eski-lambaderi-yenileme-00

Evdeki eski eşyalardan sıkıldıkça onlara sardığım doğrudur. Yeni hedefim oldukça uzun süredir kullandığım kağıt lambader. Kendinden beklemediğim bir performans sergileyen bu kağıt lambanın çoktan yenilenme vakti gelmişti ancak kendisine ancak vakit ayırabildim. Kağıt lambayı yenilemenin en kolay yollarından birinin kumaşla kaplama olduğunu düşünüyordum ve bu düşüncemde haklı çıktım. Elimin altında olan kumaşları lambaya göre kesip yapıştırmam yaklaşık 2 saatimi aldı. Bu iki saat sonunda yeni lambaderime kavuşmuştum. Yapımı oldukça basit olan bu kendin yap projenin detaylarını fotoğraflarla basitçe anlatmam yeterli olacaktır. Lambanızı kaplarken kumaş yerine halat ve çuval gibi malzemeleri de kullanabilirsiniz ancak ben yaza renkli başlamak için karıştırabildiğim kadar karıştırdım;) Kışın sıkılırsan tekrar kaplarım diye düşünüyorum. Şimdi eski lambederi nasıl kumaşla yenilemişiz yakından bakalım.

Malzemeler:

  • Kağıt lamba
  • Kumaş
  • Yapıştırıcı
  • Mezura
  • Makas

Eski Lambader Nasıl yenilenir

Benim kullandığım kağıt lambanın katları ayrılabildiği için çalışmam kolay oldu. Öncelikle her silindir parçanın çevresini ve genişliğini mezura ile ölçerek not aldım. Kumaşı keserken bu ölçülere en az 2 cm eklerseniz herhangi bir sorun yaşamazsınız. Hangi katı hangi renk kumaşla kaplayacaksam o kumaşı aldığım ölçülere göre işaretleyerek kestim.

eski-lambaderi-yenileme-02

eski-lambaderi-yenileme-03

Kumaşı kestikten sonra kırışıklıkları ve kat izlerini gidermek için mutlaka ütülemek gerek. Ütüleme işlemi sonrasında kumaşlar çok daha düzgün görünecektik. Kumaş seçiminde çok elastik penye kumaşları tavsiye etmiyorum. Açıkçası eski bir penye atletle yaptığım ara kat diğer katlar kadar muntazam olmadı.

eski-lambaderi-yenileme-05

Elimdeki lamba kağıt olduğu için yapıştırmakla ilgili bir sorun yaşamadım. Güçlü bir yapıştırıcıyla bu işi halledebilirsiniz  ancak tek dikkat etmeniz gereken nokta yapıştırıcıyı bol kullanıp kumaş üzerinde leke bırakmamak. Yapıştırıcı lambanın iç tarafında bolca kullanarak kumaşı buradan gerdirirseniz sonuç gayet güzel olacaktır. Ben her ihtimale karşı aralara ufak yapıştırıcı damlaları ekledim ki kumaş daha gergin dursun.

Eski Lambayı Yenileme

Kendin Yap: Lamba yenileme

Her kat için seçtiğim kumaşı Patex kullanarak yapıştırdım ve işim bitmiş oldu. Ben lambaderin iskeletini boyamadan aynı şekilde bırakmayı tercih ettim ancak isterseniz iskeleti boyayarak lambaderi tamamen değiştirebilirsiniz. Lambaderi tekrar yenilediğimde pek beğenmediğim ara katı ve ayaklarını halatla kaplamayı düşünüyorum. Peki siz yeni lambaderimi nasıl buldunuz?

Kumaşla Lamba Yenileme

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz