Basit malzemeleri dönüştürerek yaptığım kendin yap projeler kesinlikle en sevdiklerimden. Bugün herkesin yapabileceği kadar basit bir çerçeve paylaşacağım. Bu çerçeve için gereken temel malzeme ise her oyuncakçıdan kolayca bulabileceğiniz hulahop olacak.

Hulahopla tasarladığım çerçeveyi ben kendi gezi anılarımı sergilemek için kullandım. Ancak bu aynı zamanda harika bir etkinlik çerçevesi olabilir. Özellikle düğünlerde bu çerçeve içerisinde gelin ve damadın hatıra fotoğraflarını hayal etsenize… Bir doğumgünü partisinin arka planında doğumgünü sahibinin bebeklikten itibaren fotoğrafları da bu çerçeveye çok yakışabilir.

Hulahop çerçevemin içerisine koymak için ben Eser’le gezilerde çektiğimiz selfiler arasından bir seçim yaptım. Polaroid formatına getirdiğim fotoğrafları siyah-beyaz formatında kullanmayı tercih ettim. Fotoğraflarına altına ise yer ve tarih bilgisi ekledim. Bu düzenlemeyi kendiniz yapamazsanız bu işi yapan baskı merkezlerinden yardım alabilirsiniz. Şimdi hulahop çerçevenin yapımı için gereken malzemelere geçiyorum:

  • Hulahop
  • Bakır rengi sprey boya (altın da olabilir)
  • Organze kurdele
  • Polaroid formatında bastırılmış fotoğraflar
  • Yapma çiçekler
  • Yapıştırıcı

Öncelikle hulahopu bakır rengi sprey boyayla boyadım. Bu proje için bakır, altın, gümüş gibi parlak renkler kullanmanızı öneriyorum, çünkü bu renkler plastik objelerde metalik ve şık bir görüntü yakalamanızı sağlıyor.

Sprey boya kuruduktan sonra hulahopa kurdeleyle eşit aralıklarda üç şerit çekerek yapıştırdım. Bu şerit aralıklarını ayarlarken önce orta şeridi sabitleyin ve fotoğraflarınızı tahmini olarak yerleştirin. Daha sonra diğer şeritlerin yerlerini belirleyerek yapıştırın.

Şeritleri sabitledikten sonra fotoğraflarınızı yapıştırın. Son olarak seçtiğiniz yapma çiçekleri hulahopun çevresini süslemek için kullanın.

Ve işte romantik çerçevemiz hazır. Yapımı için videomu izlemeyi unutmayın;)

hulahop-foto-cerceve-yapimi

 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz