6 Eylül’de en yakın arkadaşlarımdan Sezen ve Ateş‘in düğün organizasyonunu yaptık. Düğünle ilgili pek çok detayla uğraştık ama bana en çok keyif veren detay düğün tabelaları oldu. Kendi düğünümde yapamadığım düğün tabelaları bu sefer kesinlikle yapılacaktı. Düğün tabelalarına başlamadan önce mekanda ve yolda ne tip tabelaya ihtiyacımız olduğuna karar vermeliydik.

diy-dugun-tabelasi-00

Yol tabelalarımız ve mekandaki yönlendirme tabelalarını ok şeklinde, diğerlerini ise dikdörtgen kestirmeye karar verdik. Tabela adetlerine ve boyutlarına karar verdikten sonra Kemeraltı’ndaki vazgeçilmez durağımız olan Özgür Tahta’ya siparişlerimizi verdik. Tabelaları çakmak için kazık yaptırmayı da sakın unutmayın;)

Tabelalara yazılacaklar belliydi. Sezen ve Ateş yazıları yola koyuldu, Hoşgeldiniz tabelası girişe, Instagram tabelaları yemek alanına yerleştirildi. Nikah, kokteyl ve yemek tabelaları ise yönlendirici olarak mekandaki geçiş yollarına yerleştirildi. Şimdi gelelim tabelaları en düzgün şekilde nasıl boyayacağınıza. Açıkçası el yazısı rezalet bir insan olarak tabelaları şablonsuz yazmak gibi bir çılgınlığa hiç kalkışmadım ancak yazınıza güveniyorsanız işiniz çok daha kolay olacaktır.

diy-dugun-tabelasi-04

Malzemeler:

  • Tabela tahtaları
  • Yağlı boya
  • Akrilik Boya
  • İnce ve kalın boya fırçaları
  • Vernik
  • Şablon kullanacaksanız karbon kağıdı ve bant

diy-dugun-tabelasi-01

Öncelikle tabelaların boyutlarına uygun şablonlar çıkartarak bunları bastırdık. İşlere başlamadan önce tabelaları yağlı boyayla beyaza boyadım ancak eskitilmiş bir görünüm için tam kapatmadan tek kat boya attım. Böylecek eskitilmiş bir zemin hazırladım. Tabelaları bir gün boyunca kuruttuktan sonra yazılarını yazabilirsiniz.

diy-dugun-tabelasi-02

diy-dugun-tabelasi-03

 

Şablonu tabelaya uygun şekilde keserek işe başladık. Şablonları tahtaya çıkartmak için araya karbon kağıdı yerleştirin ve kaymaması için kenarlarını bantla tutturun. Kurşun kalemle çok bastırmadan yazınızı tahtaya geçirin. Çok bastırırsanız karbon kağıdın mürekkebi tahtanıza bulaşarak kirletebilir.

diy-dugun-tabelasi-05

diy-dugun-tabelasi-06

diy-dugun-tabelasi-07

diy-dugun-tabelasi-08

diy-dugun-tabelasi-10

diy-dugun-tabelasi-09

Şablonu tahtaya çıkardıktan sonra istediğiniz renklerle boyayın. Bu işlemde akrilik boya kullanmanızı tavsiye ederim. Tabelaları boyarken şablonun dışına çıkmayı ihmal etmeyin lütfen. Ben kendimi kaptırdım açıkçası. Kendimi ressam falan zannettiğim aşamada işi bitirmeye karar verdim. Çok pastel renkler kullandığımda harflerin hatlarını ortaya çıkartmak için marker dediğimiz kalemlerden yardım aldım.

diy-dugun-tabelasi-11

İşimiz bitince tabelaları tekrar kurumaya bırakıyoruz. En az 12 saatlik kuruma işlemi tamamlandıktan sonra tabelaları verniklemeniz gerekiyor.

IMG_2797

Giriş için yaptığım tabelayı deniz kabukları ve halatlarla süsleyerek daha gösterişli hale getirdim. Kaptırdığımı söylemiş miydim? Düğünlere renkli detaylar katmak sandığınızdan çok daha kolay. Düğün konseptinize uygun tabela fikirleri oluşturarak kendinize güzel bir tasarım yapabilirsiniz.

diy-dugun-tabelasi-13

Sezen ve Ateş’in düğünü için hazırladığımız çuval masa örtülerini ve elde boyama cam şişeleri kısa süre önce paylaşmıştık. Tabelaları nasıl kullandığımızı görebilmeniz için düğünden birkaç kare ekliyorum.

diy-dugun-tabelasi-14 diy-dugun-tabelasi-15

 

 

5 YORUMLAR

  1. COK BEGENDİM BUNLARI BEN BENİM ASIL DERDİM BENİMDE ABLAM EVLENECEK NORMAL BI DÜGÜN SALONUNDA OLCAK AMA BEN ORAYI ÖLE Bİ SÜSLEMEK İSTİYORUM Kİ HERKES BEGENSİN İSTİYORUM GİRİŞİ FELAN GÜZEL OLSUN İSTİYORUM BİDE 2. KATTA OLCAK MERDİVENLERİ OLCAK YANİ ORALARA GÜZEL SÜSLEMELER YAPMAK İSTİYORUM EVDE HAZİRLANABİLECEK PRATİK SÜSLEMELER OLSUN İSTİYORUM BU BURDA İLK OLCAK BANA YARDIM EDER MİSİNİZZZ NE OLUR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz