Son günlerde ailemizin en yeni üyesi Ozan için heyecanlı bir bekleyiş içerisindeyiz. Ozan sayesinde düğün ve baby shower’dan sonra doğum odası da süslemiş olacağız. Hastane odası süslemelerini araştırayım deyince bana biraz fenalık bastığından Ozan için yine bize yakışan bir konsept belirlemeye karar verdik.

Yosun Yazı Nasıl Yapılır?

Ozan bir Olympos bebeği olacağından süslemelerimizde olabildiğince doğayı yansıtan renkler ve detaylar kullanmaya karar verdik. Ben de konseptimizin adını Ozan’ın Büyülü Bahçesi olarak belirledim;) Doğada büyüyecek bir Sonbahar bebeğine de bu yakışır öyle değil mi? Ozan bebeğin doğum odası hazırlıklarına isimliğiyle başlayarak adım adım devam edeceğiz.

yosun-yazi-yapimi-01

Hazırlıklara bir süredir denemek isteyip bir türlü vakit bulamadığım yosun yazıyla başladım. Daha önce zulaladığım yosunları hem kapı girişindeki isimlikte hem de diğer süslemelerde kullanmayı planlıyorum.

Malzemeler:
  • Paket yosun
  • Sert karton
  • Şablon
  • Silikon yapıştırıcı

yosun-yazi-yapimi-02

Öncelikle yazı şablonuna karar verip çıktısını aldım. Fonta karar verirken eski masal kitaplarında kullanılan fontlara benzer bir font seçmeye karar verdim. Şablonu karbon kağıtla evde beni bekleyen eski bir karton parçasına çıkardım.

yosun-yazi-yapimi-03

Yazıyı maket bıçağıyla keserek çıkarttım. Bu aşamada aslında maket bıçağının ince uçlu olanlarını tercih etmek gerekiyor. Açıkçası el yazısı şeklindeki şablon beni biraz uğraştırdı.

yosun-yazi-yapimi-04

Yosunları yapıştırmak için sıcak silikon kullandım. Tek katla kartonun tam kapanmadığını farkedince, istediğim kalınlığa ulaşana kadar yosunları yapıştırmaya devam ettim.

yosun-yazi-yapimi-05

Yapıştırma işlemini tamamladıktan sonra yazı hattını daha net ortaya çıkartmak için makasla kenarlarını düzelttim. Yosun salkım saçak bir malzeme olduğundan fontun hatlarını biraz kapatabiliyor. Son aşamada düzeltme yapmak şart.

yosun-yazi-yapimi-06

Son alarak yosun isimliğime kendir ipi ile askılık yaptım. Yosunla yaptığınız çalışmayı çiçeklerle süsleyerek daha renkli hale getirebilirsiniz.

yosun-yazi-yapimi-10

Ozan’ın Büyülü Bahçesi için çalışmalar sürüyor, izlemede kalın;)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz