Her zaman söylerim kendin yap projelerde favorim her zaman dekorasyonla alakalı olanlar. Çünkü yaptıklarım ne kadar işlevselse beni de o derece memnun ediyor. Geçen sene paylaştığım masa dekorasyonu fikirlerini gördüyseniz zaten çalışma masamın nasıl olduğunu biliyorsunuz demektir. Çünkü kurduğum düzenden henüz sıkılmadım ve gayette memnunum. Ama geçen sene sadece kendi masamı düzenleyip Eser’in masasını es geçtiğimi de söylemeliyim. Bu sene sonunda sıra Eser’in çalışma masasını düzenlemeye gelince, denenmeyi bekleyen projelerimi hayata geçirme zamanımın geldiğini anlamıştım.

Masa düzenini kurgularken aslında en önemli detay organizerler oluyor. Çünkü elinizin altında olan ıvır zıvırların bir şekilde yerleşmesi şart. Hal böyle olunca ben aslında bu sene için 2 farklı organizer hazırladım. Bunların biri duvara asmalık diğeriyse masa üstüne koymalık olacaklar.

Kendin Yap Duvar Organizeri

Duvarlarda son dönemde ızgara şeklindeki metal organizerler çok moda hani bilirsiniz. Ben bu ızgara görünümünün basit bir versiyonunu yapmak istedim. Bunun için 50×70 cm boyutundaki dekotaya bildiğimiz don lastikleri:) geçirdim. Siyah kalın lastikleri panoya bağlayabileceğiniz uzunlukta kesip yine aralıkları kendi zevkinize göre belirleyip arkadan düğümleyin.

Dekotaya 30-40 TL gibi para ödemek istemezseniz mukavva kullanabilirsiniz. Ayrıca duvarı delmekle ilgili bir sıkıntınız yoksa. Duvara lastik gerebileceğiniz aralıklarla çivi çakıp lastiği geçirmek te güzel bir fikir. Hatta ızgara görünümü yerine asimetrik bir dizilim bile yapabilirsiniz bence.

Sonuç olarak lastiklerin arasına notları, fotoğrafları sıkıştırabiliyorsunuz. Ayrıca lastiklerin üzerinde mandal ve kıskaçlarla da her istediğinizi tutturabilirsiniz. Dekota parlak bir yüzeye sahip olduğundan post-it’ler de gayet güzel yapışıyor;)

Kendin Yap Masa Organizeri

  • Fon Kartonu
  • Patex Yapıştırıcı
  • Ray Max Bakır rengi sprey

Geçen sene yaptığım masa dekorasyonunun teması bakır rengindeydi. Bildiğiniz gibi ne bakır modası geçti ne de bendeki bakır rengi sevdası tükendi. Yani bakır rengi temasına bu sene de tam gaz devam ettim. Mukavvadan yapılma üçgen organizeri sanırım Nifty’de görmüştüm ve tam benlikti. İlk denememi gördüğüm gibi oluklu bir mukavva ile yaptım. Ancak mukavvayı keserken ve katlarken istediğim sonucu alamadım. Organizerin son hali de bana oldukça kaba geldi.

Fikirden vazgeçmedim ama malzemeyi kalın bir kartonla değiştirdim. Kartonu seçerken katlanabilecek kadar ince ama kırtasiyeliklerinizi taşıyabilecek kadar sert ve kalın olmasına özen gösterirseniz tamamdır.

Kartonu 10cmx30cm şeritler halinde işaretledim ama uçlarına yapıştırmak için 1’er santim pay bıraktım. Bu pay yerlerini kulakçık gibi kıvırıp yapıştırmak için kullandım.

Kestiğim 9 adet parçayı her kenarı 10 cm’lik üçgenler olacak şekilde katladım ve uçlarından yapıştırdım. Sıcak silikon gibi hızlı kuruyan değil yavaş kuruyan uhu benzeri bir yapıştırıcı tercih ederek parçaları elimde dikkatlice yapıştırdım.

Son aşamada üçgenleri piramit şekli vererek birbirine yapıştırdım. Ray Max Bakır rengi spreyle boyadıktan sonra organizerim hazır ve çok havalı oldu:)

Geçen sene paylaştığım çalışma masam

Çalışma masasını son haline getirirken sevimli ışıklar hayat kurtarıyor. Ben Polaroid şeklinde çıkardığım fotoğrafları masamda görmeyi çok seviyorum. Dijital arşivler binlerce fotoğrafla dolu ama bakacak hiç zamanımız yok sanki:(  Tabii ki masam ilk hali gibi hep derli toplu olmasa da yaptığım organizerler işimi oldukça kolaylaştırıyor. Denerseniz Instagram’da benimle paylaşın olur mu?

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz