Uzun süredir aklımda olan ama bir türlü hayata geçiremediğim bir projeyi sonunda bitirmenin haklı gururu içerisindeyim. Yeni bir eve geçmenin verdiği enerjiyle kendi orta sehpamı yapmanın zamanı geldiğini anladım. Evi dekore ederken farklı tarzlar peşindeyseniz, ya iyi bir bütçe ayırmalısınız ya da kendi işinizi kendiniz görmelisiniz ve kendin yap projeler peşine düşmelisiniz. Neyse lafı çok uzatmadan orta sehpamız için neler ve ne kadar bir bütçe gerekli hemen bakalım.

ahsap-palet-sehpa-01

Malzemeler:

  • Ahşap palet (25 TL)
  • 2 kutu sprey boya (10TL x 2= 20 TL)
  • 2 kutu sprey mat vernik (10TL x 2= 20 TL)
  • 4 adet istediğiniz boy tekerlek (12 TL x 4= 48 TL)

Toplam Bütçe: 25+20+20+48= 113 TL

Ahşap palet temel malzememiz olduğu için sağlam ve düzgün olanından bulmanız gerekiyor. Ahşap paletler yük taşımada kullanıldığı için pek çok yerde kullanılmış halde bulunabiliyor. Ahşap paleti bulabileceğiniz yerlerden biri de Koçtaş. Ahşap paletin farklı tipleri ve büyüklükleri var, bunlar arasında en sağlamı ve iç dekorasyona en uygun olanı Euro palet isimi verilen türü. Euro palet dört tarafı damgalı olarak satılıyor. Bu damgalar sehpaya ayrı bir hava katıyor.

Koçtaş’taki paletleri beğenmediğim için kendimi İzmir’de Keresteciler Çarşısına attım. Fakat burdaki paletleri de beğenmeyince bir bakmışız Kemalpaşa’da bulunan Nif Orman Ürünleri‘ndeyiz. Burada sadece ahşap palet üretilip satılıyor. Yani ahşap paletin cennetini bulduk. Bizi güleryüzle karşılayan ve çok yardımcı olan personel sayesinde sapasağlam bir Euro palet bizim için seçildi ve özel olarak zımparalanarak arabamıza kadar taşındı. Bir adet ahşap palet için toptan satış fiyatı olan 25 TL ödeyerek ilk aşamayı tamaladık.

ahsap-palet

İkinci aşama zımparalama ve boyama aşamasıydı. Her ne kadar paletleri zımparalanmış alsak da iri bir zımparayla bir kez daha rötuş attık. Bu işlemi tamamladıktan sonra iki seçeneğiniz var. Ya paleti doğal renginde bırakıp hemen vernikleyebilirsiniz. Veya istediğiniz bir renk seçip boyayabilirsiniz. Ben koyu bir kahverengi istediğim için boyamaya karar verdim.

ahsap-palet-boyama

Boyama aşamasını sprey boyayla veya fırçayla yapabilirsiniz. Ancak ahşap palet parçalı bir yapıda olduğu için fırça sizi çok zorlayacaktır. Bu yüzden hem hızlı hem de daha iyi bir sonuç almak için sprey boyayı tavsiye ederim. Sprey boyanın bir kutusu yetersiz kalınca gidip aynı renkten bir kutu daha almak zorunda kaldım. Bu arada da boyanın ilk katı kurumuş oldu. İkinci kattan sonra mat vernikle boyama işlemini bitirdim.

ahsap-palet-boyama-01

Boyama işleminden sonra sıra tekerleklere geldi. Tekerlekler için Koçtaş‘ta pek çok seçenek var. Ben sehpamın ayaklarından sanayi tipi tekerlekler görmek istediğim için büyük demir tekerlekler seçtim.

ahsap-palet-tekerlek

Tabii bunları monte etmek için matkaba ve bunu kullanabilen birine ihtiyacınız var. Tekerlekler takıldıktan sonra sehpamız tamamlanmış oldu. Eğer sehpanın aralıklı olması sizi rahatsız ederse üzerine boyutuna uygun kalın bir cam kestirebilirsiniz.

ahsap-palet-tekerlek-02

Ben bu ahşap palet işini çok sevdim. Daha önce paylaştığımız ahşap palet projelerini zaman buldukça denemeye çalışacağım. Umarım sehpamı beğenmişsinizdir. Bence eve cuk oturdu. En önemlisi ise beğenisini belirten herkese “ben yaptım” diyerek böbürlenmek. Mudo’dan satın aldığımı zannedenler bile çıktı. Yorumlarınızı ve sorularınızı bekliyorum.

ahsap-palet-sehpa-05

ahsap-palet-sehpa-04

 

 

21 YORUMLAR

  1. Elinize sağlık çok güzel olmuş, çok beğndim. biz de paletten verandamıza oturma grubu yapmak istiyoruz. Şöyle hem rahat hem de şık bir şey olsun istiyorum. İLGİNÇ FİKİRLERE İHTİYACIM VAR, TEŞKKÜRLER

  2. Yeşim hanım bende mutfağım için palet aldım ama paletlerim yeni yapılmış olduğundan ıslaklardı kuflendi ve boceklendiler böcek ilacı sıktım ama bir turlu kurumuyorlar acaba napa bilirim boyarsam boceklenmesini engelleye bilir miyim cevap bekliyceç sizden lutfen zor duurmdatım

  3. Bn evime 9tane palet aldım her ne kadar paletler bahçe uyumlu da olsa bn evimde istedim ve uygulamaya koydum önce paletleri aldım zımparaladım temizledim sağını nsolunu düzellttim veeeee boyadımmm kılıçlar dikildi yastıklarda yolda bravo bana

  4. Öncelikle sayfa sahibini ardından ortaya güzel ürünler çıkardığını söyleyen tüm yorumcuları tebrik ederim. Ben de tam böyle bir konu arıyordum. Yakında uygulamak dileği ile..Sevgiler

  5. Evin terasına paletlerden L koltuk yapmak istiyorum yaklaşık 21palet olacak sprey boya benim için kullanışsız ve maliyetli olur başka hangi tür boya tercih etmeliyim sizce ?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz