Yılbaşı ruhunu kar küresinden daha güzel yansıtacak bir hediye düşünemiyorum. Hal böyle olunca yapımı düşündüğümden çok daha kolay olan kar kürelerinden yapmaya karar verdim.

Kar Küresi Yapımı

Kolay kar küresi yapımı Youtube Kanalımızda😉

yapmanın en güzel tarafı tüm detaylarıyla sizi veya hediye edeceğiniz kişiyi yansıtacak olması. Ayrıca kar küresi yaparken benim kullanmaktan asla sıkılmadığım bir objeye ihtiyacınız var, yani kavanoza:)) Kavanozları kullanmanın binlerce yolunu bulmadan elimden kurtulabileceklerini zannetmiyorum. Şimdiye kadar denediğim en eğlenceli kendin yap projelerden biri olan kar küresinin yapımı için malzemelere geçiyorum:

Kar Küresi Yapımı Malzemeler

Malzemeler:

Cam kavanoz
Küçük objeler
Suya dayanıklı bir yapıştırıcı veya silikon
Yapay Kar
Sim
Gliserin

Oldukça basit bir malzeme listesi olan kar kürelerini susuz da yapabilirsiniz. Şahsen her ikisini de yapan biri olarak susuz olan kar küresinin çok daha güzel göründüğüne karar verdim. Eğer susuz bir kar küresi yapacaksanız kavanoz dışında kadehleri, akvaryumları ve cam vazoları da kullanabilirsiniz. Kavanoz seçerken evinizde olan bir kavanozu da değerlendirebilirsiniz. Ben kar kürelerimin biri için geniş ağızlı biraz tombiş bir kavanoz seçerken diğeri için mama kavonozunu tercih ettim. Kavanozları kar küresinin içine yerleştireceğiniz objelerin büyüklüğüne göre seçim yapmalısınız.

Kar Küresi Yapımı

Kar küresi için kullandığım objeleri yılbaşı ağaçları için satılan süsler arasında seçtim. Çocuk menülerinden ve sürpriz yumurtalardan çıkan oyuncaklar da işinizi görecektir. Eğer bir sevdiğinize hediye etmek için kar küresi yapıyorsanız kişiselleştirilmiş bir tema seçebilirsiniz. Örneğin denizci biri için tekne, deniz kabuğu, balık gibi objeler kullanabilirsiniz. Ama şu an tek düşüncemiz yılbaşı olduğundan noel babalar, ağaçlar, hediye paketleri, geyikler en güzel seçim olacaktır.

Yılbaşı İçin Kar Küresi Yapılışı

Öncelikle kavanoz kapağını boyayarak işe başlamalısınız. Eğer kavanoz kapağını boyamanız gerekmiyorsa hemen objeleri yapıştırmaya başlayabilirsiniz. Yapıştırma işlemi sırasında suya dayanıklı bir yapıştırıcı kullanmayı sakın unutmayın. Bu işlem sırasında tek dikkat etmeniz gereken şey kavanoz kapağını kapatırken süslerinizin sağa sola takılmaması için onları olabildiğince ortaya doğru yapıştırmak.

Kar Küresinin Yapılışı

Yapıştırma işleminden sonra 24 saat beklemeniz en garanti yol olur. Böylece objeleriniz sorunsuz şekilde yapışmış olur. Yapıştırma aşamasında bittikten sonra kavanozun içerisine sim, yapay kar, su ve 10 damla kadar gliserin ekleyin. Gliserin eklemek zorunda değilsiniz ancak süslerinizin bir süre süzülmesini isterseniz mutlaka eklemelisiniz. Gliserini eczanelerden satın alabilirsiniz.

Kar Küresi Nasıl Yapılır?Adım adım kar küresi yapılışıKendin Yap Kar Küresi

Süsleri yapıştırdığınız kavanoz kapağının kenarlarına yapıştırıcı sürerek kavanozun kapağını kapatın ve kuruması için bir süre terz çevirmeden bekletin. İşte kar küreniz hazır bile.

Kar Küresi Yapıyoruz

Kar küresini yaparken yapay kar olarak hazır satılan straforlardan kullandık ancak bu malzeme suda batmadığından daha ağır bir malzeme kullanmanızı önerebilirim. Ayrıca bu straforlar zamanla suyun bulanıklaşmasına sebep oldu. Zamanla kar küresinin kar fırtınasına dönüşmesini engellemek için en iyisi daha ağır ve kaliteli yapay karlardan kullanmanız ancak farklı bir malzeme de işinizi görecektir.  Örneğin kar tanesi şeklindeki pullardan kullanabilirsiniz. Bence sadece simle bile çok güzel bir görüntü yaratabilirsiniz.

Sizi bilmem ama baş belamız küreleri beğendi;)
Sizi bilmem ama baş belamız küreleri beğendi;)

Kar kürelerini kapaklarına bağlayacağınız kurdelerle daha süslü hale getirebilirsiniz. Ben farklı objeler bulduktan sonra evdeki cam vazoları kar kürelerine dönüştürmeyi planlıyorum. Plastik yılbaşı ağaçları yerine cam kar kürelerinin çok daha güzel bir alternatif olacağını düşünüyorum. Yılbaşı için el yapımı hediyeler yazımıza göz gezdirmeden sakın ayrılmayın. Hepinize kar kürelerindeki gibi masalsı bir yeni yıl diliyorum.

El Yapımı Kar Küresi

 

51 YORUMLAR

  1. Selam.ben sevgilime dogum gunu icin bir surpriz yapmak istiyorum.cok kucuk ama manevi deyrri cok buyuk olsun istiyorum.lutfen yardim edermisiniz?

  2. Ben karküresi kolaksiyoncusuyum bende yapmak istiyorum ama aynı hazırlardaki kavanozlarla yapmak istiyorum yani cam fanus gibi olanlarla onları nerede bulabilirim acaba 🙂 şimdiden teşekkür ederim

  3. Merhaba aynı küreden bende yapmayı deniyorum fakat yapay karlar havada kaldı. Gliserin bu sorunu gerçekten çözüyormu? Çözüyorsa eğer sizin yaptığnızda havada kalmış belli bir zamanmı geçmesi gerekiyor?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz