Sevgililer Günü için nasıl bir proje yapsam diye düşünürken uzun süredir Pinterest‘te gözüme çarpan düş kapanlarının şahane bir hediye olabileceğini düşündüm. Sevgilinizi kabuslardan koruyacak bir hediye çok anlamlı olmaz mı sizce de? Eğer bu Sevgililer Günü meselesi ilginizi çekmediyse kendinize veya bir başka sevdiğinize de düş kapanı yapabilirsiniz.

Kendin Yap Düş Kapanı

Öncelikle dreamcatcher yani düş kapanının ne olduğundan kısaca bir bahsedeyim. Kızılderililerin kabuslardan korunmak için söğüt dallarından yaparak baş ucuna astıkları bu aksesuar bence bohem bir dekorasyon için vazgeçilmez bir parça. Benim yaptığım düş kapanı, orijinal uygulamalarından biraz daha farklı. Eski dantel parçalarını kullandığım için dekoratif bir eskileri yenileme projesi olarak bile değerlendirilebilir. Şimdi gelelim malzeme listesine ve yapılışına.
El Yapımı Dreamcatcher

MALZEMELER

  • Çember kasnak
  • Eski dantel parçaları
  • Kuş tüyleri
  • Tahta boncuklar
  • Deniz kabukları
  • Mumlu ip
  • Yapıştırıcı

Düş kapanı yapımı

Gördüğünüz malzeme listesi kendi tarzıma göre belirlediğim malzemelerden oluşuyor. Her kendin yap projede olduğu gibi malzemeleri kendi zevkinize göre değiştirmek ve kendi dokunuşlarınızı katmak işin özü. Düş kapanım için kullandığım flamingo tüylerini ve deniz kabuklarını İnciraltı Kent Ormanı sahilinden topladım. Yani toplayıcılık dönemlerine geri dönmek bana çok yaradı. Hiç para vermediğim bu malzemeler para vererek aldıklarımdan çok daha güzel sanki. İzmir’de yaşayanlara mutlaka Kent Ormanı sahilinde bir tura çıkmalarını öneriyorum. Bu kadar çok deniz kabuğunu bir arada bulabileceğiniz başka bir yer olabileceğini sanmıyorum. Deniz kabuklarından kumsalı göremiyorsunuz resmen.

dreamcatcher-yapimi-10

Kasnak için her zaman olduğu gibi Kemeraltı‘nı ziyaret ettim ancak kasnağı internetten bile satın alabilirsiniz. Kasnağın söğütten yapıldığını öğrenmek beni daha çok memnun etti. Düş kapanının orijinal yapılışında söğüt kullanıldığından bahsetmiştim öyle değil mi? Benim kullandığım kasnağın fiyatı 3 TL. Diğer parçalar ise evin sağında solunda kalan ve kullanılmayan eşyalar.

dreamcatcher-yapimi-11

DÜŞ KAPANI YAPILIŞI

Kasnağı ip veya kurdelerle sarmak tercih edilen yöntemlerden. Ancak ben ahşap yüzeyden ve renginden hoşlandığım için kasnakta hiçbir işlem yapmadım. İlk işim eski dantel parçasını ütülemek ve kenarlarındaki küçük deliklerden kasnağa germek oldu. Bu iş için en ideali mumlu ip.

El Yapımı dreamcatcher

Aslında en zor kısmı bitti bile, bundan sonrası yokuş aşağı. Sahilden topladığım beyaz flamingo tüylerini tahta boncuklarla yapıştırarak kasnağa bağladım. Bunu yaparken tüylere yapıştırıcı sürdükten sonra içinden ip geçirdiğim tahta boncuklara yapıştırdım.

Dantelle düş kapanı yapımı

Sahilden topladığım deniz kabuklarını delerek tahta boncuklarla beraber iplere dizdim ve canımın istediği şekilde astım. Şerit şeklindeki danteli de kasnağa ekledim.

Dreamcatcher yapıyoruz

Güzel oldu gibi sanki?!??

Kenarlarına deri ipler geçirerek renk katabilirsiniz. Örneğin bu ikisi hiç fena durmuyor.El yapımı dreamcatcher projesi

Düş kapanımın son hali işte bu. Açıkça söylemek gerekirse uzun süredir en severek yaptığım ve en çok içime sinen proje oldu. Artık evlerde pek kullanmadığımız dantelleri hayata döndürmek için de harika bir fırsat gibi görünüyor.

Dantellerle düş kapanı yapılışı

Antre ve Düş Kapanı

Düşüncelerinizi benimle paylaşırsanız çok sevinirim <3

29 YORUMLAR

  1. Çok çok beğendim..kesinlikle en kısa zamanda bende yapmayı planlıyorum.. önerilerinizden yararlanacağım. teşekkürler bilgiler için..sevgiler..:)

  2. Acaba satıyomusunuz almak istesek mümkün mü acaba??çok beğendim ve satın almak istiyoum yukardaki ürünü harika olmuş bulmak çok zor gerçekten böyle güzellerini☺

  3. Yeni evliyim, annemi kırmamak için “çeyiz” imdeki 🙂 dantelleri de evimizin bir köşesinde saklıyorum. Kara kara düşünüyordum el emeği ile yapılan bu dantelleri nasıl değerlendirebilirim diye.. Ne kadar güzel olmuş,içim açıldı. En kısa zamanda deneyeceğim. Tüm projeler gibi bu da çook başarılı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz