Kasnaktan kendin yap aydınlatma

İşte bugüne kadar yaptığımız en güzel kendin yap proje:)) Bir süre önce evde bir aydınlatma krizi yaşandığından bahsetmiştim. Bir türlü istediğim gibi bir aydınlatma bulamadım ya da beğendiklerim çok pahalıydı. Neler yapabilirim arayışım güzel bir fkirle sonlandı ve bence gerçekten güzel oldu. Daha önce kasnaktan yaptığım düş kapanı sayesinde kasnakla yakından haşır neşir olmuştum. Bu samimiyetimiz kasnaktan yapılan güzel bir aydınlatmayla sonuçlandı. Şu an salonumda kasnaklardan yapılma iki adet aydınlatmam asılı ve ben her gelene “biz yaptık, nasıl olmuş?” sorusunu sormaktan kendimi alamıyorum. İlk gelen tepkiler gayet olumlu bakalım siz nasıl bulacaksınız? Şimdi olabildiğince detaylı bir şekilde bu aydınlatmayı nasıl yapabileceğinizi anlatacağım. Yine de aklınıza takılanlar olursa soruları beklerim.

Kasnaktan aydınlatma nasıl yapılır?

Kasnak aydınlatma malzemeleri

Malzemeler:

  • 4 adet kasnak (50 cm çaplı)
  • Vernik
  • Ahşap koruyucu
  • Ağaç tutkalı
  • Vida
  • Matkap
  • Aydınlatma kablo seti
  • Ampul

İzmir Kemeraltı'nda Marangoz

İşe kasnak alarak başlamanız gerekiyor. Ben kürelerin biraz büyük olması için 50 cm çaplı kasnakları tercih ettim. Farklı boyutlarda kasnak bulabilirsiniz. İzmir’de Kemeraltı‘ndan kasnakları satın alabilirsiniz. Benim aradığım her türlü ahşap malzemeyi satın aldığım veya yaptırdığım bir dükkanım var. Kasnaklarımı da yine bu dükkandan satın aldım. Bir aydınlatma için 4 adet kasnağa ihtiyacınız var. Bu kasnakların ikisi boğmalı, diğer ikisi ise düz olacak.

Kendin Yap Kasnak Aydınlatma

Kasnakların birleşeceği noktada ek bir ahşap parçaya ihtiyacınız olacak. Bu parça hem kasnakları birbirine sabitlediğiniz hem de aydınlatma kablonuzu geçirdiğniz nokta olacak. Bu parçaları özel olarak bir marangoza kestirebilirsiniz. Ben her zamanki gibi yardımsever Kemeraltı esnafıyla bu meseleyi hızlıca çözdüm. Ben kasnaklarla ilgili projemi anlattım. Onlar da bana diğer kasnaklardan söktükleri iki adet boğma parçasını delerek hazırladı.

DIY Aydınlatma Boyama Aşaması

Kasnakları ve diğer malzemeleri temin ettikten sonra işimiz oldukça kolaylaşıyor. Öncelikle kasnakları boyamamız veya verniklememiz gerekiyor. Bu işlemden önceki hazırlık aşaması ise zımparalama. İnce bir zımparayla kasnakları hafifçe zımparalıyoruz. Şimdi boyama aşamasına geçebiliriz. İstediğiniz her rengi tercih edebilirsiniz. Ben biraz eskimiş bir görüntü yaratmak için Wood Art vernikli ahşap koruyucuyu tercih ettim ve içerisine çok az bir miktar kahverengi ahşap boyası karıştırdım. Böylece güzel bir eskitme doku yakaladım. Kasnakları boyadıktan sonra 1 gün kurumaya bırakıyoruz.

kasnak-aydinlatma-11

İpucu: Vernikli ahşap koruyucuyla kahverengi ahşap boyasını karıştırarak eskitme bir doku yakalayabilirsiniz.

Kasnaklar artık aydınlatmaya dönüşmek için hazır. Kasnakları öncelikle ahşap tutkalıyla birleştirmeyi denedik ama başarılı olamadık. Sonuç olarak kasnak boğmalarının deliklerinden vidalamaya karar verdik.

kasnak-aydinlatma-13Vidaların birleştirme noktalarını tutması için delikleri biraz zorlaması gerekiyor. Kullanacağınız kasnağa göre bu delik boyutları değişecektir. Siz elinizdeki malzemeye göre vida seçimi yapın. Birleştirme noktalarını vidaladık. Vidalar aydınlatmamıza daha steampunk bir hava kattı. Bu yüzden vidaların görüntüsü göze batar mı diye düşünmeyin. Ben dikkat çeksin diye özellikle uğraş verdim.

kasnak-aydinlatma-14

İpucu: Kasnakları vidayla birleştirirken adınlatma kablosunun geçeceği deliği kapatmamaya özen gösterin.

kasnak-aydinlatma-12

Aydınlatmamız yavaş yavaş şekillenmeye başladı. Şimdi sıra boğmaları olmayan kasnakları sabitlemeye geldi. Bunları birleştirdiğimiz parçaların içerisine geçirerek vidalıyoruz. Önce göz kararı yerleştirip birleşme noktalarını matkapla delmeniz gerekiyor. Deldikten sonra vidalamalısınız. Daha dikkat çekici olması için vidaların arkalarına somun da geçirilebilir.

kasnak-aydinlatma-07

DIY: Kasnak aydınlatma yapımı

Kasnaktan aydınlatma yapımı

Aydınlatmamız neredeyse bitti. Elektrik kablosunu geçirip kablo boyunu istediğiniz gibi ayarlayın. Ben siyah kablo tercih ettim.

Kasnaktan ahşap avize yapımı

Ampul konusunda da seçim sizin. Eski tip cam ampulleri veya yeni ekonomik ampülleri tercih edebilirsiniz. İşte sonuç:

Kasnaktan aydınlatma nasıl yapılır?

Kasnaktan aydınlatma yapmanın tahmini bütçesini hesaplayalım:

Kasnak tanesi 5 TL yani 5×4= 20 TL
Aydınlatma kablosu seti (IKEA Hemma) 7 TL
Ampul 7 TL
Vidaların tamamı 5 TL
Ahşap boyası 2.5 kilosu 37 TL ancak bu proje için gereken miktar olsa olsa 3-5 TL tutar.
Kasnaktan yapılma ahşap kafes aydınlatmamızın maliyeti: 45 TL

El yapımı kasnak aydınlatma

Bu sene çok moda olan kafes aydınlatmaları düşündüğümüzde bu bütçeye kendi ellerinizle yapacağınız ahşap aydınlatmanın maliyeti oldukça düşük kalıyor.  Umarım benim çok severek kullandığım aydınlatmaları beğenmişsinizdir. Her türlü sorunuzu ve önerinizi bekliyorum.

 

8 YORUMLAR

  1. Gerçekten çok beğendim. Ne kadar şık ve yaratıcı olmuş. Ve cok ucuza gelmiş normalde bunlar gibi şeyleri çoook pahalıya satıyorlar. Ellerinize sağlık

  2. […] daha tarz bir görüntü yaratabiliyorsunuz. Nasıl yapıldığını merak ediyorsanız, detaylı anlatımı burada. […]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz