Her teknoloji insan yaşamını biraz daha kolaylaştırmak için uzun uğraşlar sonucunda ortaya çıkmakta ve çoğu zaman yaşamımızın bir parçası halini gelmekte, birden bir parçaymış gibi bize hizmet etmektedir. Akıllı telefonlarımıza eşlik eden akıllı saatler günümüzde yaşamımızda bizlere yardımcı olan çeşitli özellikleriyle yaşamımıza katıldı. Siz de akıllı telefonunuzu onlarca özelliği ile tamamlayacak, ona eşlik edecek bir akıllı saat arıyorsanız doğru yerdesiniz. Hadi akıllı telefonunuzla entegre bir biçimde kullanabileceğiniz giyilebilir akıllı saatlerin özelliklerine birlikte göz atalım. Öncelikle belirlemeniz gereken şey, sportif bir görünüme mi sahip olmasını istersiniz yok klasik sevenlerden misiniz? Bunu belirledikten sonra teknik özelliklere odaklanabilirsiniz. Piyasada onlarca markanın yüzlerce model akıllı saati bulunmakta. Bu sebepten teknik özelliklere dikkat etmeniz, cebinize uygun fiyata yüksek performans sağlayacak ideal akıllı saati belirlemeniz gerekmektedir. Akıllı saatin en ön plana çıkan özelliği, telefonunuza ihtiyaç duymadan gelen aramalara cevap vermenizi ve arama yapmanızı mümkün kılıyor olmasıdır. Böylelikle telefonunuza ulaşmadığınız zamanlarda akıllı saatiniz ile kolay şekilde telefon görüşmeleri yapabilirsiniz. Arama yapabilen bir akıllı saat elbette mesajlarınızı ve elektronik maillerinizi okumanıza da imkân tanır. Akıllı saat de telefon gibi dokunmatik bir ekrana sahiptir ve boyutu inç ile ölçülür. İşlemlerinizi rahat bir biçimde yapabileceğiniz bir ekran boyutu sizin için en ideal olanıdır. Müzik ruhun gıdasıdır, diye boşuna dememişler. Akıllı saatinizle istediğiniz zaman istediğiniz yerde müzik dinlemeniz mümkün. Kablosuz bir kulaklığa da bağlayabilmeniz müzik deneyimizi profesyonel bir düzeye taşır. Derste anlatılanları veya unutmamanız gereken bir şeyi, ses kayıt özelliği sayesinde kaydedebilirsiniz. Yürürken veya koşarken nabzınızı ölçebilir, ne kadar yol aştığınızı görebilirsiniz.

Telefon Uyumu ile Maksimum İşlevsel

Giyilebilir teknoloji olarak isimlendirilen cihazlar arasında yer alan akıllı saat, akıllı telefonunuzla yapabileceğiniz birçok işlemi içerisinde barındırır ancak telefondan daha hızlı ulaşılabilir bir konumdadır. Daha pratik ve kullanışlıdır. Her an bileğinizde ve hizmetinizdedir. İlk olarak Samsung akıllı saat piyasadaki yerini almış ve kısa zamanda onlarca marka kendi akıllı saatlerini geliştirmiştir. Yüzlerce model arasında mükemmeli bulmak için biraz teknik özellikleri bilmeniz yeterli. Akıllı saatte bakılması gereken ilk ve en önemli özellik, cihaz uyumluluğudur. Akıllı telefonlarınıza bağlı olarak çalıştığı için telefonunuz ile uyumlu olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Saatin sahip olduğu işletim sistemi hangi telefonlarla uyumlu olduğunu belirler. Birçok akıllı saat hem Android hem de Apple’ın işletim sistemi olan IOS ile uyumludur ve bunlara Wear OS denilir ancak istisna olanları da azımsanacak sayıda değildir. Her ihtimale karşı önce telefonunuzun sonra da akıllı saatin işletim sistemine bakıp uyumlu olup olmadığını teyit etmenizde fayda var. Lakin hem Android hem de IOS işletim sistemine sahip birden fazla telefonunuz varsa ve her ikisi ile uyumlu şekilde kullanabileceğiniz bir saat arıyorsanız Wear OS tam sizlik. Wear OS Google’ın kendi işletim sistemine sahip olmakla birlikte onlarca özelliği içerisinde barındıran ve Android cihazlara bağlı olduğunda sorunsuz bir biçimde çalışır ama Apple ürünlerinde çeşitli kısıtlamalara sahiptir. İlk akıllı saati piyasaya süren Samsung akıllı saatlerde ise Tizen isimli işletim sistemi bulunmaktadır. Başlarda yalnızca Samsung ile uyumlu çalışan bu işletim sistemi daha sonra geliştirilir ve tüm Android akıllı telefonlarla ve iPhone 5 üstü telefonlarla uyumlu hale getirilir. Apple akıllı saat ise Android işletim sistemine sahip olan bir telefonla çeşitli çeşitli eşleşme sorunları yaşamanız olasıdır.

Akıllı Bir Saatten Daha Fazlası

Telefon görüşmelerinizi gerçekleştirebilme, mesajlarınızı ve bildirimlerinizi görebilme ana işlevine sahip olan akıllı saatin pil ömrü en hassas konudur. Kablosuz bağlantı ile telefonunuza bağlı bir biçimde çeşitli özellikleri gerçekleştirmesi daha fazla şarj tüketmesine neden olmaktadır. Bir kere şarj etikten sonra uzun süre şarja ihtiyaç duymadan kullanabilmeniz için dayanıklı bir bataryanın olması şarttır. Uzun pil ömrüne sahip akıllı saat, sizi yarı yolda bırakmadan görüşmelerinizi gerçekleştirmenizi sağlar. Gelen çağrılarınızı ve bildirimlerinizi titreşim özelliği ile size aktarır. Aynı zamanda, boş zamanlarınızda müzik dinleme gibi faaliyetleri sorunsuzca gerçekleştirmenize imkân tanır. Ekranının tasarımı da ihtiyaçlarınıza cevap veren bir yapıda olmalıdır. Gün ışığı gibi parlak ortamlarda ekranında bulunan saat de dahil olamaz üzere görüntüleri eksiksiz ve sorunsuz görmenize elverişli olmalıdır. Apple akıllı saat bu konuda adeta devrim niteliğinde ekranlara ev sahipliği yapmakta, muazzam ekran görüntüleri sunmakta ve saat ekranında başka herhangi bir işlem yapılmadığı zamanlarda, ekran gerçek bir saat görünümüne bürünmektedir. Herhangi bir tuşa basmadan saati görebilmeniz de akıllı saat seçiminizde kriteriniz olmalıdır. Bu sayede elleriniz doluyken veya gece herhangi bir zahmete girmeden saatin kaç olduğunu görebilirsiniz. Akıllı saatiniz birçok uygulamayı ve özelliği de içerisinde barındırmalıdır. Samsung akıllı saat, ihtiyacınız olan uygulamalar ve özellikleri saat içerisinde hizmetinize sunmaktadır. Örneğin müzik dinleyebileceğiniz online uygulamaları yükleyebilir, hava durumunu internet güncellemeleri ile anlık olarak görebilir, günlük programınızı kontrol edebilir, GPS özelliği ile nerede olduğunuzu belirleyip gideceğiniz yere ulaşmanızı kolaylaştırabilirsiniz. Ek olarak estetik ve şık tasarımlarıyla kombinlerinizle uyum içerisinde kullanabilme olanağı tanır. Akıllı saat, bir akıllı saat olmanın ötesine geçip her an yanınızda olan bir parçanız halini almaktadır.

Sizin İçin Sayar ve Ölçer

Akıllı saatinizin, şık ve estetik tasarımının yanı sıra hafif ve rahatsızlık vermeyen bir yapıda olmalıdır. Kolay taşınabilmesi için bu bir ön koşuldur. Daha rahat hissetmeniz için ise bileğinizi kavrayan kordon ile ilgili bir durumdur. Akıllı özelliklere sahip olmayan klasik bir saati seçerken nasıl sizi rahatsız etmeyecek, terletmeyecek ve bileğinizi tahriş etmeyecek bir saat kordonu arıyorsanız, aynısı akıllı saatiniz için de geçerlidir. Derinizin hava almasını engelleyen bir saat terleme ve deri tahrişine neden olur. Be sebepten sağlığınız üzerinde etkisi olmayan bir saate sahip olma konusunda dikkatli davranmanızda yarar var. Akıllı saatlerin onlarca özelliklerinden bir de günlük koşturmacanız içerisinde ne kadar yürüdüğünüzü, kaç adım attığınızı sizin için saymasıdır. Günlük temponuzdaki değişimleri zamansal çerçeve içerisinde görmek adına adımsayar özelliği biçilmiş kaftan. Sağlık alanında büyük bir adıma imza atan akıllı saatler nabzınızı, yani kalp ritminizi de ölçmektedir. Geçmişte en doğru biçimde nabız ölçme işlemi için çeşitli sağlık ekipmanları gerekirken bugün bileğinizde akıllı saatle kalp ritminizi zahmetsiz ölçebilmektesiniz. Uyku takibi ise bu saatlerin çığır açan özelliklerinden bir diğeri. Günlük kaç saat uyuduğunuzu görebilir, uyku sürelerinizin dönüşümünü takip edebilirsiniz. Tüm bu özelliklerin üzerine çığır açan yeni özellikler ekleyen Apple akıllı saat ve Samsung akıllı saat, adeta bir spor eğitmeni ve koçu gibi davranır. Zihninizde daha az program yaparak sadece yaptığınız egzersizlere odaklanmanızı sağlar. Birden fazla aktivite türünü kaç kez yaptığınızı hesaplar. Eklenen bir diğer özellik ise stres seviyesinin ölçülmesidir. Onlarca özelliği bir bütün olarak hizmetinize sunan bir akıllı saat yaşamınızı kolaylaştırır. Böylelikle daha az çaba ile daha fazla işlemi yapmanıza olanak tanır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz