karbis-3
GÜNCELLEME: KarBis yerini artık İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen Bisim’e bırakmıştır. Kiralama ile ilgili sorularınızı İBB’ye iletebilirsiniz.

Karşıyaka’da yaşamak gerçekten keyiflidir. Sahilde yürüyüş yapabilir, basket veya tenis oynayabilir ya da çimlere serilip uyuyabilirsiniz. Geçen gün sahil yürüyüşü yaparken gözümüze çarpan KarBis, Karşıyaka sahiline yeni bir keyif katacak. Karşıyaka Belediyesi’nin bisiklet kiralama sistemi KarBis’i görür görmez test etmeye karar verdik.

Öncelikle istasyonların yerlerinden ve istasyonlardan nasıl kiralama yapabileceğinizden bahsedelim. Karbis’in en önemli özelliği bisikleti istediğiniz istasyondan alıp istediğiniz istasyona bırakabilmeniz. Resimde gördüğünüz gibi herhangi bir istasyona kiralama ünitesinden kayıt olabiliyorsunuz. (Kiralama üniteleri güneş enerjisiyle çalışıyor. Proje bu açıdan da çok hoşumuza gitti.)

karbis-1

Kiralama ünitesinden öncelikle kayıt olmanız gerekiyor. Aşamalar şu şekilde:

 1. İsim, soyisim ve telefon bilginizi giriyorsunuz.
 2. Size özel bir şifre belirliyorsunuz.
 3. Kredi kartı üzerindeki 16 haneli rakamı ve son kullanma tarihini giriyorsunuz.

Kaydınızı oluşturdunuz. Sistem kredi kartınızdan kayıt için 1 lira çekiyor. Bu ücret tek seferlik kesiliyor. Şu anda pilot sürecinde olan KarBis ile bisiklet kiralamak ücretsiz. Bisikleti kiraladıktan sonra 8 saat içerisinde herhangi bir istasyona teslim etmiş olmanız gerekiyor.

Kayıt işlemini tamamladık. Şimdi sıra bisikleti almaya geldi. Yapılacaklar şunlar:

 1. Kiralama ünitesindeki “Kirala” butonuna basıyoruz.
 2. Telefon numaramızı giriyoruz.
 3. Oluşturduğunuz şifrenizi giriyorsunuz.
 4. Bu aşamada sistem size bisikletlerin üzerindeki 5 haneli numarayı soruyor. (Aşağıdaki resimde kırmızı kutucukta gördüğünüz bölüm.)
 5. Bisiklet numarasını sisteme giriyoruz ve devam butonuna basıyoruz.
 6. Bisiklet kilidi açılınca telefonunuza kısa mesajla bilgilendirme alıyorsunuz. Bilgilendirme mesajında 4 haneli bir kod var. Bu kod bisiklet üzerindeki kilidi açıyor. Böylece kiraladığınız bisikleti istediğiniz yere kilitleyebiliyorsunuz. Bisikleti yerinden çıkarırken itip kakmadan kendinize çekmeniz yeterli. Aksi takdirde bisiklet tekrar yuvaya oturarak kilitlenebiliyor. Biz yaptık ordan biliyoruz 🙂

karbis-2

Son olarak bisiklet iadesi için yapmanız gerekenler:

 1. Herhangi bir istasyondaki kiralama ünitesinden “İade” butonuna basın.
 2. Telefon numaranızı girin.
 3. Size özel şifrenizi girin.
 4. Sistemde kiralamış olduğunuz bisiklet varsa otomatik olarak size “…. no’lu bisikleti iade etmek istiyor musunuz?” sorusu yöneltilecek. “Evet” butonuna basın ve bisikleti kilit yerine yerleştirin.

Kiralama ve iade ile ilgili bilgileri Nextbike.com.tr adresinden doğrulayabilirsiniz. Şimdi aktif olan istasyonların ve gelecekte devreye girecek olanların lokasyonlarına göz atalım. İlk etap için 7 istasyon belirlenmiş durumda. Aşağıdaki online haritadan hepsinin yerini görebilirsiniz .

 1. Tersane Cafe yanı Alaybey (İstasyon)
 2. Karşıyaka Çarşı (Tanıtım ofisi ve bilgilendirme noktası)
 3. Karşıyaka Evlendirme Dairesi (İstasyon)
 4. Bostanlı Vapur İskelesi (İstasyon)
 5. Barınak (İstasyon)
 6. Denizkent Restaurant (İstasyon)
 7. Mavişehir Spor Salonu (İstasyon)

Bisikletler üzerinde bulunan önemli ve bir o kadar gerekli özelliklerden biri de “Acil durum butonu“. Butona bastığınız zaman gezici ekipler yardım çağrınızı en kısa sürede yanıtlıyor.

ariza-butonu

İkinci etap için 20 istasyon daha hedeflenmekte, bu istasyonlar metro çıkışları göz önünde bulundurularak seçilmiş. Bu sayede gezi ve eğlence amaçlı kullanımların yanında ulaşım için önemli bir çözüm gibi görünmekte.

Pilot uygulamada olan KarBis projesi çok memnuniyet verici. Karşıyaka’da yaşayanlar hemen bisikletle kısa bir sahil turu atmalı.

karbis-4

GÜNCELLEME: Karşıyaka Belediyesi bize ulaşarak artık KarBis hizmetini vermediklerini belirttiler.

8 YORUMLAR

 1. Yurt dışında görsek, keşke Türkiye’de de olsa diyeceğimiz bir uygulama. Karşıyaka Belediyesi’ni tebrik ederim. Umarım bir an önce diğer belediyeler de bu uygulamaya başlar. En kısa zamanda Karşıyaka’ye gelip deneyeceğim.

 2. Çok güzel bir yazı olmuş, ben bu sistemi Barselona’da görmüştüm. Peki bisikletin lastiği patlarsa yada bir arıza meydana gelirse nasıl bir yol izleniyor biliyormusunuz? İade ederken bunun kontrolü nasıl yapılıyor?

 3. Çok faydalı ve güzel bir yazı olmuş teşekkürler. Bu güzel pazar gününü karbis ile değerlendirecepiz gibi görünüyor. Bu mevcut uygulamada rota sınırlandırması yoktur heralde. Feribotla karşıya geçip konak vapuruyla dönsek problem olmaz değil mi?

 4. Çoğunluğun kayıt olmama sebebi kredi kartı numarası verilmesi. Bu para atma gibi yöntemler ile de yapılabilirdi ama bisiklet kaçırılması gibi durumlarda kredi kartı numarası ellerinde olmalı ki parasını alsınlar. Bu da ileride diğer ödeme şekilleri ile aşılır inşallah. Biz kaydolamadık mesela kart numarası nedeniyle, ben olsam kaydolurdum da 🙂

 5. 18 04 2013 tarihinde bisiklet kiralamak istedim kent kartımda ücret olmadığından dolayı heralde alanımızda kirayabileyeceğiniz mevcut bisiklet yoktur dedi bede ordan ayrıldım şu anda kredi kartımın extrasında 25,73 bir kesinti gördümbu konuyu nasıl görüşebilirim bu kesinti neden kaynaklandı bilgilendirirseniz memnun olurum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz