Yılbaşıyla ilgili çalışmalarım tam gaz sürüyor ama bloga yine gecikmeli olarak ekleyebiliyorum. Geçtiğimiz günlerde kendime yeni bir yılbaşı ağacı yaptım ve kanala yapılışını ekledim. Alternatif yılbaşı ağaçları mevzusuna takık olduğumdan her sene yeni bir fikir denemeyi seviyorum. İlk sene led ışıklardan yapılan ağaçları deneyip paylaşmıştım. Geçen sene İskandinav rüzgarları beni ele geçirince çok minimalist bir yılbaşı dekorasyonu denemesi yaptım ve anladım ki Türk halkı ve minimalizm yan yana pek durmuyor:D Siz ne düşünüyorsunuz acaba bu konuda? Yorum yazsanız da biraz sesinizi duysam (Duyamadı)

Bu sene tamamen kendi uydurduğum raf şeklinde bir ağaç denemesi yaptım. Onun yapımı biraz vakit alıyor yani son dakika bir öneri isterseniz 9gag trendlerinden ananas süsleme işine girmenizi öneririm. Güzel bir kaktüsünüz varsa onu da süsleyebilirsiniz. Ananas süsleme mevzusuyla ilgili Üniversite’den şahane anılarım var ama onları videoda anlattım:) İzlersiniz diye hiç tekrar anlatmıyorum.

Gelelim raf yılbaşı ağacının malzemelerine:

  • Abeslang denilen tahta spatulalar ( 2 paket)
  • Yatay şekilli çöp şiş (1 paketin yarısı)
  • Yavaş kuruyan uhu tarzı yapıştırıcı

Tahta çubuk işi sanırım ben de bağımlılık yaptı. Daha önce bunlarla bir raf denemesi zaten yapmıştım. Altıgen rafların yapılışını blogdan ve kanaldan izleyebilirsiniz. Daha sonra duvar dekorasyonu yaparken çöp şişlerle bir ayna süslemiştim. Bu sefer kendi ağacımı yapmaya geldi sıra.

İlk yapacağımız şey çubukları düz bir zeminde ağaç şekli vererek dizmek. Çubukları dizdikten sonra ben ilk sırada tahta çubuklarını çöp şişlerle değiştirdim ama kullanmadan keserek boyutlandırdım hepsini tabii ki. En altta kullandığım çöp şişlerin sadece sivri uçlarını karga burunla kestim.

Bu arada abeslang çubuklar geniş olduğundan kesilirken kırılıyor yani onları kesmenizi pek önermiyorum. Projede uhu gibi bir yapıştırıcı tercih etmemin asıl sebebiyse geç kuruması. Bu sayede çubuklara elinizle rahatça şekil verebiliyorsunuz. Silikon çok hızlı kuruduğundan size hiç zaman tanımıyor. Ayrıca şeffaf bir yapıştırıcı hataların görünmesini de engelliyor.

İlk sırayı şekillendirip görünümünden emin olduktan sonra sırayla çubukları yapıştırmaya devam edin. Bu işleme rafın derinliği sizi memnun edene kadar devam etmelisiniz. Ben 11 sıra sonra rafı tamamladım. Cilalama aşaması biraz opsiyonel ama kullandığım tüm çubuklar kendinden cilalı olunca ben gerek duymadım.

Rafın tam bir ağaç gibi görünmesi için son olarak tepesine yine çubuklardan bir yıldız kondurdum. Bunun için çöp şişlerin sivri yerlerini kestikten sonra 3’e kesiyorum. Çubuklara yıldız şekli verip uçlarından birbirine yapıştırdım. Yine bu aşamada yapıştırıcı kururken rahat rahat şekillendirme yapabiliyorum. Yıldız tamamen kuruyunca rafın üstüne yapıştırdım.

En güzel yerine geldik. Rafı önce ışıklarla sardım. Son olarak bir önceki videoda yapımlarını paylaştığım süsleri rafa yerleştirdim. Böylece bu seneki yılbaşı ağacım da hazır oldu. Bu arada Instagram‘da “Yılbaşı Ağacını  Kendi Yapanlar Kulübü Kurduk” ağacını kendi yapanlar benimle paylaşıyor, ben de herkesle paylaşıyorum. Çok güzel şeyler var, siz de gelin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz