Bazı yazılar nedense bir türlü yazılamıyor. Aynı ancak bugün yayına almaya başardığım bu yazı gibi. Aslında şimdi size yapımını anlatacağım kavanozları düğünümüzden bir ay önce yani geçen Ağustos ayında hazırladık. Bu kavanozları nasıl yaptığımızı anlatacağıma fotoğrafları arşive kaldırarak bir daha hatırlamamak için elimden geleni yaptım. Aynı durum geçen Eylül’den beri bir türlü yazamadığım düğün yazısı için de geçerli ancak ümidimi kaybetmedim sanırım önümüzdeki günlerde aylar önce yazdığım ancak yayına alamadığım düğün detaylarını da bloga eklemiş olacağım.

kavanoz-susleme-07

Şimdi asıl konumuza dönelim mi? Kavanozları süsleyerek ortaya yapabileceklerinizin sınırı yok. Mumluk ve çiçeklik olarak değerlendirebileceğiniz kavanozları tarzınıza veya etkinliğinizin konseptine uygun olarak süsleyebilirsiniz. Kır düğünlerine çok yakıştırdığım bu kavanozları yapmaya karar verdikten sonra İzmir’de yaşayan biri olarak soluğu hemen Gıda Çarşısı‘nda aldım. Amacım farklı kavanozlar bulabilmekti ancak bunu başaramadım. Kemeraltı turumda da çok istediğim yeşil cam kavanozlardan bulamayınca bildiğimiz reçel ve turşu yapılan kavanozlardan satın aldım. Kavanozları süslerken kullanacağınız malzemeler ise tamamen size bağlı. Ben kır düğünü konsepti için dantel şerit, renkli saten kurdele, jüt ipi ve halat kullandım. Siz zevkinize ve konseptinize uygun olarak malzemeleri değiştirebilirsiniz. Hızlıca bir malzeme listesi verelim mi:

Kır düğünü için kavanoz süsleme

MALZEMELER

 • Cam kavanoz
 • Saten kurdele
 • Dantel şerit
 • Çuval
 • Kendir ve jüt ipi
 • Deniz kabukları ve boncuklar
 • Yapıştırıcı

kavanoz-susleme-14

kavanoz-susleme-05

İPUCU! Çuvalın kenarlarını biraz sökerek ve aralarını seyrekleştirerek daha güzel bir görüntü elde edebilirsiniz. Ancak çuvalı sökerken aceleci davranmayın yoksa çuvalınız tamamen dağılabilir.

kavanoz-susleme-12

Tüm malzemelerimiz tamalanınca Eser’le karşılıklı oturup düğünümüzün dekoratif detaylarından birini kendi ellerimizle yaptık. Önceden neler yapılır diye çok kafa yormamza da gerek kalmayan çok basit bir çalışmayla ortaya şahane parçalar çıkarttık. (mütevaziyim)

kavanoz-susleme-13

kavanoz-susleme-10

Malzemeleri farklı şekillerde kullanarak ortaya böyle güzel bir set çıkarmış olduk. Ayrıca kendin yap projelerin insanı çok rahatlattığını ve rehabilite ettiğini düşünüyorum. Bizim şaheserlerimiz düğünde çok beğenilerek güzel birer hatıra eşyasına dönüştü. Umarım bizim projemizden ilham alarak özel bir günde veya sadece evinizi dekore etmek için kullanırsınız.

kavanoz-susleme-18

kavanoz-susleme-17

Kendin yap projeler terapi gibi, insanı çok rahatlatıyor ;)
Kendin yap projeler terapi gibi, insanı çok rahatlatıyor 😉

 

6 YORUMLAR

 1. Merhaba elinize fikrinize sağlık. Ben yapmaya yeni başlayacağım araştırıyorum. sizin sitenizle karşılaştım. Dantelleti ipleri yapıştırıcıyı nerden alıyorsunuz öözellikle yapıştırıcımın adı ne iz bırakıyormu yarfımcı olursanız sevinirim.

 2. Selam, elimdeki büyüklü küçüklü işe yaramayacak kavanozlar için google amcada fikir ararken buldum sizi.
  Aklımdan geçen süslemeleri nasıl yapacağım konusunda bir hayli yardımcı oldu bu yazdıklarınız. Teşekkürler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz