Avize denilince aklınıza kuru dallar gelmiyordur herhalde? Benim de gelmiyordu ama bu avizeleri görünce keşke gelseymiş dedim. Kuru ağaç dallarından yapılan bir avizenin bu kadar ihtişamlı görüneceği kimin aklına gelirki.

Kuru-dallardan-diy-avizeler-00

Kendin yap (DIY) işlere merak saldığımdan beri şu nasıl yapılır, bu nasıl yapılırın peşindeyim. Henüz avize almadığım salonuma kuru dallarla avizeler tasarlamak için hemen arayışa başladım ve kim, neler yapmış diye bloglarda gezmeye başladım. Karşıma çıkan muhteşem avizeler ilham alınmayacak gibi değillerdi. Ancak bir kısmını yapabilmek için daha yetenekli olmam gerektiğini düşünüyorum. Benim ilgimi çeken basit parçalar. Yani en az işlemle en iyi sonucu verecek projeler. Bunun için kendi deneyimlerimden bazı sonuçlar çıkartarak kuru dallarla avize yapmanın en kolay yollarını paylaşmaya karar verdim.

Kuru-dallardan-diy-avizeler-01

  • Avize yapmak için kullanacağınız ağaç dallarını tam da bu mevsimde deniz kenarlarından toplama şansınız var. İngilizce kaynaklarda “driftwood” olarak geçen bu ağaçlar deniz, göl ve ırmak kenarlarında rüzgarla beraber yıkanan ağaç parçalarına deniyor. Doğa şartlarına maruz kalarak tertemiz bir yüzeye kavuşan bu ağaç parçalarını zımparalamadan sadece vernikleyerek kullanabilirsiniz. Geçen sene bu zamanlarda Olympos sahilinde bolca gördüğüm bu ağaç parçalarını başka nerelerden bulabileceğinizle ilgili bir fikrim olmasa da, belki küçük turlarla yeni yerler keşfedersiniz diye düşünüyorum.
  • Eğer yıkanmış ağaç parçalarını kullanıyorsanız ve ağacı doğal renginde kullanacaksanız sadece verniklemeniz yeterli olacaktır. Renklendirmek isterseniz renk seçmeniz yeterli.
  • Avizeyi kolayca son haline getirmek için sıralı minik ışıklardan veya eski tip ampüllerden yardım alabilirsiniz. Elektrik işlerinden anlamıyorsanız kafanızdaki projeyi bir elektrikçiye anlatmanız yeterli olacaktır. Böylece küçük bir yardımla şahane bir avizeniz olacak.

Çok uzattım, hemen örneklere geçiyorum.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz