Bir süredir devam eden düğün hazırlıkları sonunda tamamlandı ve bol koşturmacalı günlerin sonuna geldik. Geçtiğimiz hafta sonu organize ettiğimiz düğünün yazısı hazırlanana kadar ben size yaptığımız hazırlıklardan bahsedeceğim. Bir süre önce masalar için çuval ve dantelle hazırladığımız örtü ve servislerin yapımını anlatmıştım. Bugün ise masaların ortasında çiçeklik olarak kullandığımız beyaz şişeleri nasıl yaptığımızı anlatacağım.

cam şişe boyama

Masa ortalarını hazırlarken uzun bir şişeyi yine uzun çiçeklerle dolduracağımız bir çiçeklik olarak kullanmaya karar verdik. Masa üzerinde bir akvaryum ve mavi cam bir çiçeklik olduğu için beyaz bir objenin eksikliğini hissettik. Ne olabilir diye düşünüp taşındıktan sonra uzun beyaz bir şişede karar kıldık. Çıkıp uzun beyaz şişe aramak yerine yine kendimiz yapmaya karar verdik.

cam şişe nasıl boyanır?

Şişeleri boyamaya geçmeden önce formunu beğendiğiniz bir şişeyi gözünüze kestirin. Ben uzun ve şık bir görünümü olduğundan Damla’nın cam su şişesinde karar kıldım. Burada dikkat etmeniz gereken şey etiketi soyulabilen bir cam şişe tercih etmeniz. Çünkü aynı markanın hem etiketli hem de baskılı şişeleri olduğunu farkettim. Şişeler alındıktan sonra öncelikle içmeniz 😉 ve etiketlerini sökmeniz gerekiyor. Damla su etiketleri kolay sökülüyor ancak iz bırakıyor. Mecburen şişeleri ılık suyla ve bulaşık teliyle temizleyerek kurumaya bıraktım.

Yağlı boyayla cam şişe boyama

Şişeler kuruduktan sonra kendinize çalışabileceğiniz bir alan yaratın. Yağlı boyayı temizlemekle uğraşmak istemezsiniz. Boyayı alabileceğim bir ölçü kabı buldum ve bu kabı yağlı boya ile doldurdum.

cam-sise-boyama-03

Şişeyi içinden boyayacağımız için dışına boya taşırmamaya özen göstermelisiniz. Boyayı yavaşça şişenin içine döktükten sonra işimiz çok eğlenceli. Şişe dibinde biriken boyayı sağa sola kaydırarak şişenizi boyamaya başlamalısınız. Taşan boyaları kurumadan tinerli bir bezle silmeniz yeterli olacaktır.

cam-sise-boyama-04

Su şişesinden vazo yapma

cam-sise-boyama-06

Bu işi yaparken elinizi çabuk tutarsanız boya kalınlaşmadan hızlıca işinizi bitirmiş olursunuz. Boyayı şişenin her yeri boyanana kadar gezdirdikten sonra şişeyi ters bir şekilde kapatarak fazla boyanın süzülmesini bekleyin. Şişelerinizi belli aralıklarla kaldırarak fazla boyanın akmasını sağlamalısınız. Aksi halde kurutmak için serdiğiniz kağıt şişenin ağzına yapışıp kalır. Yağlı boyanın kuruması için en az 24 saat beklemelisiniz.

cam-sise-boyama-09

Cam şişeleri boyamadan önce biraz araştırma yaptığımda akrilik boya kullananlara rastladım ancak denemelerimizde akrilik boya başarısız oldu. Yağlı boya cam yüzeye hızlıca tutunarak tam kapatıcı etki yarattığı için ben size yağlı boyayı öneriyorum. Şişeleri boyama işlemi sırasında iki farklı marka yağlı boya kullandım ve Marshall yağlı boyanın Dyo’nun yağlı boyasından daha başarılı olduğunu farkettim.

cam-sise-boyama-10

Cam şieşeleri içerisinden boyamak hem çok zevkli hem de çok kullanışlı. İstediğiniz renkte cam objeler aramak yerine beğendiğiniz renklerle boyayın gitsin. Düğünden küçük bir kareyle beyaz şişeleri nasıl kullandığımızı görebilirsiniz. Düğün hazırlıkları devam edecek 😉

cam-sise-boyama-11

 

 

8 YORUMLAR

  1. mrb ben ayni sekilde yag koydugum siselerime uygulamak istiyorum sizce dis kismindanmi boyamaliyim bu sekilde pek saglikli olmaz diye dusundum siz nedersiniz?

  2. Merhaba bn siselei yagli boyadan baska boyayla boyasam nolur yada hangisi daha iyi yaglimi akrilikmi yoksa digerlerimi yikaninca akmasin istiyorum cvp icin simdiiden tskler

  3. merhaba, ben yağlı boyayla bardak boyamayı düşünüyorum da bardak yıkandıktan sonra boyada herhangi bir akma ya da kayma olur mu? bir fikriniz varsa paylaşırsanız çok sevinirim, teşekkürler şimdiden 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz