Dekorasyon anlayışı kalıplardan uzaklaşıp özgürleştikçe karşımıza çok güzel örnekler çıkmaya başladı. Bir süredir eskilerin değerini anlayan biz, artık eski ve yeniyi karıştırmanın çok da kötü olmadığını anlamış bulunmaktayız. Ev dekorasyonunda öne çıkan başka bir tarz ise “shabby chic“. Tam Türkçe karşılığını bulamasam da şık ama eskimiş eşyaların romantik detaylarla yenilenmesi olarak özetleyebileceğim bu tarzı yansıtabilmek için sandıkları açmanız gerekecek.

eski-sik-dekorasyon-02

Eski eşyalardan sıkıldıkça atıp yenilerini alanlar eminim gün geçtikçe pişman olmaya başlamıştır. Çünkü eski eşyaların estetiği maalesef yenilerinde yok. Durum böyle olunca eskilerin değeri artıyor. Artık eski eşyalar yenilerinden daha pahalıya satılmaya başladı. Hele belli bir tarzı olan ve az bulunan eşyaları alıp yenilemek artık çok moda. Hal böyle olunca pek çok mobilya tasarımcısı eskileri yansıtan modellere ağırlık vermeye başladı. Nostaljik eşyaları evine taşıyıp antika dükkana girmiş gibi hissetmemeniz gerekiyor.

eski-sik-dekorasyon-24

Shabby chic dekorasyonu uygularken dikkat edilmesi gereken bazı altın kurallar var. Örneğin;

  • Kristal avizeler meğer ne güzelmiş. Kristal avize taktım diye evi küçük bir saray yavrusuna dönüştürmek zorunda değilsiniz. Hem zarif hem de şık avizeleri eski eşyalarla bir denesenize.
  • Eski eşyaları yenilerken eskitme boyamadan şaşmayın. Pırıl pırıl eşyalar sizin dekorasyonunuza uymaz. Yeni boyanmış olsa bile eşyalar eskitilmiş olmalı.
  • Çuval bezi, keten ve koton gibi doğal kumaşlar şık ve eski eşyalar arasında güzel bir geçiş yapmanızı sağlar. Uçuş uçuş tüller ise hayat kurtarır.
  • Beyaz, krem, mint ve toprak tonlarıyla pastel pembeler mutlaka renk paletinizde yer alsın.
  • Romantizm bu dekorasyonun altın anahtarı. Romantik aksesuarlar ve kumaşlar tercih etmelisiniz.
  • Nostaljik aksesuarlar her zaman işinize yarar. Annelerin sandıklarını açma zamanı geldi.
  • Dantel işleme kadar şık ve romantik çok az şey vardır. Dantel perdeler, masa örtüleri “shabby chic” dekorasyonun vazgeçilmezlerinden.
  • Eski halılar ve şık duvar kağıtlarını bir arada kullanmayı deneyin. Doğru bir denge tuturduktan sonrasını kafanıza takmayın.
  • İşin içinden çıkamayanlar için örnekler galeride.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz