Yazla beraber renklenmek lazım diyerek yeni bir dekorasyon fikirleri videosu hazırlamaya karar verdim. Bu sefer Pinterest’te son dönemin popüler kendin yap fikirlerini denemeye karar verdim ve işe giriştim. Bu sayede ilk kez Fimo hamurunu da denemiş oldum. Şimdi videoda detaylı yapılışları bulunan projeleri kısaca özetleme zamanı

Kese Kağıdından Saksılar

  • Kese kağıtları
  • Akrilik boya
  • Marker kalem

Çok trend olunca benim de akışıma sıkça gelmeye başlayan kraft saksılar en heyecanla denediğim, sonucunu da bir o kadar sevdiğim fikirlerin başında geliyor. Projeyi sevmemin tek sebebi kolay uygulanabilmesi değil tabii ki. Bu proje aynı zamanda çevre dostu.

İstediğiniz boyda kese kağıdı seçebilirsiniz ancak ben sukulent koyacağımdan küçük boyları tercih ettim. Kese kağıtlarının dışını akrilik boya ile renklendirerek işe başladım. Bunu yaparken boyayı özellikle sulandırmadım ki kese kağıtlarım yırtılmasın.

Mint yeşiline ve pembeye boyadığım kese kağıtlarımı kuruttuktan sonra üst kısımlarını dışa doğru 1-2 kez kıvırmanız yeterli olacaktır.

Son olarak üzerine marker kalemle mesajınızı yazın. Bu minikler hem saksı hem de masa üzerinde düzenleyici olarak kullanılabilir.

Unicorn Banner

  • Pembe ve beyaz ince keçe
  • Tahta çubuk
  • Unicorn şablonu (link)
  • İp
  • Silikon ve makas

Unicorn saldırısına karşı koyamıyorum maalesef:) Aslında karşı koymak da istemiyorum. Son dönemde banner asmak çok moda, ben de denenecekler listeme eklediğim unicorn bannerlarını aradan çıkarmaya karar verdim.

Öncelikle linkini verdiğim A5 boyutundaki unicorn şablonunu kullanarak pembe keçeden şablonu çıkartıyorum. Daha sonra beyaz keçeden yine A5 boyutunda bir parça kesiyorum. Bu parçanın alt kenarını üçgen şeklinde kesiyorum. Beyaz keçenin üstüne unicorn bannerımı silikonla yapıştırıyorum. Tahta parçasını üst kısma yapıştırdıktan sonra ucuna lila renkli bir ipten püskül yapıyorum. Kenarlarını iple sarıp askımı tamamlıyorum. Bu şirin banner sanırım en çok çocuk odalarına yakışır. Birden fazla renkte değişik versiyonlarını yaparak asmanızı öneririm;)

Ananas Yüzüklük

  • Fimo hamuru
  • Çıkmayan marker kalem

Polimer kil yani fimo hamurunu uzun süredir denemek istesem de nedense bir türlü deneyememiştim. Bu sefer şeytanın bacağını kırmak için uzun süre önce aldığım fimo hamurunu açtım ve neredeyse o an pişman oldum:) Hamur inanılmaz sertti ve yoğurmak imkansızdı. Önce bu projeden vazgeçsem de sonrasında aklıma saç kurutma makinesi geldi ve hamuru ısıyla yumuşatmaya başladım. Nedense araştırmak yerine kendi tekniğini geliştirenlerdenim. Çünkü sonrasında internette krem ve yağlarla yumuşatma teknikleri olduğunu gördüm. Saç kurutma makinesiyle ısıtmanın bir zararı olmadı ama deneyenlerin fikirlerini de duymak isterim açıkçası.

Neyse ısıtma aşamasını oldukça zor adımlarla aştıktan sonra sıra hamuru açmaya geldi. Cam bir şişeyle hamuru çok ince olmayacak şekilde açtım. Sonrasında ise maket bıçağıyla hamurun üzerine (biraz eğri) bir ananas çizdim.

Ananasın kenarlarına biraz yukarı doğru kaldırarak hafif bir tabak formu vermeyi de ihmal etmedim. Sıra fırınlamaya gelince fırın tepsisinin üzerine yağlı kağıt koyup yüzüklüğümü 110 derecelik fırında 30 dakika pişirdim yani kuruttum. Daha sonrasında çıkartıp soğutunca porselen gibi bir forma ulaştı. Üzerine Posca kalemle küçük artılar yaptım. Tabağın uzun ömürlü olması için verniklemeniz şart ama ben o aşamayı atladım:)

Evi renklendirecek basit Pinterest projelerim bunlardı. Bu arada denedikleriniz olursa benimle Instagram’dan paylaşırsanız çok sevinirim (@tarzmeselesi) Ben de beğendiklerimi mutlaka paylaşmaya çalışıyorum çünkü. Bu arada bloga eskisi kadar vakit ayıramasam da kendin yap projelere ara vermeden Youtube kanalımda devam ediyorum. Yani meraklanan varsa beni Youtube’da bulun lütfen, arayı açmayalım;)

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz