz.

kendin-yap-masa-ortusu-08

Son olarak masa örtüsünü kolayla ütüleyerek düzgün ve katı bir hale getirebilirsiniz. Benim paylaştığım fotoğraflar ütüsüz hali. Çuval çok kolay kat izi olduğundan biz ütüleme işini düğün öncesine bıraktık.

Çuval ve dantele masa örtüsü yapımı

kendin-yap-masa-ortusu-03

Çuvaldan Amerikan Servis Yapımı

Masa örtülerinden sonra sıra servis elemanlarına geldi. Servisler için hazır bambu Amerikan servisleri veya halattan yapılma servisler kullanmayı düşündük ama son olarak yine çuval kullanmayı tercih ettik. Servis boyutlarını belirlerken kullanılacak tabakların çapına göre hareket ettik. Tabaklarımız 28 cm çapında olacağından servislerimizin çapı 32 cm oldu.

Çuvaldan Amerikan Servis Yapımı

Öncelikle 32 cm çapında bir şablon çıkarttık ve soluğu İnciraltı Kent Ormanı‘nda aldık. Meraklı bakışlar ve “ne yapıyorsunuz?” soruları altında çuvalı çizerek servislerimizi kestik. Çuvalın dokuması gereği yuvarlak servisleri çok muntazam sökmek mümkün olmuyor, bu yüzden sökülmeyen köşeleri elinizle açmanız yeterli olacaktır. Servislerimiz de düğün için kolalanmak üzere gelinimize teslim edildi.

kendin-yap-cuval-servis-02

kendin-yap-cuval-servis-03

kendin-yap-cuval-servis-04

kendin-yap-cuval-servis-05

Kargıyla Sandalye Süsü Yapımı:

Sandalye süsleri yine sahile uygun olabildiğince doğal bir mazemeden yapıldı. Kiloyla satılan kargıları sandalyelere uygun boyutlarda kesip ayırarak kurdelelerle bağladık. Sandalyelere takma aşamasında statüs çiçekleriyle son bir dokunuş daha yapacağız ama sizinle bu halini ancak düğünden sonra paylaşabileceğim. Evet sandalye süslerini bekleyen Sheila günün en işsiz güçsüz karakteri seçilmeyi başardı:P

kendin-yap-cuval-servis-08

Kalan malzemeleri tabii ki atmadık;) Düğünde yapacağımız fotoğraf köşesi için artan kargılara düğüm atarak bir saz etek hazırlamış oluyoruz. Saz etek üstüne hindistan cevizi kabuğundan bir büstiyer yaptık mı bu iş tamamdır. Kendin yap sahil düğünümüzün hazırlıklarına tam gaz devam ediyoruz, yeni çalışmaları buradan paylaşmaya devam edeceğiz.

Kendin Yap Saz Etek

kendin-yap-saz-etek-01

 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz