Bana öyle geliyor ki yıllar sonra geriye dönüp bakınca 2013 2014 Sonbahar Kış sezonundan aklımızda tek bir detay kalacak “grunge”. Yeni sezonda her markanın koleksiyonuna sızmayı başaran bu akımın temellerine inmeye karar verdim.

grunge-tarzi

90’ların başında müzikten giyime, sinemadan makyaja kadar aklınıza gelebilecek her alanı etkisi altına alan Grunge akımını özetlemek zor olsa da bazıanahtar kelimeler seçmek mümkün: depresif, içe kapanık, agresif ve umursamaz.  Grunge’ın isim babası ise Mudhoney grubunun solisti Mark Arm‘mış. (Vikipedi sağolsun)

Seattle bölgesinden tüm dünyaya yayılan Grunge kültürünün herkes tarafından bilinen en karizmatik temsilcisi ise 27 yaşında kafasına dayadığı tüfekle intihar eden Nirvana solisti Kurt Cobain‘dir. Tabii Cobain’in giyim tarzı da o dönem kuşağını etkisi altına almıştı. Kendisinden bu kadar bahsetmişken en sevdiğim Nirvana şarkılarından birini paylaşayım dedim. Dönemin ruhuna girmek için çok yararlı olacaktır!

Müzik

Nirvana, Soundgarden, Alice in Chains, Mudhoney ve Pearl Jam gibi Seattle çıkışlı gruplar Grunge’ın ağa babaları desek yeridir herhalde. Grunge müziğe yön veren ve yayılmasını sağlayan bu gruplar sayesinde Grunge tarzı hızla yayılma şansı buldu. Grunge müzik tarzı hardcore punk, heavy metal ve indie rock’tan etkilendi. 80’ler ortasında ortaya çıksa da en popüler dönemini 90’ların başında yaşadı.

Giyim

İşte bizi asıl ilgilendiren kısmı bu. Grunge giyim tarzında uğraşılmamış bir görüntü vermeniz gerekiyor. Yani giyinmek sizin için o kadar önemsizdir ki yırtık kot pantolonunuz, tozlanmış botlarınız, eğri büğrü duran ekoseli gömleğiniz, salaş mı salaş hırkanız, saçlarınızın şeklini belli etmeyecek bereniz ve sizi dünyadan soyutlayacak cool güneş gözlüklerinizle kendinizi dışarı atarsınız. “Bu kadar umursamazlık beni bozar” derseniz daha şık ve daha uğraşılmış stillere yönelebilirsiniz. 2013 2014 Sonbahar Kış sezonu grunge yorumlarıyla dolu. Haute couture koleksiyonlarından spor giyim koleksiyonlarına kadar grunge akımının izlerini bulmak mümkün.

grunge-2013-sonbahar
2013 Sonbahar Podyumlarından: Rodarte, Saint Laurent, BCBG

Biz en sevdiğimiz grunge kombinlerin bir kısmını Pinterest’te paylaşmaya başladık. Zara, Bershka, Stradivarius ve H&M ise yeni sezonu beklemeden yaz sonu katalog çekimlerini bu akıma ayırdılar. Kısacası grunge yeni sezona çoktan giriş yaptı ekose gömleğiniz, postalınız, bereniz ve yuvarlak gözlükleriniz olmadan bu sezonu geçirmeniz neredeyse imkansız!

grunge-modasi1

Eksiksiz bir grunge kombini için bakınız tam alta

grunge-kombin

Makyaj

Daha önce grunge makyajın nasıl yapılacağına dair bir video paylaşmıştık ama kısa bir özet geçmekten zarar gelmez. Tabii ki depresif imajınızı güçlendirecek koyu renk bir makyaj yapmanız gerekiyor. Göz makyajınız bir önceki günden kaldıysa siz bu işi biliyorsunuz demektir. Dudaklarda ise kırmızı ruj mecburiyetten. Teniniz beyazsa bu makyajı en iyi taşıyanlardan biri olabilirsiniz. Tırnaklarınızda siyah veya koyu renk ojeler tercih edin. Bu tarzı dibine kadar uygulamak içinse bırakın ojeleriniz biraz bozulsun, bu durum sizin uğraşılmamış imajınızı destekler. Saçları bereyle kapatmak favori olsa da dümdüz saçlarınız varsa açmaktan çekinmeyin. Dağınık at kuyrukları da hiç fena bir görüntü değil bence.

grunge-makyaj

Sinema

Grunge döneminin ruhunu en iyi yansıtan bazı filmleri izleyerek yeni sezona daha sıkı hazırlanabilirsiniz. Benim önerebileceğim filmler şunlar: Singles, Say Anything, Clerks, Realiy Bites, Beautiful Girls

"Singles" filminden bir kare.
“Singles” filminden bir kare.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz